שתף קטע נבחר

"דאעש בכל מקום": במדבר עם הכורדים

צירי התנועה בדרך להר סינג'אר שופעים סכנות ואימה, בשעה שארגון הטרור הרצחני מעמיק אחיזתו בחבל הארץ הכורדי. אנשי מגזין החדשות VICE הצטרפו למאבק להצלת הפליטים היזידים. אלו חוויתויהם

"היו זהירים ותסעו מהר", צעק לנו לוחם יזידי. "דאעש יורים ללא הפסק על צירי התנועה". המעבר הבטוח, כהגדרת היזידים, שביקע את השטח שבשליטת ארגון הטרור הרצחני והתווה דרך להר סינג'אר, לא היה כל כך בטוח. הדרך המדברית - רובה בשליטה עוינת - ספגה מטחי פצצות מרגמה ואש מקלעים. שרידי בולדוזרים וכלים כבדים אחרים נותרו בשטח ללא דורש. "איפה הם ממוקמים?", שאלתי את המדריך. הוא צחק, ואיתו גם הלוחמים היזידים. "השטח הזה, כאן, שייך לנו, אבל כל השאר זה דאעש. הכפר הזה שם וזה שלידו. הכול. הם בכל מקום". אנשי מגזין החדשות VICE הצטרפו לכוחות הביטחון היזידים והכורדים במאבקם להצלת הפליטים מידי דאעש. אלו רשמיהם.

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
הג'יפ נאבק בציר התנועה, מוסט לעתים קרובות על ידי ערימות חול, אך הלוחמים שעליו שומרים על מורל גבוה. הם שרים בקול רם, מעשנים באינטנסיביות ומתמקדים רק כשכלי רכב אחרים חולפים באזור. כשאלו מתגלים ככלים "ידידותיים", חוזר הרוגע לשרור בחלל. המדריך מכוון את הנהג לציר מבוסס יותר שלצדו ניתן להבחין בבקתות נטושות ובכפרים שנאמנותם הובילה את תושביהם למותם. השמש שוקעת, והשיירה צריכה להגיע להר סינג'אד - ומהר.

 

בפאתי ההר ניצב כלי רכב מסחרי שהוביל בימים האחרונים כוחות סיוע מעלה ומטה, הלוך וחזור - עד ששבק. הלוחמים שנסעו בו "בדרכו האחרונה" עומדים כעת לצדו, מתבלטים בקול מה עליהם לעשות. "תעלו אותם על משאית אחרת", הורה המדריך. "נגיע לפסגה בקרוב. שם יהיה בטוח יותר. מתחיל להחשיך, ומסוכן לנסוע עכשיו חזרה". צוות הסיוע מוסיף להתלבט. מעט האור נעלם זה מכבר, והוויכוח נמשך. זרקור נע לכיווננו מלמעלה. משאית ועליה לוחמים כורדים מתקרבת, ואנשיה צועקים שלא נותרו עוד פליטים על הפסגה. ההודעה פותרת את הדילמה. צוות הסיוע לא ימשיך איתנו.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
  

שעות אחר כך, עמוק באזור סוריה הכורדית, צופה מפקדת צוות הסיוע בלוחמים שרים יחדיו במעגל שירים פטריוטיים. החדשות מהשטח בישרו על פעולה אמריקנית במעלה ההר. חיילי צבא ארצות הברית פינו משם את אחרוני הפליטים שנמלטו מאימת דאעש. ממשלת בריטניה הודיעה במקביל על הסכמתה לחימוש הכורדים הלוחמים בארגון.

 

"מה תגיד על זה?", שאל אותי רופא דובר אנגלית כשג'יפ נוסף, מסומן בצהוב ועמוס בלוחמים כורדים, חלף על פנינו. "דאעש לקחו את כלי הרכב מהצבא העיראקי, ואנחנו לקחנו אותו מהם. בפעם הבאה, עדיף יהיה לכם להעניק לנו נשק באופן ישיר. תנו לנו ארטילריה ורקטות וטנקים, ונשמיד את דאעש תוך שלושה ימים. שלושה ימים!". הוא צחק, מחה את פניו מהחול, הסתובב ונמוג בחשיכה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
לוחם כורדי בעיראק
צילום: AFP
מומלצים