שתף קטע נבחר

הפרופסור: הכירו את פאקו אייסטראן

קשה לתפוס אותו בלי המחשב הנייד, הוא מרצה בקורסים מדעיים, מצטט אנשי רוח ואת פיל ג'קסון ומאמין גדול בכושר גופני ומוטיבציה. ג'רארד וצ'אבי אלונסו מחמיאים לו, אבל המאמן החדש של מכבי ת"א חסר ניסיון כמאמן ראשי ויכולת ניהול המשחק שלו תעמוד למבחן רציני. העוזר הנצחי של בניטס רוצה לצאת לחופשי בישראל

קו החוף של חצי האי ווירל בבריטניה, בגבול בין אנגליה לוויילס, מושך אליו בזכות יופיו לא מעט סלבריטאים. שחקני קולנוע, מגישי טלוויזיה וספורטאים בכירים בונים במקום את הבתים המפוארים שלהם. כשרפא בניטס רכש שם את אחוזת השמונה-מיליון-דולר שלו היו לו בראש שלושה דברים ברורים: חדר העבודה יהיה עם נוף לים האירי, באחוזה תותקן מעלית והשכן יהיה החבר הטוב פאקו אייסטראן.

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

בניטס עמד במשימה. לבית של אייסטראן, המאמן החדש של מכבי ת"א, לא היו ארבע קומות כמו לזה של בניטס, אבל הספרדים עברו לגור במרחק עשר דקות הליכה אחד מהשני כדי שיוכלו לבלות, ולעבוד, כמה שיותר ביחד. השניים היו אחד מצוותי האימון המצליחים ביותר באותה תקופה. בניטס היה המוח הטקטי והדמות המתוחכמת. אייסטראן היה השרירים, המוציא לפועל, המוטיבטור. בניטס היה הפילוסוף, אייסטראן היה הפרופסור.

 

כן, פרופסור – זה השם המתאים ביותר שהודבק לאייסטראן עד היום. פאולו סוזה הוא משקיען טקטי שיורד לפרטים הקטנים, אוסקר גרסיה הוא פרפקציוניסט שיחזור על אותה פעולה שוב ושוב עד שהקבוצה תגיע לרמת ביצוע גבוהה, והמחליף שלו, אייסטראן, הוא אדם שמאמין בללמוד מתחומי החיים השונים ולהשליך אותם על כדורגל ועל השחקנים שלו.

 

קשה לתפוס את אייסטראן לשיחה כשהוא בלי

המחשב הנייד שלו. כשמישהו, ולא משנה במי מדובר, אומר משפט שהוא אוהב אייסטראן רושם אותו. הוא מצטט אנשי רוח ופילוסופים וגם את פיל ג'קסון ופט ריילי. אייסטראן הוא מאמין גדול במדע, מנוי לחוברות מדעיות וקורא מחקרים באופן בלתי פוסק. מבחינתו כושר ואתלטיות הם מעל הכל. הוא גם מעביר הרצאות בנושא, גם בהתאחדות הכדורגל הספרדית, אבל לא רק. רוצים מישהו שיסביר לכם על ההתפתחות האחרונה באיזה נושא ביולוגי והקשר של זה לכדורגל? המאמן החדש של מכבי ת"א הוא הכתובת.

 

פיל ג'קסון. אייסטרן נוהג לצטט אותו (צילום: MCT) (צילום: MCT)
פיל ג'קסון. אייסטרן נוהג לצטט אותו(צילום: MCT)

 

אייסטראן בן ה-51 מעולם לא שיחק כדורגל באופן מקצועני. הוא גדל בחבל הבאסקים, כ-90 ק"מ מהעיר בילבאו, שיחק בקבוצות חובבניות מקומיות ופרש בגיל 23. המשחק התחלף בלימוד. אייסטראן התחיל לקרוא כל ספר אפשרי על מוטיבציה בספורט וכושר גופני. הוא הלך להשתלמויות בקבוצות

 כדורגל בספרד ובאנגליה, החכים והפך לדמות שמתייעצים איתה. אחד התלמידים שלו בקורס בהתאחדות לכדורגל בספרד היה שחקן העבר חאבייר סובילגה שבהמשך הפך למנהל המקצועי של אוסאסונה. סובילגה מינה את רפא בניטס הצעיר למאמן והמליץ לו להשתמש באייסטראן שהפך לעוזר המאמן. כאן התחילה ידידות מופלאה.

 

12 שנים עבדו בניטס ואייסטראן יחד ובחמש קבוצות שונות. הפריצה הגדולה הגיעה בוולנסיה עם שתי אליפויות ספרד וגביע אופ"א אחד. בהמשך, בליברפול, אייסטראן גם הניף את הגביע של ליגת האלופות לאחר נס איסטנבול המפורסם. סטיבן ג'רארד סיפר בעבר שאייסטראן היה זה שאמר לו לכנס את השחקנים ולהחדיר בהם מוטיבציה וכזה הוא המאמן – מאמין בלהטריף את השחקנים, בעבודה קשה באימונים, בכושר גופני ובאתלטיות. "הדבר הכי חשוב לשחקן זה האופי שלו", הוא אמר בעבר, "האופי מתבטא ברצון לשחק וברצון להתקדם. שחקן צריך להיות בשיגעון חיובי כשהוא עולה לשחק".

 

סטיבי ג'י. אייסטרן היה מבקש ממנו להחדיר מוטיבציה בשחקנים (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
סטיבי ג'י. אייסטרן היה מבקש ממנו להחדיר מוטיבציה בשחקנים(צילום: gettyimages)

 

בניטס, כאמור, היה איש הטקטיקה. הוא מסוגל לדבר על פילוספיה ומערכי משחק כל היום. אייסטראן העביר את האימונים בפועל. לא היה מדובר רק באימוני כושר ומוכנות אלא באיש שאחראי להגיד לשחקנים מה לעשות על הדשא באימונים. הוא גם לקח על עצמו לבצע שיחות מוטיבציה. יש הטוענים שחלק גדול מההצלחה של בניטס הגיעה בזכות העוזר שלו. הראיה שמביאים לכך היא הירידה של בניטס לאחר שהשניים נפרדו.

 

גם שחקנים רבים מדברים עליו טובות. ג'רארד אמר בעבר שאייסטראן הוא אחד המאמנים הטובים בעולם. ג'ימי קראגר הוסיף "שאם אתה רוצה להגיע מוכן פיזית למשחק הוא האיש הנכון". השוער סנטיאגו קאניסרס טען שאייסטראן מומחה בפיתוח וקידום שחקנים. גם צ'אבי אלונסו ורוברטו אז'אלה היו מלאי מחמאות.

 

קראגר: "אם אתה רוצה להגיע מוכן לפיזית למשחק, פאקו הוא האיש הנכון" (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
קראגר: "אם אתה רוצה להגיע מוכן לפיזית למשחק, פאקו הוא האיש הנכון"(צילום: Gettyimages)

 

בניטס ואייסטראן נפרדו בשנת 2007 אחרי שהראשון הצביע על בגידה מצד החבר הקרוב. בניטס טען שאייסטראן הלך לדבר עם קבוצות אחרות מאחורי גבו. הפרידה הגיעה אחרי מספר משברים קודמים, כשהשיא היה כשבניטס שינה את תכנית האימונים של אייסטראן לתחילת העונה אחרי שהסביר שלדעתו העונה הקודמת התחילה רע כי השחקנים לא היו מוכנים כמו שצריך. "אנחנו לא בקשר ומדהים שהגענו לכך", אמר אייסטראן בשנה שעברה. "זה עצוב כי היינו יחד הרבה שנים. לשמור על מערכת יחסים במשך 12 שנה זה כנראה יותר ממה שרוב הזוגות הנשואים משיגים".

 

אחרי הפרידה מבניטס אייסטראן הלך לעבוד בבנפיקה ליסבון, ולנסיה ואל אהלי מדובאי. הוא גם היה פרשן רשת "סקיי" באנגליה, שם המשיך להתגורר לתקופה ארוכה, בשידורי הליגה הספרדית שלה. יש לו, כצפוי, אנגלית מעולה. הרצון להיות מאמן ראשי חזר ועלה בשנים האחרונות עד שקיבל הזדמנות בקבוצת טקוס מהליגה השנייה במקסיקו ואימן אותה בהצלחה.

 

הישגיו של בניטס ירדו מאז שנפרד מאייסטרן (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הישגיו של בניטס ירדו מאז שנפרד מאייסטרן(צילום: gettyimages)

 

התקופה הקצרה של אייסטראן במקסיקו היתה מוצלחת. בתקופה האחרונה הוא קיבל הצעות מקבוצות כמו פומאס ופואבלה, אבל עדיין היכולת שלו כמאמן ראשי, בעיקר בצד הטקטי, היא סימן שאלה גדול מאוד. במקסיקו מסבירים שאייסטראן לא הראה איזה הברקות מיוחדות במישור הזה והסתמך – שוב, בהצלחה יחסית – בהפיכת שחקני הקבוצה למקצוענים יותר ובמוטיבציה.

 

אייסטראן אוהב לשנות את ההרגלים של השחקנים שלו. אין אצלו דבר כזה הפרות משמעת, יציאות מאוחרות או חיים לא ספורטיבים. בראיון בשנה שעברה אייסטראן ציטט

מספר בשם "הילדים הם אשמת ההורים" כדי להבהיר שהמאמן אחראי על הרגלי החיים של השחקנים שלו. "ההרגלים של השחקנים לא היו ממש מתאימים, אבל הסברתי להם שיש דרך אחרת לתפוס את מקצוע הכדורגלן", הוא אמר. "אני שמח שהצלחנו לעשות זאת בפרק זמן קצר יותר מהמצופה".

 

באתר האוהדים Kick כבר ביקרתם?

  

במכבי ת"א עבדו על התחום הזה בהצלחה בשנתיים האחרונות וסביר להניח שהמגמה תימשך. כושר גופני איכותי נראה במכבי, אבל ענייני הטקטיקה וניהול המשחק יעמדו למבחן רציני. בכל מקרה, לפחות במסיבות העיתונאים הפרופסור יהיה הרבה יותר מעניין מאוסקר.

 

אוהבים כדורגל? עקבו אחרי הטוויטר של אורי קופר והצטרפו לעמוד הפייסבוק של "הכל מקצועי"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
פאקו אייסטראן
צילום: gettyimages
מומלצים