שתף קטע נבחר

היישוב גבעות בגוש עציון יוכרז אדמת מדינה

נמשך ההליך הסטטוטורי של היישוב שנבנה ללא תב"ע: צה"ל מסר שהחל הליך הכרזה על 4,000 דונם כאדמות מדינה. התנגדויות יוגשו תוך 45 יום

מתאם פעולות הממשלה בשטחים פרסם הבוקר (יום א') הודעה ובה הכריז על 4,000 דונם של שטח היישוב גבעות בגוש עציון כאדמות מדינה. צה"ל טוען שאין אחיזה פלסטינית על השטח המדובר, אולם מתנגדים להכרזה יוכלו להגיש את השגותיהם ולנמק אותן תוך 45 יום. 

 

עוד בחדשות:

 

גבעות מוגדרת רשמית כשכונה של אלון שבות ונמצאת בחלקו המערבי של גוש עציון. בפועל מדובר ביישוב קהילתי נפרד הנמצא במרחק של כמה קילומטרים מאלון שבות. היישוב אינו מוכר מאחר שנבנה ללא תוכנית בניין עיר (תב"ע), ולכן כדי להתחיל את הליך ההכרזה עליו כיישוב הוא עבר עד לאחרונה "סקר קו כחול".

האזור שבמחלוקת (צילום: Google maps) (צילום: Google maps)
האזור שבמחלוקת(צילום: Google maps)

מתחם גבעות ממוקם בלב הגוש, בסמוך לגבעת הקרב שבו נהרגו ל"ה הלוחמים במלחמת העצמאות. ב-1982, על מנת ליצור רצף טריטוריאלי מהיישובים לקו הירוק, החליטה הממשלה באמצעות ועדת שרים לענייני התיישבות להקים היאחזות נח"ל בגבעות. בסמוך לאזור זה התבצע ביוני האחרון הרצח של שלושת הנערים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל.

 

רוב השטח בגדה המערבית מחולק לשלושה סיווגים: קרקע פרטית, אדמות מדינה ואדמות סקר. האדמות הפרטיות הן אלה שהתושבים יכולים להוכיח את הבעלות עליהן בטאבו.

השטחים שאינם מעובדים ולא רשומים בטאבו נחשבים אדמות המצויות בחזקת המדינה. הסיווג השלישי הוא אדמות סקר, שמבחינת המדינה אמורות להיות בבעלותה, אך מסיבות שונות טרם הוכרזו ככאלה.

 

אותו "סקר", שבמקרים רבים לא מושלם במשך שנים ארוכות, אמור לקבוע את הבעלות על בסיס כמה פרמטרים. על פי רוב, ההכרזה לא בוצעה עד היום בשל אי קבלת החלטה של הדרג המדיני-פוליטי לבצע את ההכרזה.

 

בתגובה להודעה מסר סמנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני: "זאת תשובה ציונית הולמת להתקפות הטרור על ישראל, אבל משרד הביטחון צריך לתת אישור גם לבניית מאות יחידות דיור בשטח והקמת שכונות נוספות ברחבי יהודה ושומרון. בעבר הכרזת אדמות מדינה הייתה עבודה שגרתית של המנהל האזרחי ולא משהו חד-פעמי. צריך לחזור לכך בהקדם".

 

מנגד, מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר אמר כי "הפיכת 4,000 דונם לאדמות מדינה היא תקיעת סכין בגבו של אבו מאזן. ממשלת ישראל שוב מפנה עורף למתונים בצד הפלסטיני, ובצעד חסר תקדים בהיקפו מספחת 4,000 דונם לטובת הרחבה והקמה של התנחלויות".

 

ראש המועצה האזורית גוש עציון, דודי פרל: "ההכרזה סוללת את הדרך להקמת העיר החדשה גבעות. המטרה של רוצחי שלושת הנערים הייתה לזרוע בנו פחד ולשבש את שגרת חיינו, ותשובתנו היא חיזוק ההתיישבות ובנייה חדשה בתוך הגושים ומחוצה להם".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אזור גוש עציון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים