שתף קטע נבחר

ונצואלה: "מאגר ביומטרי" כדי לא לבזבז אוכל

הפתרון של הנשיא מדורו למחסור החמור במדינה במוצרים בסיסיים כמו שמן וקמח - זיהוי טביעות אצבע שימנע קניית כמות גדולה מדי של אותו מוצר

האם אזרחי ונצואלה יצטרכו לסרוק את אצבעותיהם כדי לקנות אוכל? נשיא ונצואלה, ניקולאס מדורו, הודיע שמערכת ביומטרית לזיהוי טביעות אצבע תהיה מיושמת על פי חוק בכל המכולות במדינה. זאת כדי להילחם במחסור הקשה במוצרי מזון בסיסיים. על פי המהלך החדש, המערכת תמנע מהאזרחים לקנות כמות גדולה מדי של אותו פריט, ובכך תסייע להפחית את בזבוז האוכל במדינה.

 

עוד חדשות בעולם :

 

מדורו כינה את המהלך "מערכת נגד הונאה", שתהיה דומה למערכת סריקת טביעות האצבע שהמדינה משתמשת בה עבור הצבעה בבחירות. הנשיא לא ציין מתי בדיוק המערכת החדשה תיכנס לתוקף, אך גורמים בכירים במדינה הדרום-אמריקנית דיווחו כי המערכות הביומטריות עתידות להיכנס לשימוש עד דצמבר או ינואר.

 

מהר לפני שייגמר. קונים קמח בוונצואלה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מהר לפני שייגמר. קונים קמח בוונצואלה(צילום: רויטרס)
 

בינתיים המדפים ריקים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בינתיים המדפים ריקים(צילום: רויטרס)

המהלך מעורר המחלוקת נתקל בלא מעט ספקנות במדינה הסוציאליסטית. מבקריו של מדורו אמרו שהתקנת המערכת שקולה לחלוקה מבוקרת של אוכל עבור התושבים ומהווה פגיעה אנושה בפרטיות. אחרים תהו אם ישנו פתרון שאינו הפיכת הסדר הכלכלי כולו שיכול לסייע למדינה הסוציאליסטית, ולמדפים במכולות שריקים באופן תמידי.

 

ונצואלה מתמודדת כבר יותר משנה עם מחסור במוצרים בסיסיים כמו שמן לבישול וקמח. פיקוח נוקשה על המטבע ומחסור בדולרים הקשו עבור הצרכנים במדינה למצוא מוצרים מיובאים. פיקוח מחירים על מוצרי בסיס גם הוא לא תורם למצב, שכן היצרנים טוענים שחלק מהמוצרים מתומחרים נמוך מדי כדי לייצר רווח ולהצדיק ייצור.

 

החל מחודש ינואר השנה, יותר מרבע ממוצרי הייסוד כבר לא היו במלאי בחנויות בוונצואלה, כך על פי מדד המחסור של הבנק המרכזי. הממשל במדינה הדרום אמריקנית מאשים את המחסור החמור הן על חברות שמשקיעות אך ורק בגורמים שיניבו להן רווחים פוטנציאליים בעתיד והן על ספקי השוק השחור שקונים מצרכים במחירים מסובסדים ואז מוכרים אותם באופן לא חוקי עבור סכומים גבוהים בהרבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ונצואלה מתמודדת עם מחסור במוצרים בסיסיים למעלה משנה
צילום: רויטרס
מומלצים