שתף קטע נבחר

עובד ניקיון פוטר כי "דיבר הרבה ושאל שאלות"

אזרח זר מאריתריאה, שהועסק ע"י חברת כוח אדם בסניף הולמס פלייס בהרצליה, תבע פיצויים בבית דין לעבודה. הוא יקבל מהחברה 50 אלף שקל

הנה עוד סיבה שבה השתמש מעסיק כדי להצדיק פיטורים: עובד זר מאריתריאה שהועסק בניקיון של סניף "הולמס פלייס" בהרצליה, יפוצה ב-50 אלף שקל אחרי שפוטר בנימוק שהוא "מדבר הרבה ושואל הרבה שאלות". בית הדין לעבודה בתל אביב פסק שחברת כוח האדם היא שתישא בעלויות.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התובע הועסק בחברת "מוקד הים", שבין השאר העניקה שירותי ניקיון לסניפי רשת חדרי הכושר. בסניף בהרצליה הוא עבד מינואר 2010 עד שפוטר בדצמבר 2011.

 

בעקבות פיטוריו הוא הגיש את התביעה הן נגד "מוקד הים" והן נגד "הולמס פלייס", שלטענתו העסיקו אותו במשותף. לדבריו, טרם הפיטורים הוא קיבל מכתב אזהרה ממנהלו הישיר בחברת כוח האדם, שבו נכתב שהוא מדבר הרבה ושואל הרבה שאלות. לאחר מכן הודיע לו המנהל שלו טלפונית על פיטוריו.

 

התובע טען שמגיעים לו כספים בגין ניכויים משכרו שנעשו שלא כדין, שכר שלא שולם לו במלואו בגין שעות נוספות שלא עודכנו, וזכויות נוספות כמו פיצויי פיטורים, הודעה מוקדמת ופדיון חופשה. התובע ציין גם שהיה מקבל מדי חודש כסף במזומן, על אף התנגדותו.

 

הולמס פלייס התנערה מאחריות כלפי התובע, וטענה שהועסק במוקד הים. חברת כוח האדם התגוננה ואמרה שהתובע הוא זה שעזב את העבודה ללא התראה מוקדמת וסירב לשוב. על פי גרסתה, לאחר שהתובע פנה לעמותת "קו לעובד", הם הגיעו להסכמות בנוגע לזכויותיו והיא אף שילמה לו כספים בגינן.

 

שיטה תמוהה

השופטת עידית איצקוביץ קבעה כי שכשמדובר בעובד זר, חוזה העבודה וכל טופס אחר הקשור בכך צריך להיות כתוב בשפה המובנת לו. לעומת זאת, הטפסים שהציגה "מוקד הים", אמנם חתומים בטביעת אצבעו של העובד (שיטה תמוהה כשלעצמה), אך כתובים בעברית – שפה שהוא מם הסתם לא שולט בה.

 

עוד קבעה השופטת שדו"חות הנוכחות שמולאו בכתב יד אינם נחשבים ל"פנקס שעות עבודה" כנדרש בחוק. משכך, "מוקד הים" לא הצליחה להוכיח ששילמה לעובד בעבור כל שעות עבודתו. היא הוסיפה ששיטת התשלום במזומן אינה מקובלת, ומן הראוי היה ש"מוקד הים" תשלם לתובע את כלל התשלומים באמצעות המחאה שניתן לתעד.

 

לפני סיום מתחה השופטת ביקורת על התנהלות לא ראויה מצד באי כוח הצדדים, שלדבריה התווכחו בטונים גבוהים והשתמשו בביטויים מעליבים אחד כלפי השני בצורה שגבלה באלימות, ודרשה התעסקות מיותרת בענייני משמעת.

 

בסופו של דבר חויבה "מוקד הים" לשלם לתובע כ-50 אלף שקל בגין פיצויי פיטורים, הפרשי שכר, הודעה מוקדמת, פנסיה, ניכויים שלא כדין ושכר טרחת עו"ד.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד שחר דור
  • ב"כ הנתבעות: עו"ד תמיר שטינוביץ
  • עו"ד בצלאל לוי עוסק בדיני עבודה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים