שתף קטע נבחר

צילום: AFP

בגלל אובמה: שוק הנשק של הכורדים מתרסק

תושבי העיר ארביל בצפון עיראק נהגו לפקוד את הבזאר ליד הכלא, להצטייד בקלצ'ניקוב ולחכות בחשש ללוחמי דאעש. עכשיו, אחרי שארה"ב החלה לתקוף את הג'יהאדיסטים ונשיאה הבטיח לחמש, המקום ריק והמחירים צונחים

שוק הנשק של העיר ארביל בעיראק ידע ימים סוערים, אך מתחילת החודש מספר הלקוחות קטן והמחירים צנחו בהתאם.

 

עוד חדשות בעולם:

"משעל בחדר כושר". עיתוני ערב חוגגים ניצחון

למען חובות העירייה: קרב עגבניות אדמדם

אמו של עיתונאי חטוף לדאעש: "רחמו עליו"

 

המחיר של אקדח גלוק אוסטרי ירד ב-500 דולר כיום ונמכר ב-3,000. מחירו של רובה הקלצ'ניקוב, הנשק הפופולארי בחבל כורדיסטן, ירד ב-500 דולר גם כן ועומד על אלפיים דולר. גרסה נוספת של הרובה הנמכר, "האוסמה" - על שמו של מנהיג אל-קאעידה לשעבר שהיה ידוע בחיבתו לרובה – נמכר כעת ב-2,700 דולר, לעומת 3,500 בעבר.

 

נשק מוצג לראווה בשוק בארביל ()
נשק מוצג לראווה בשוק בארביל

הסוחרים בשוק מספרים על האטה משמעותית במכירות מאז שארה"ב הבטיחה לסייע לכוחות הכורדיים להגן על האוטונומיה שלהם מפני דאעש בצפון עיראק. מדובר בהבעת אמון נדירה של הקהילה המקומית בנשיא ברק אובמה, באזור שיחסיו עם וושינגטון עכורים.

 

"עכשיו אנחנו לא מודאגים בגלל שאובמה החליט למכור נשק לכורדיסטן", מספר הסוחר סאביר, שממתין ללקוחות בשוק שנמצא ליד הכלא הראשי של העיר. קשיש חסר שיניים שצופה במתרחש קורא: "אובמה! אובמה!" ומדגים בידו תנועות של מטוסים.

לקוחות בשוק הנשק ()
לקוחות בשוק הנשק

הנשק הפופולארי באזור. רובה קלצ'ניקוב (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הנשק הפופולארי באזור. רובה קלצ'ניקוב(צילום: MCT)

הסוחרים תורמים. לוחמי ה"פשמרגה" הכורדים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הסוחרים תורמים. לוחמי ה"פשמרגה" הכורדים(צילום: רויטרס)
 

ב-8 באוגוסט התחילה ארה"ב את התקיפות האוויריות בצפון עיראק. המכירות בשוק צנחו, וסוחרים הורידו את המחירים ב-50%. לפני התקיפות הבזאר היה סואן. הלקוחות חטפו כל נשק שהציעו להם, מחשש שדאעש יגיע לארביל. "הם אפילו לא שאלו מחיר, רק אמרו 'בבקשה תן לי נשק'", נזכר הסוחר עלי. "זה אף פעם לא קרה לי", מספר הסוחר, שכמו עמיתיו בשוק מתהדר בשעון יוקרה מוזהב מתוצרת יפן.

 

בעקובות התקיפות האוויריות, בארה"ב אמרו כי יחלו לספק נשק לכוחות הכורדיים, ה"פשמרגה". הצעד התקבל בברכה בקרב הכוחות שתחמושתם דלה, ויחסם לארה"ב הוא תמיכה מובהקת משנות ה-90, אז הגנה עליהם וושינגטון מפני כוחותיו של סדאם חוסיין.

 

בימים אלה השוק שקט. רק לקוחות בודדים מגיעים אליו, וממהרים להמיר את הדולרים באקדחים. אחד מהם הגיע עם שתי בנותיו הקטנות, שהביטו סביבן משתאות.

 

עלי לא מציג לראווה את הנשק שהוא מוכר. הכול נמצא בתא המטען שלו: אקדחים, רובים וגם RPG ופצצות מרגמה. סוחרי הנשק תיארו את עצמם כפטריוטים, ונקבו בסוגי הנשק שאותם תרמו ל"פשמרגה". עלי אמר כי תרם לכוחות פצצות מרגמה ו-RPG, וצחק כשהתבקש להסביר איך השיג אותם.

 

בחנות של חבר בשוק מסתכל עלי על רובי M-16 וכדורים שמוצגים על השולחן. האם אלה כלי הנשק שיסייעו ל"פשמרגה" לעצור את דאעש? "לא", משיב עלי בחיוך. "אנחנו צריכים טנקים והליקופטרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחירים ירדו ב-50% מאז התקיפות האמריקניות
מומלצים