שתף קטע נבחר

שלום כיתה א': 6 ספרים שיקלו את המעבר

שאלת החזרה ללימודים אמנם עדיין בספק באזורים רבים בארץ, אך למרות הכל ההתרגשות של הילדים שעומדים לעלות לכיתה א' בשיאה - וכך גם החששות. אפרת מונשרי גורן עם המלצות על שישה ספרים שיקלו על המעבר

בזמן שמסביב ישנן שאלות על פתיחת שנת הלימודים וחזרה לשגרה ומבנים ממוגנים בבתי הספר, עשרות אלפי ילדים מתרגשים וחוששים גם מהמעבר המצפה להם בקרוב - המעבר לכיתה א' או לחטיבת הביניים. בדיוק בתקופה הזו בשנה שעברה הרשת הייתה עמוסה בתמונות של מחברות עטופות בעטיפות מתוקות, תיקים חדשים ושאלות לגבי חששות של הורים וילדים. המצב הביטחוני דחק הצידה את ההתמודדות עם השינוי, אבל לא את השאלות שעולות אצל ילדים ואת ההתרגשות מהמעבר לבית ספר חדש וההתחלה החדשה.

 

חזרה לבית הספר, ובעיקר המעבר לכיתה א' ואפילו לחטיבה, יכולים להיות לא פשוטים לילדים ולבני נוער. אנחנו נוטים להקדיש זמן רב להכנה קוגניטיבית למעבר, כמו לימוד קריאה ומספרים, התייחסות לחומר הנלמד ולגדולים יותר הכנה למבחנים לחטיבת הביניים, לחשבון ולאנגלית - אך מההכנה הרגשית רובנו מתעלמים ולא מתייחסים לחששות או לפחדים של הילדים.

 

<<כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים >>

 

חוזרים לבית הספר בערוץ הורים :

הסקר הגדול: איזה ילקוט הכי כדאי לקנות לילדים

הסקר הגדול: איזה ילקוט הכי כדאי לקנות לנוער

בדקנו: איזו קופסת אוכל כדאי לקחת לבי"ס ולגן?

 

ספרים מזמנים לילדים חוויה שונה ויכולת להתמודד עם חששות או פחדים קיימים בדרך אחרת. ההזדהות עם דמות דומה להם שחוששת ומצליחה

להתגבר היא דרך להעביר את המסר שניתן להצליח.

 

זה טוב לא רק עבור ילדים שעולים לכיתה א'. מסתבר שגם לגדולים יותר יש חששות, פחדים והתלבטויות הקשורות למיצוב החברתי שלהם. ככל שהילד גדול יותר, כך הסיכוי שהוא ירצה לחלוק אתכם, ההורים, את הקשיים שלו והתחושות שלו קטן. ועדיין החששות שם וגם הצורך שלכם לתמוך בבני הנוער.

 

הספרים המיועדים להכנה לכיתה א' הם ספרים המכוונים לראשית קריאה, כתובים באותיות גדולות ובניקוד ובדרך כלל בעלי ציורים מעניינים המשתלבים בטקסט, ועדיין רובם של הילדים בשלב הזה לא קוראים היטב ולכן אתם ההורים תצטרכו להקריא אותם לילדים.

 

1. הנסיכה פוזי והתהלוכה של כיתה א'

הסיפור מתחיל חמישה ימים בדיוק לפני שפוזי, שמעדיפה לראות את עצמה יותר כנסיכה פוזי מאשר ילדה רגילה, עולה לכיתה א'. פוזי רוצה ללבוש את בגד הריקוד האהוב שלה. לא רק פוזי מעדיפה בגד מסויים או בובה, חפץ מעבר או "חפץ מזל", עוזרים לילדים רבים להתמודד עם המעבר והפחדים. בגילאים האלו תראו שילדים מוכנים לדבוק בחולצה ישנה ומרוטה או בבובה קטנה, אלו מעניקים להם ביטחון.

 

העניינים מסתבכים כשפוזי מבינה שלא ניתן להגיע לבית הספר בלבוש שכזה, וכך והיא צריכה להתמודד גם עם המעבר וגם עם הדרישה להתלבש אחרת. הסוף, כמובן, טוב.

 

דבר ההורים: אמנם הילד טען שמדובר ב"ספר של בנות", הוא לא עזב אותו עד שסיים וסיפר בהתלהבות על העלילה. הספר מיועד לקריאה של ההורים לילדים או לילדים שיודעים כבר לקריא היטב.

 

מאת: סטפני גרין, איורים: סטפני רות סיסון, מאנגלית: רונית רוקאס, הוצאת כתר וכנפיים

 

2. שאקל שאקלוביץ' עולה לכיתה א'

ספר הילדים השני של הסופרת גילה לפידות המגולל את סיפורו של כלב פודל שהולך לכיתה א'. הרעיון עצמו היה קצת מוזר - כלב מדבר וכיתה א'. אך מסתבר שהשילוב עצמו דווקא תפס את הילדים והיווה חיבור מעניין בין הקשיים של שאקל הכלב לבין הקשיים של ילדים.

 

שאקל, ככל תלמיד אחר, מצטייד בתיק ולומד ללכת בדרך הבטוחה לבית הספר. יש בסיפור משהו מרגיע, כי הוא מאפשר לילדים להרגיש בטוחים ולעבור ביחד עם שאקל וחברו לספסל הלימודים יורם חוויות וחששות. הוא לומד לכתוב את האות א', שנראית מסובכת אבל הופכת לקלילה בעזרת הסברי המורה. ואם הוא, כלב פודל מצליח, אז ברור שגם קוראי הספר יצליחו.

 

דבר ההורים: דווקא הספר הזה, שכתוב בשפה קלילה ובטקסט לא ארוך מדי, מזמן לילד חוויה שונה וכי רוב הספרים המדברים על הכנה לכיתה א' ועל המעבר הם ארוכים ומחייבים קריאה של ההורה לילד שאורכת מספר ימים. כאן מדובר בספר קליל ואת הטקסט על היום הראשון ניתן לקרוא בפעם אחת. גם הציורים מאפשרים לילד לעיין לבד בספר, גם בשלב שבו הוא לא יודע לקרוא.

 

מאת: גילה לפידות, איור: דודו אראל, הוצאת קונטנטו דה סמריק

 

3. ליאורה הולכת לבית הספר

ליאורה נרגשת בלילה שלפני כיתה א'. יש לה ילקוט חדש והיא סידרה בתוכו את המחברות, הספרים והקלמר, אבל משהו מטריד אותה. ליאורה דיברה לפני כן עם בני בוקס, הבריון של השכונה, שסיפר לה שהמורה החדשה שלה, רותי, היא המורה הגרועה ביותר בבית הספר, מורה שצועקת ומענישה ונותנת המון שיעורי בית. בני בוקס הבהיר לליאורה שהחיים בכיתה א' יכולים להפוך לסיוט.

 

עם המידע הזה ליאורה צריכה להתמודד ולדעת שהיא נדונה לשנה מתסכלת ומפחידה. כמובן שבהמשך, למרות כל מיני בעיות שצצות, ליאורה מגלה שהמורה לא מפחידה (ואפילו נחמדה) ושבני בוקס הגזים. גם לליאורה, כמו לפוזי, ישנו כוכב מגן ושומר, שמלווה אותה לכיתה, רק שהוא גורם בעיות.

 

דבר ההורים: הספר הפך להיות "ספר הבית" בשבוע האחרון. היתרון בספר שהוא מאפשר שיח ברור על הפחדים מפני המורה והמעבר.

 

מאת: קלאוס באומגרט, הוצאת מטר

 

4. בום בילי בום - כיתה א' שלום

ספר קליל הכתוב בחרוזים, דרכו הילד יכול גם ללמוד את האלף-בית. דור, ילד העולה לכיתה א', מפחד מהמעבר מהגן לבית הספר. גם הוא, כמו יתר הגיבורים, מגיע ליום ראשון מבלבל ואפילו מאיים. ההמשך מרגיע יותר, כיוון שהוא מגלה שלכולם בכיתה ישנם חששות ושאפילו המורה חוששת ומתרגשת מהיום הראשון.

 

בסיפור משולב משחק באותיות האלף-בית, שמתאים לעולים לכיתה א'. היתרון של הסיפור הוא האפשרות להבין שהילדים לא לבד בחששות ובפחדים. הספר מאפשר לילדים להבין שניתן להתגבר על הפחדים.

 

דבר ההורים: ספר נחמד ובעיקר מאפשר קריאה לפני השינה בפעם אחת רציפה, ולא בהמשכים.

 

מאת: זוהר אביב, הוצאת הפועלים

 

5. עולים לכיתה אלף

 

סמדר שיר, שכתבה לפחות עשרות של ספרים המיועדים לילדים, מתייחסת כאן לשאלות שעולות אצל ביתה כרמל לפני המעבר לכיתה א'. לכרמל שאלות הקשורות ליכולת שלה להצליח וגם ליכולת לעמוד במשימות הקבועות, כמו הגעה בזמן לשיעור והבנת המערכת. הספר נותן תשובות כנות ולא כאלה המייפות את המציאות. אין כאן אשליות שבית הספר פשוט או שלמידה תמיד קלה, אבל יש תחושה שההורים ילוו ויעזרו תמיד במעבר.

 

דבר ההורים: ספר שנותן הרבה תשובות מעניינות וכתוב בצורה יפה. היה קל להקריא ולהתחבר לספר עצמו.

 

מאת: סמדר שיר, הוצאת ידיעות אחרונות

 

6. אמא הולכת לכיתה א'

 

אמא הולכת כיתה א' כי גם אמא צריכה הכנה. אם תצליחו למצוא את הספר הזה בחנויות - הרווחתם. ספר מקסים של שירים המוכרים לנו מהתקופה שבה היינו ילדים. אני לא יודעת אם מדובר בנוסטלגיה שהופכת את הספר הזה לכל כך אהוב או פשוט הטקסטים המקסימים של תרצה אתר.

 

הספר מתאר בצורה מקסימה ומדוייקת את ההתרגשות של ההורים לפני המעבר וההתמודדות של הילדים עם הבעיות.

 

מאת: תרצה אתר, הוצאת הקיבוץ המאוחד

 

הכותבת היא מומחית להורות ואמא לארבעה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כיתה א'. התרגשות ובלבול
צילום: shutterstock
מומלצים