שתף קטע נבחר

המורדים בסוריה השתלטו על מעבר קוניטרה; קצין צה"ל נפצע מירי תועה

פלגים סוריים בהם תומכי אל-קאעידה כבשו מידי הצבא את אזור מעבר קוניטרה בגולן הסורי. מירי תועה נפצע קצין צה"ל באורח בינוני. הוא פונה לרמב"ם במצב יציב. הלחימה באזור נמשכת, קודם התפוצצו שתי פצצות מרגמה בשטח ישראל וכמה אתרים נסגרו

כוחות מורדים סורים, בהם פלגים המזדהים עם אל-קאעידה, השתלטו (יום ד') על צדו הסורי של מעבר קוניטרה ברמת הגולן, לאחר שעות של לחימה אינטנסיבית עם צבא סוריה. האש זלגה גם לשטח ישראל ומירי תועה נפצע קצין צה"ל באורח בינוני. הוא נורה בפלג גופו העליון ופונה במצב יציב ובהכרה לבית החולים רמב"ם בחיפה. צ"הל הגיב בירי ארטילרי אחרי האירוע. יצוין כי גם בסבבי הלחימה הקודמים השתלטו המורדים על המעבר, וצבא סוריה כבש אותו מחדש.

 

 

 

 

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

העשן מיתמר מהצד הישראלי של הגבול. מתוך סרטון שפרסמה האופוזיציה הסורית ()
העשן מיתמר מהצד הישראלי של הגבול. מתוך סרטון שפרסמה האופוזיציה הסורית
 

הלחימה באזור הגבול בצד הסורי (צילום: ספי כפרי) (צילום: ספי כפרי)
הלחימה באזור הגבול בצד הסורי(צילום: ספי כפרי)

הכוחות הנלחמים בצבא הסורי מורכבים מכמה פלגים, בהם תומכי אל-קאעידה, ארגון ג'בהת א-נוסרה וכוחות מתונים יותר דוגמת צבא סוריה החופשית. הגורמים השונים חברו יחדיו כדי לכבוש את אזור המעבר, אבל הצבא הסורי לא מוותר וממשיך להילחם בהם במטרה להשתלט מחדש על האזור. בניגוד לאזורים אחרים בסוריה, באזור קוניטרה לא פועלים כוחות דאעש.

 

מרכז המעקב אחר זכויות האדם בסוריה מסר כי לפחות 20 חיילים סורים ולוחמים מהכוחות להגנת המולדת של אסד - מיליצות סמי-אזרחיות הפועלות בגולן - נהרגו בקרבות באזורים סביב מעבר קוניטרה. ארבעה לוחמים מכוחות המורדים האיסלאמיסטיים נהרגו גם כן, ובשני הצדדים יש פצועים. 

 (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
(צילום: אחיה ראב"ד)

הפינוי המוסק של הקצין שנפצע (צילום: שי וקנין, סוכנות תצפית) (צילום: שי וקנין, סוכנות תצפית)
הפינוי המוסק של הקצין שנפצע(צילום: שי וקנין, סוכנות תצפית)

איש או"ם צופה לעבר הקרבות (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
איש או"ם צופה לעבר הקרבות(צילום: אחיה ראב"ד)

הקצין שנפצע ברמת הגולן מגיע לבית חולים רמב"ם (צילום: שי וקנין, סוכנות תצפית ) (צילום: שי וקנין, סוכנות תצפית )
הקצין שנפצע ברמת הגולן מגיע לבית חולים רמב"ם(צילום: שי וקנין, סוכנות תצפית )
 

מוקדם יותר התפוצצו בצפון רמת הגולן שתי פצצות מרגמה שנורו במסגרת הקרבות בין כוחות המשטר למורדים. רכב שחנה באזור ניזוק מההדף. מוקדם יותר חקלאים ברמת הגולן התבקשו להתרחק מהאזור לאחר שמעברו השני של הגבול נשמעו קולות נפץ ונראה עשן. בישראל חוששים מזליגת חילופי הירי בין המורדים לצבא סוריה, ולכן דרשו מהחקלאים לעזוב את השטחים הסמוכים לגדר, בעיקר באזור בקעת קוניטרה בצפון הרמה. כמו כן, נסגרו אתרים ברמת הגולן: הר בנטל, הפארק הוולקני ומרפסת התצפית לאזור קוניטרה וכן כביש 98 בקטע שבין צומת בראון לאלוני הבשן.

 

קולות נפץ עזים נשמעו הבוקר היטב ברמת הגולן, ואף באצבע הגליל, בעקבות הקרבות הקשים שמתחוללים באזור קוניטרה שבצד הסורי של הגבול. המורדים תקפו בשעות הבוקר המוקדמות את האזור היחיד ברמת הגולן שעדיין נמצא בשליטה של הצבא הסורי..

 

לפני חודשיים נהרג מוחמד קראקרה (13) מהכפר עראבה בפיצוץ ברכב אזרחי של קבלן שביצע עבודות עבור משרד הביטחון במרכז רמת הגולן, ליד מוצב תל חזקה. קראקרה התלווה לעבודתו של אביו, נהג משאית שנפצע גם הוא באירוע. בנוסף נפצעו שלושה בני אדם נוספים באורח קל עד בינוני. בתחילה נבדקה האפשרות שמקור הפיצוץ במטען חבלה, אולם בהמשך התחזקה ההערכה שירי טיל נ"ט או פגז גרם לפיצוץ. בתגובה ענה צה"ל בירי טנקים לעבר מוצבים בתוך השטח הסורי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
אזור התקרית בגולן
צילום: אביהו שפירא
מומלצים