שתף קטע נבחר

צילום: AFP

נגד השעון: להציל את סטיב מהסכין של דאעש

אחרי עריפת ראשו של ג'יימס פולי, חשש כבד שהאמריקני השני שהציגו אנשי דאעש בסרט הוא הבא בתור. קרוביו שתקו שנה בעצת הממשל, ונדהמו לראותו במדי אסיר כתומים: "הוא חי שנים בין ערבים ואוהב את האיסלאם, למה זה מגיע לו?". אובמה לא נכנע לאיום: "דאעש הם סרטן, נמשיך להפציץ אותם"

יממה אחרי ההוצאה להורג המחרידה של ג'יימס פולי בידי הג'יהאדיסטים של דאעש, בארה"ב חוששים הלילה (יום ד') לשלומו של החטוף האמריקני השני שמופיע בסרטון שפרסם ארגון הטרור האכזרי, סטיב סוטלוף, בן 31 ממיאמי. אנשי דאעש איימו כי אם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לא יורה לצבאו להפסיק להפציץ את אנשי דאעש בעיראק, סוטלוף יוצא להורג בעריפת ראש כפי שנעשה לפולי.

 

עוד חדשות בעולם :

 

במהלך היום צצו עוד ועוד פרטים על סוטלוף, שעצם דבר חטיפתו כלל לא היה ידוע לציבור האמריקני. סוטלוף נחטף באזור חלב שבסוריה ב-4 באוגוסט אשתקד, אבל הממשל האמריקני המליץ לבני משפחתו שלא לפרסם ברבים את דבר חטיפתו כדי לא לסכן אותו. מאז עשו האמריקנים מאמצים לדלות מידע על אודותיו, אבל רק אתמול, כשאנשי דאעש הציגו אותו למצלמה במדי אסיר כתומים בסוף סרטון ההוצאה להורג של ג'יימס פולי, קיבלו בני משפחתו של סוטלוף הזדמנות לראותו. ואולי עדיף היה להם שלא לראות. "חייו של העיתונאי הזה תלויים בהחלטה שלך", פנה לאובמה בסרטון איש דאעש לבוש שחורים, אותו אחד שהוציא להורג את הכתב פולי.

המוציא להורג של דאעש מציג את סוטלוף למצלמה ()
המוציא להורג של דאעש מציג את סוטלוף למצלמה
 

סטיב סוטלוף הוא עיתונאי עצמאי מפלורידה. בעבר עבד במצרים ובלוב, ולפני יותר משנה עבר לסוריה. בתחילת העשור הקודם הוא למד עיתונות באוניברסיטת מרכז פלורידה, ובשנים האחרונות כתב עבור המגזינים היוקרתיים "טיים" ו"פוריין פוליסי", והופיע גם ב-CNN ובפוקס ניוז. ב"טלגרף" מדווחים כי ידידתו אן מרולה כתבה בטוויטר על מסירותו וידענותו: "סטיב סוטלוף חי בתימן במשך שנים, דיבר ערבית היטב ורחש אהבה עמוקה לעולם האיסלאמי... על כל זה מאיימים עכשיו לערוף את ראשו".

 

לא הרבה ידוע על מה שעבר סוטלוף בשנה האחרונה. ההערכה היא כי הוא מוחזק בעיר הסורית ראקה, שאנשי דאעש כבשו בשנה שעברה והפכו אותה למעוזם, תוך שהם מחילים את חוקי ההלכה האיסלאמית הנוקשים והאכזריים ביותר. ב"מירור" מדווחים כי בחודשים שלפני היעלמותו הספיק לצייץ על חברים שלו שהוצאו בעצמם להורג בסוריה. ב-3 במרס 2013 כתב למשל בטוויטר: "ידידי עבדאללה אל-יאסין הוצא להורג בחלב. הוא היה אדם נפלא שדאג לאחרים יותר מאשר לעצמו. זה אבדן גדול. אללה ירחמהו".

 

מייל מדאעש: "נרצח את ג'יימס"

סוטלוף, אוהד מושבע של קבוצת ה-NBA מיאמי היט, הרבה לכתוב ממסעותיו בחו"ל על קבוצת הכדורסל האהודה עליו. "תגידו, זה לא בסדר שאני רוצה להתמקד בסוריה, אבל כל מה שאני חושב עליו זה הגמר של מיאמי?", כתב בשנה שעברה. הוריו ארתור ושירלי ואחותו לורן נאלצו כאמור לשמור בשנה האחרונה את הכאב לעצמם, ובהמלצת הממשל האמריקני נמנעו מפרסום דבר חטיפתו ברבים מחשש שהדבר יפגע בביטחונו.

הכתב האמריקני ג'יימס פולי רגע לפני הוצאתו להורג ()
הכתב האמריקני ג'יימס פולי רגע לפני הוצאתו להורג

פולי בימי עבודתו בסוריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פולי בימי עבודתו בסוריה(צילום: AFP)

בני משפחתו הקרובה של סוטלוף לא התבטאו ביממה האחרונה על החטיפה, אולם בן זוגה של אחותו כתב הודעה בפייסבוק: "סטיבן סוטלוף, אחיה של החברה שלי לורן סוטלוף, נחטף על-ידי דאעש ב-4 באוגוסט 2013 ועד כה הכול היה חשאי בגלל איפול תקשורתי. אני ואף אחד אחר לא יכולנו להוציא את זה לאור עד עכשיו, כשהידיעה על עריפת ראשו של ג'יימס פולי מתפרסמת ברשתות החברתיות והם טוענים שאם ברק

אובמה לא יפסיק להפציץ, סטיב סוטלוף הוא הבא בתור".

 

חברת בית הנבחרים מפלורידה אילאנה רוס-להטינן סיפרה ל"וושינגטון פוסט" כי במהלך שנת היעדרותו של סוטלוף היא הייתה בקשר עם משפחתו: "נפגשתי עם המשפחה במיאמי ודיברתי איתם בטלפון על מצבו של סטיבן. המשרד שלי עמד בקשר עם הגופים הרלוונטיים ואפילו ארגונים עם קשרים למתרחש בסוריה כדי לנסות להביא תשובות למשפחתו של סוטלוף. זה מצב טראגי וראינו שלדאעש אין שום כבוד לחיי אדם".

 

היום פורסמה באינטרנט עצומה שבה קוראים אמריקנים לממשל לעשות הכול כדי להציל את סוטלוף אחרי הסרטון קורע הלב שבו הופיע. כמה אלפי בני אדם חתמו עליה, אבל כדי שהבית הלבן יגיב עליה ישירות נדרשות 100 אלף חתימות. באופן מסורתי ארה"ב נמנעת מעסקאות שבויים עם ארגוני טרור, אולם הנוהג הזה הופר השנה כשהיא הסכימה לשחרר שישה בכירי טרור מכלא גואנטנמו בתמורה לשחרורו של החייל בו ברגדל, שהוחזק חמש שנים בשבי על-ידי הטליבאן באפגניסטן. לא סביר שהיא תפסיק את הפצצותיה נגד דאעש בגלל איומיו על חיי סוטלוף. לפי הערכות, כ-20 עיתונאים נעדרים כעת בסוריה, ולפי הסברה רובם מוחזקים על-ידי דאעש.

פולי במהלך מנוחה מהעבודה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פולי במהלך מנוחה מהעבודה(צילום: AFP)
 

למרות איומי דאעש, נשיא ארה"ב אובמה מסר הערב הצהרה מיוחדת והבהיר כי ארה"ב מתכוונת להמשיך בהתקפות נגד ארגון הג'יהאד. הוא כינה את דאעש "סרטן" וקרא לתגובה בינלאומית נגד הארגון, וגינה את הוצאתו להורג של ג'יימס פולי, שלדבריו "הותירה את אמריקה שבורת לב". "דאעש אינו מדבר בשם אף דת", אמר אובמה, וקרא לתת שם אחר לארגון המכנה את עצמו "המדינה האיסלאמית". "הקורבנות שלהם רובם ככולם מוסלמים, ואף אמונה אינה מנחה את אנשיה לטבוח בחפים מפשע. שום אל אמיתי לא יצדיק מה שהם עשו

אתמול ומה שהם עושים מדי יום ביומו".

 

מאז פרסום סרטון הווידאו אמש כבר ביצעה ארה"ב יותר מעשר תקיפות נוספות בעיראק. אובמה סיפר כי שוחח בטלפון עם משפחתו של ג'יימס פולי, ואמר לה שארה"ב כולה מצטרפת אליה באבלה ומוקירה את מה שעשה פולי. אובמה סיפר כי שיבח בפני הוריו את העבודה שפולי עשה ואת החלטתו לספר את סיפור המשבר בסוריה, שם נחטף ב-2012. "חייו של ג'ים פולי עומדים בניגוד מוחלט לאלה של רוצחיו", הצהיר. "ארה"ב תמשיך לעשות מה שאנחנו חייבים לעשות כדי להגן על חיי אנשינו. כשאנשים פוגעים באמריקנים, בכל מקום, אנחנו עושים מה שצריך לעשות כדי למצות את הדין".

 

פיליפ בלבוני, מנכ"ל "גלובל פוסט" שעבורה עבד בסוריה ג'יימס פולי שהוצא להורג, חשף הלילה כי משפחתו של פולי קיבלה לפני כשבוע מאנשי דאעש שחטפו את העיתונאי הודעת אימייל "מלאת זעם", שבה הודיעו להם על כוונתם להוציא אותו להורג. "קיווינו כמובן והתפללנו שזה לא יקרה, אבל למרבה הצער הם לא הראו רחמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטיבן סוטלוף מוצג למצלמה בסרטון המזעזע
מומלצים