שתף קטע נבחר

צילום: AP

תיעוד החיסול המשולש: "הטלנו כמה פצצות כדי להבטיח שאיש לא ייצא חי מהבית"

בכיר בחיל האוויר הסביר את מערך השיקולים לפני חיסול אל-עטאר, אבו שמאלה וברהום: "ידענו שיש בלתי מעורבים והצגנו תוכנית למינימום נזק עבורם. תקפנו במהירות לפני שבכירי חמאס ייצאו מהבית". היום: חוסלו מג"ד בג'יהאד האיסלאמי ופעילים ששיגרו רקטות

מקסימום של פגיעה בבכירים, מינימום של פגיעה בבלתי מעורבים: זו המשוואה שלאורה פעלו הלילה בחיל האוויר, בחיסול המשמעותי ביותר מפתיחת מבצע "צוק איתן" - חיסולם של מפקד חטיבת רפיח, ראאד אל-עטאר, "אלוף פיקוד הדרום" של הארגון מוחמד אבו שמאלה ובכיר נוסף, מוחמד ברהום. כך נראה החיסול, בסרטון שפרסם דובר צה"ל.

 

קצין בכיר בחיל האוויר תיאר את ההכנות לפעולה: "נבנתה ודאות גבוהה שמי שאנו רוצים לסכל נמצא שם הלילה ברפיח. בשלב התכנון ובזמן אמת התאמנו את התקיפה בהתאם למודיעין המתפתח ואת החלופה הנכונה ביותר שמאזנת בין הבכירים לבין הבלתי מעורבים שהיו מסביב. הפצצות הותאמו באופן כזה שמבטיח את ההישג ומקטין את האפשרות לפגיעה בבתים סמוכים".

 

לדבריו, העדכון על החיסול המתהווה הועבר במהירות לבכירים, ולא רק בצבא: "הסיטואציה על מה שאנו הולכים לתקוף רץ מהר עד לדרג המדיני תוך הצגת הסיכונים שבתקיפה. זה היה בית גדול, לכן הטלנו מספר פצצות של טונה כל אחת, כדי להבטיח שאף אחד לא ייצא חי מהבית. המטרה הייתה שנבצע כמה שיותר מהר את התקיפה כדי שהמודיעין לא יגיד שהם יוצאים מהבית".

 

ראאד אל עטאר ()
ראאד אל עטאר

 (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
(צילום: Google Maps)

הבכיר בחיל האוויר סיפר כי חיסולים קודמים במבצע בוטלו עקב הימצאותם של אזרחים תמימים באזור: "בהרבה מקרים הכנו מטוסים ולא תקפנו כי מגלים בלתי מעורבים. במקרה זה קידמנו את כל המטוסים שהיו אמורים לתקוף. היה מידע שיש בלתי מעורבים, אבל הצגנו תוכנית כך שיהיה מינימום נזק לבלתי מעורבים". בסופו של דבר נהרגו בתקיפה שבעה בני אדם, בהם שלושה בכירי חמאס.

 

גם היום נמשכו הפגיעות של חיל האוויר בבכירים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי. אחר הצהריים חיסל חיל האוויר מפקד גדוד של הג'יהאד האיסלאמי ברפיח, שיצא ממבנה שממנו נורו רקטות לישראל. בנוסף, חיסל צה"ל כמה פעילי טרור בצפון הרצועה שעסקו בהכנות לירי רקטות. הפעילים שהו בבית קברות שאמש נורו ממנו גראדים לעבר אשקלון. לאחר מכן, ב-18:30 בערב, חיל האוויר חיסל שני פעילים מהמערך הרקטי של הג'יהאד האיסלאמי שרכבו על אופנוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
כך נראה החיסול
צילום: דובר צה"ל
מומלצים