שתף קטע נבחר

מחיר הטרור: שלושה חטופים ב-220 אלף שקל

לפי פרטים חדשים מחקירת שב"כ, החשודים בחטיפת וברצח שלושת הנערים התכוונו לחטוף אדם אחד, אך התכנון "הסתבך". מתכנן הפעולה ביקש מאחיו החי ברצועה לשלוח לו כסף למימונהּ, 220 אלף שקל, מבלי לומר לו מה המטרה

220 אלף שקל בארבע מעטפות - זה הסכום ששימש למימון חטיפתם של נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח, שלושת הנערים שנרצחו. בשב"כ ממשיכים את המצוד אחרי עמאר אבו עיישה ומרואן קוואסמה, פעילי חמאס מחברון החשודים בחטיפה וברצח של שלושת הנערים בגוש עציון לפני כחודשיים, וכעת הותר לפרסם ממצאים נוספים שעלו מחקירת הפרשה בשב"כ. לפי ממצאים אלה, המימון לפעולה הגיע מרצועת עזה, אך לא בהכוונת הזרוע הצבאית של הארגון, והמטרה הייתה לחטוף אדם יחיד.

 

עוד בחדשות:

 

לפי שב"כ, מתכנן הפעולה, חוסאם קוואסמה (40) מחברון, שנעצר בשבועות האחרונים במזרח ירושלים, פנה באפריל לאחיו מחמוד המתגורר ברצועת עזה, וביקש כסף לפעולה צבאית מבלי לציין שמדובר בחטיפה. בחודשיים שלאחר מכן הגיעו 220 אלף שקל במעטפות של 50 אלף שקל אל חוסאם, אחיו של מרואן ופעיל חמאס שכבר ריצה מאסר בכלא בישראל בסוף שנות ה-90 בגין השתייכות לחוליית חמאס שביצעה פיגועי מטענים.

 

החוטפים, עמאר אבו עיישה ומרואן קוואסמה       (צילום: AP) (צילום: AP)
החוטפים, עמאר אבו עיישה ומרואן קוואסמה (צילום: AP)

הנערים שנחטפו ונרצחו, גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח       ()
הנערים שנחטפו ונרצחו, גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח

המעטפות הגיעו לידיה של אמו של חוסאם, שנחקרה אף היא, ועוד 70 אלף שקל הגיעו בעסקה נפרדת. בשלב זה פנה חוסאם לקרוב משפחתו, עדנאן קוואסמה, שנעצר גם הוא, המוכר כסוחר אמל"ח מחברון, וביקש ממנו לקנות לו רכב ישראלי שישמש לחטיפה. בסיוע של נוח אבו עיישה מחברון קנה עדנאן בכסף זה מגנבי רכבים מהכפר אידנא הסמוך יונדאי איי-35 וכן רכב מילוט נוסף.

 

בנוסף, שימש כסף זה לרכישת אמל"ח, שני רובים ושני אקדחים, שהועברו למרואן קוואסמה. את האמל"ח רכש חוסאם מפעיל חמאס, עדנאן מחמד עזת זרו מחברון.

 

כשלוש שעות לאחר שעלו הנערים לרכב, "באחת בלילה, הגיע מרואן אל חוסאם, אחרי שהוריד את אבו עיישה במסגד, ואמר לו – 'הסתבכנו, רצינו לחטוף ישראלי אחד, והרגנו שלושה'", כך שחזרו בשב"כ. חוסאם, המוח שמאחורי הפעולה, חזר עם מרואן למקום שבו הורידו את הגופות בחלחול. הם העמיסו את הגופות ונסעו לקבור אותן בחלקת האדמה ליד חלחול שקנתה המשפחה בינואר. אחר-כך סייע חוסאם למרואן ולעאמר אבו עיישה להסתתר.

 

"הבינו שלחטוף שלושה זה גדול עליהם"

ב-30 ביוני, בערב שבו איתרו כוחות צה"ל את שלוש הגופות, ירד חוסאם למחתרת והפך למבוקש, עד שנעצר לאחר פחות משבועיים. החקירה בשב"כ העלתה כי אחיו חסן ושני קרובים נוספים סייעו לו להסתתר – תחילה בתוך בור עטוף בפח באזור חברון ובהמשך ביריחו, עד שנתפס בשכונת שועפט. בחקירתו הודה שהתכוון לברוח לירדן באמצעות מסמכים מזויפים בסיוע הישאם, קרוב משפחתו שנעצר גם הוא והודה שנסע לממלכה כדי להכין את הקרקע לבואו של חוסאם.  

 

המקום שבו נמצאו הגופות בחלחול    (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המקום שבו נמצאו הגופות בחלחול (צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

"השניים יעשו את הטעות שלהם, ונגיע גם אליהם", אמר גורם בכיר בשב"כ, "החקירה העלתה את מה שסברנו בתחילה – מדובר בהתארגנות מקומית בחברון. הם הרגו את הנערים לא בגלל שאחד מהם התקשר למשטרה, אלא כי הבינו שלחטוף שלושה זה גדול עליהם".

 

בחקירתו של חוסאם עלתה גם מעורבותם של גורמים נוספים מחברון, והם נעצרו והודו בסיוע למבוקשים. בעצורים שני אחים: ערפאת איברהים קוואסמה מחברון, שהודה כי הסתיר את המבוקשים באדמות שבבעלותו, ואחמד איברהים קוואסמה מחברון, שהודה כי הפנה את מרואן לאחיו ערפאת כדי לסייע לו בהסתרת המבוקשים.

 

בני משפחת קוואסמה היו מעורבים בפיגועי טרור קשים. אחיו של חוסאם, חוסין, מרצה מאסר עולם על חלקו בפיגוע מטען ליד בנייני האומה בירושלים במרס 2011. אח נוסף, מחמוד, נידון לעשרים שנות מאסר על סיועו להוצאת פיגוע ההתאבדות הכפול בבאר שבע באוגוסט 2004. הוא שוחרר במסגרת עסקת שליט וגורש לרצועה.

 

עד כה נעצרו עשרה פלסטינים החשודים במעורבות ובסיוע לחוטפים. בשב"כ אומרים כי "רמת המידור הגבוהה נשמרה, ולפני החטיפה המתכנן ושני המבצעים לא סיפרו לאחרים או לסייענים במה מדובר. כך גם מחמוד קוואסמה, המממן מעזה, לא ידע שמדובר בפעולת חטיפה".

 

לפני שבוע הודיע לראשונה בכיר חמאס, סאלח אל-ערורי, כי גדודי עז א-דין אל-קסאם חטפו את שלושת הנערים בגדה המערבית. לדבריו, "זו הייתה פעולה הירואית של גדודי עז א-דין אל-קסאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הנערים שנחטפו ונרצחו, אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער
צילום: רויטרס
מומלצים