שתף קטע נבחר

חשש להתפרצות: כוננות "אדומה" באיסלנד

רשויות האי ששיתק ב-2010 את התנועה האווירית באירופה עוקבות בדאגה אחר הפעילות בהר הגעש ברדבונגה וסגרו את המרחב האווירי מעליו

איסלנד סגרה הערב (שבת) את המרחב האווירי מעל הר הגעש ברדבונגה בעקבות התפרצות וולקנית קטנה. האזור הנידח, כ-320 קילומטר מזרחית לבירה רייקיאוויק, אינו מיושב, אך האירוע הוביל להעלאת רמת הכוננות במדינה לדרגה "אדומה" - הגבוהה ביותר. 

 

לעת עתה, העריכו הרשויות במדינה, אין ההתפרצות מאיימת על פעילות נתיבי האוויר והיא צפויה לגרום שיבושים רק אם תבקיע את מעטה הקרח שעל ההר. "כל נמלי התעופה במדינה פתוחים ולוחות הזמנים פועלים כמתוכנן", אמר דובר רשות התעופה האיסלנדי.

שלט אזהרה בפאתי הר הגעש ברדבונגה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שלט אזהרה בפאתי הר הגעש ברדבונגה(צילום: רויטרס)
 

השפעתה של איסלנד על התעופה האווירית האירופית הובלטה מאוד לפני כארבע שנים, עם ההתפרצות הגעשית של ההר אייפייליוקולר. המרחב האווירי ביבשת נסגר אז לחמישה ימים תמימים ומיליוני בני אדם מצאו עצמם תקועים בנמלי התעופה. האירוע הנוכחי, עם זאת, נחשב שולי יחסית ואינו מאיים לעת עתה ליצור כאוס אווירי משמעותי.

 

ההחלטה להימנע מטיסות בעת התפזרות ענני אפר גדולים נובעת מהסכנה שהם עלולים לגרום להתרסקות מטוסים. חתיכות הבזלת, שבינתיים כבר הספיקו להתקרר, עלולות לחדור למנועי הסילון, להתחמם, להיות מותכות לתוך המנוע ולסתום אותו. בשנת 1989, למשל, כבו לגמרי מנועיו של מטוס חברת התעופה ההולנדית KLM בגלל חלקיקי אפר, אך למרבה המזל אנשי הצוות הצליחו להדליק אותם מחדש.

 

התפרצויות כמו זו שאירעה באיסלנד ב-2010 מתרחשות כמה פעמים בשנה, אלא שלרוב הן קורות באזורים נידחים יותר של העולם ולא בסקנדינביה או בסמוך לבריטניה ולהולנד. איסלנד היא אי פעיל מאוד שאחת לשנה-שנתיים מתפרץ בו הר געש. ב-1783 כיסתה התפרצות גדולה מאוד את כל אירופה והגיעה אפילו עד אמריקה. האפר, שיצא מהר הגעש המכונה "לאקי", הקיף את כל העולם וגרם למקרי מוות מרובים באנגליה כתוצאה מקשיי נשימה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
התפרצות האפר הוולקני ב-2010
צילום: AP
מומלצים