שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אביב גפן: "מתי כספי הוא גאון"

  מ-1995 אביב גפן מחכה להזדמנות להקליט עם מתי כספי שיר, ועכשיו באלבומו החדש זה סוף סוף קרה. "הוא המוזיקאי הגדול מכולם", הסביר - וכספי מספר: "זה היה קל, אני אוהב את המילים שלו". האזינו בבכורה

  ההחלטה להוציא את הסינגל המשותף "מסתובב", לא היתה קלה עבור אביב גפן ומתי כספי. המצב הבטחוני הרגיש טילטל את עולם המוזיקה וגרם לשני המוזיקאים לתהות אם ימי הלחימה-הפסקת אש-אי ודאות שאנו מצויים בהם, הם הזמן הנכון להוציא שיר נדודים ישראלי ושמח - שונה מאוד במהותו משני הסינגלים האחרונים שהוציא גפן - "עולם חדש" ו-"כאב על כאב". לבסוף החליטו השניים על הוצאת השיר היום (ג'), והיו להם גם כמה סיבות טובות.

   

  "את האמת, זה ישמע נוראי, אבל זה שיר כל כך טוב שכל מי ששומע אותו מחייך, אי אפשר שלא", אומר גפן. "אבל מבחינתי ההפסקה הזו שהיתה בין 'עולם חדש' ו'כאב על כאב' לבין הסינגל הזה גם טובה, הם באמת שירים נורא שונים. אחד יפני ואחד יותר ישראלי. 'מסתובב' הוא שיר דרכים, שיר נורא פתוח, מדבר על אהבה, על מפגשים בחיים". האזינו לשיר כאן בבכורה.

    

  אבל עוד לפני שמדברים על הסינגל, קשה להתעלם מכך שבתקופה האחרונה הביא עליו גפן את חמתן של לא מעט קבוצות שמאל, שראו בעובדה שהופיע בפני חיילים ולא גינה את התקיפה בעזה, כבגידה בעקרונות שהתהדר בהם בשנות הקריירה הראשונות שלו. "לאף אדם אין ניכוס של השמאל פה" הוא אומר, בתגובה למה שנתפס עבור רבים כהתקרבות לצד המרכזי של המפה הפוליטית בישראל. "אני שמאלני ותרמתי לשלום יותר מכל אחד שכותב איזה מאמר או טוקבק, אני את שלי עושה. בזמן הלחימה אמרתי שזה לא רגיש להתלהם בזמנים שבהם אנשים נהרגים, גם חיילים וגם ילדים בעזה חפים מפשע, לכל דבר יש את הזמן שלו. ואני נלחם בשם חופש הביטוי והדמוקרטיה. נראה לי שאני תורם לשלום ולשמאל הרבה יותר מהמון אנשים.

   

  "אני מכבד את הדעה של כל אחד. אמרתי את אשר על לבי אבל אמרתי שיש משהו גם קשה וגם מרגש מאוד בסיטואציה זו. לא רק דיברתי, גם ביקרתי אנשים. בוא נגיד שלהופיע בהלוויה של חייל שנהרג במבצע היה דבר שלעולם לא אשכח. כשהמשפחה של החייל יושבת לי על הפסנתר ומתפרקת, כמו הורים שבוכים על קבר. הם  ממש התרסקו על הפסנתר שלי ועלי. הרגשתי שזה סוג של שליחות ושל מצווה. אבל כמובן שאני עדיין שמאלן, אני בעד השלום ובעד פתרון מדיני. בסך הכל אמרתי שצריכים להיות אקסטרה רגישים כשילדים בעזה מתאבדים וכשמשפחות כאן מאבדות ביום אחד את עולמן. לא חייבים להתלהם, זה לא הזמן".

    

  ככה זה מרגיש לנגן עם המנטור שלך (צילום: גבריאל בהרליה) (צילום: גבריאל בהרליה)
  ככה זה מרגיש לנגן עם המנטור שלך(צילום: גבריאל בהרליה)

   

  גם החיבור גפן-כספי אינו עניין של מה בכך. בין השניים הבדלי גיל וסגנון - כשאופיו המופנם של כספי כמעט מתגרה בצורך של גפן באמירה פרובוקטיבית. מתי כספי, מצדו, מודה שמדובר בשילוב לא שגרתי, אך עבורו לא היה זה באמת מאתגר: "אין לי בעיה להתחבר לכל עולם מוזיקלי שאני אוהב, ומכאן זה היה הכי קל בעולם", הוא אומר. "אנחנו אמנם שונים אבל יש לנו אמירה משותפת. השיר הזה צריך להביא את האישיות המוזיקלית של כל אחד מאיתנו בפני עצמה מבלי שאף אחד יוותר עליה. ואז נוצר החיבור הבין אישי הזה.

   

  הסיבה שנכנסתי לעניין הזה היא כי אני מאוד אוהב את ההרמוניות ואני אוהב כמובן את המילים של אביב. אני פשוט מאוד מעריך אותו, כך שפשוט זרמתי עם התחושה הטבעית".

   

  מבצע או הפסקת אש בצד, השיר "מסתובב" שהקליטו יחד גפן וכספי רואה אור כעת, יכלל באלבום החדש של גפן, שיצא באמצע ספטמבר. עבור גפן,  שעבד בעבר עם מתי כספי בהזדמנויות שונות - ביניהן בשיתוף הפעולה בשנת 2000 ב"כמו בשיר", מדובר הפעם בדבר האמיתי - דואט עם מוזיקאי שהשפיע על חייו ועל יצירתו, מפגש בין דורי לא מובן מאליו, אך כזה שהניב שיר ישראלי בגוון רוסי עם פוטנציאל להיטי גבוה.

   

  "אני על מתי כספי בערך מ-1995, מאז מנסה לעבוד איתו", הוא מספר בהתלהבות. "זה שיתוף פעולה אמיתי. זה שיר שלי שיש לי כבר המון זמן, שנים. אם שלום חנוך הוא הסינגר-סונגרייטר הראשון בישראל, אז מתי כספי הוא המוזיקאי הגדול מכולם. הוא ממש בספרה אחרת ויסכימו איתי כולם, הוא באמת גאון. כילד וכנער תמיד הסתכלתי מלמטה על אלבומי המופת שלו, והחוויה שלי ואיתו באולפן באמת היתה מצמררת. כי שיר זה דבר שנשאר, הופעה ואירוח זה משהו אחר. אני מקווה שבאוקטובר שיתוף הפעולה הזה יגובה באירוח שלו בהופעה שלי בקיסריה".  

   

   פער הדורות ביניכם גם יכול להיות בעייתי מבחינה מקצועית. זה הורגש באולפן?

   

  "אני יכול להגיד שמתי רוצה לנסות דברים חדשים ויש לו ראש נורא פתוח. הוא נפגש עם המפיק יועד נבו,  בא והקשיב לו המון,  עבדנו ביחד. הוא הקשיב. יש אומנים שכשהם עושים דואט הם באים לאולפן, שרים וזהו. הוא גם היה מעורב בכל הקולות, בשירה ובמיקסינג והעיר מלא הערות. זה דבר שברוב האירוחים לא קורה. פה הוא באמת הביא את כל כולו וזה גם מורגש מאוד בשיר. היו לו שם הברקות. זה היה ממש חשוב לו. זה בעצם מתי במיטבו, בעיני".

   

  מסתובב/ אביב גפן

  תמיד יש עוד שמות

  תמיד נמשיך לחפש

  מסתובב

  עליי וגם עלייך אותו ירח מרצד

  מסתובב

  רוח מלוחה מהים עכשיו קוראת בשמך

  מסתובב

  משאיר ת'עקבות מזכיר לי שאני נושם

   

  בחוץ העולם חוגג

  רק פה יש קצת שקט

  זו בטח לא אותה המסיבה

  לכל אחד בלב יש איזו דלת

  ורק שלי נשארת סגורה

  אז אני

  מסתובב

   

  מסתובב

  תמיד יש עוד שמות

  תמיד נמשיך לחפש

  מסתובב

  עליי וגם עלייך אותו ירח מרצד

  מסתובב

  תמיד יש עוד תקווה

  תמיד נרצה להתקרב

  מסתובב

  אם אני עוצר לרגע אחרי זה אני לא עוזב

   

  בחוץ העולם חוגג

  רק פה יש קצת שקט

  זו בטח לא אותה המסיבה

  לכל אחד בלב יש איזו דלת

  ורק שלי נשארת סגורה

  אז אני מסתובב

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבריאל בהרליה
  גפן וכספי. מפגש בין דורות
  צילום: גבריאל בהרליה
  לאתר ההטבות
  מומלצים