שתף קטע נבחר

צילום: AFP

לא רק עריפת ראשים: האיום הביולוגי של דאעש

במחשב נייד שנתפס בסוריה נמצאו הוראות של אנשי דאעש להכנת פצצות עם נגיפי דֶבֶר, לשימוש כנשק להשמדה המונית. "רצוי ברכבת תחתית ובמגרשי כדורגל". פתווה של איש דת סעודי נותנת היתר להשתמש בנשק זה

במחשב נייד שנתפס בעמדה של דאעש בצפון סוריה נמצאו הוראות להכנת פצצות של נשק המוני, כולל שימוש בנגיפי דֶבֶר. לפי המגזין "פוריין פוליסי", המחשב היה שייך לאזרח טוניסאי שלמד כימיה בשתי אוניברסיטאות במדינה ולאחר מכן הצטרף לכוחות דאעש בסוריה.

 

המחשב נמצא בעיר אידליב ליד הגבול עם טורקיה, אחרי קרבות שבמהלכם כבשו כוחות האופוזיציה הסורית עמדה של דאעש. אבו עלי, מפקד באחד מארגוני המורדים הסורים, לא ידע אם המחשב עובד ואם יש בו מידע חשוב. הוא העביר אותו לכתבים של המגזין. בהתחלה הם חשבו שהמחשב ריק, אבל זמן קצר לאחר מכן גילו בו עשרות אלפי תיקיות בצרפתית, אנגלית וערבית, שהתוכן שלהן מצדיק את האידיאולוגיה הג'יהאדיסטית.

 

התכנים שהם מצאו בבדיקה הראשונית לא היו מפתיעים או חריגים במיוחד: בתיקיות היו סרטונים של אוסמה בן לאדן, מדריך להכנת פצצות, הוראות איך לגנוב מכוניות, ואיך אנשי הג'יהאד צריכים להשתמש בהסוואה ובטשטוש זהויות כדי לנסוע ממדינה למדינה מבלי להיתפס. אבל אחרי שעות של חיפוש הבינו אנשי המגזין שבמחשב יש יותר מתעמולה והוראות פשוטות, והגיעו ל"פצצה" האמיתית: בעל המחשב לימד את עצמו כיצד להכין נשק ביולוגי, כאפשרות להתקפה אשר תדהים את העולם.

 

לוחם דאעש עם שבויים סורים. חשש שינצלו מעבדות באוניברסיטאות (צילום: AP) (צילום: AP)
לוחם דאעש עם שבויים סורים. חשש שינצלו מעבדות באוניברסיטאות(צילום: AP)
 

לפי המידע שנמצא במחשב הנייד, הוא שייך לאזרח טוניסאי בשם מוחמד ס', אחד מתוך כ-2,400 אזרחי טוניס שנלחמים בסוריה, רובם בשורות דאעש. גולת הכותרת של החומר שנתפס במחשב שלו הם 19 עמודים בערבית ובהם הוראות כיצד לייצר נשק ביולוגי, כולל נגיפי דבר, תוך שימוש בבעלי חיים נגועים.

 

"היתרון של נשק ביולוגי הוא בכך שאינו עולה הרבה, אבל האבדות הן ענקיות", נכתב בהוראות, שגם מסבירות איך לערוך ניסיון כדי לבדוק שהנשק עובד, לפני שמשתמשים בו בהתקפת טרור. "כאשר מזריקים את החיידק לעכבר, הסימפטומים של המחלה צריכים להתחיל להופיע אחרי 24 שעות", נכתב בהוראות. "הכי טוב להשתמש בו במקומות כמו רכבת תחתית או מגרשי כדורגל, או לנצל מערכות של מיזוג אוויר שיפזרו את הנגיפים, ואפשר גם במהלך פיגוע התאבדות".

 

לצד ההוראות יש גם אישור דתי לשימוש בנשק, ציטוט מפתווה לפיה "אם המוסלמים אינם יכולים להכריע את הכופרים בדרך אחרת, הם רשאים להשתמש בנשק להשמדה המונית שיהרוג את כולם וימחה אותם ואת צאצאיהם מעל פני האדמה". את הפתווה כתב נאסיר אל-פהאד, איש דת מוסלמי מסעודיה שנאסר לאחרונה.

 

זו אינה הפעם הראשונה שבה ארגוני טרור מביעים עניין בנשק ביולוגי. עוד לפני ההתקפה על מגדלי התאומים ב-2001, נמצאו הוכחות לכך שארגון אל-קאעידה עשה באפגניסטן ניסיונות לשימוש בנשק כימי. בשנת 2002 הייתה כתבה ברשת CNN ובה נראו אנשי הארגון משתמשים בגז רעיל על כלבים. ארצות הברית השקיעה משאבים רבים כדי למנוע מאל-קאעידה להשיג נשק ביולוגי, אבל החומר שהתגלה במחשב הנייד בסוריה מוכיח שארגוני טרור מתאמצים להשיג נשק כזה, שיכול להרוג אלפי אנשים בנשיפה אחת.

 

החשש הוא שככל שדאעש ימשיך להתקיים, יצטרפו לשורותיו אנשים עם רקע מדעי שיוכלו להשתמש במעבדות שנמצאות באזורים שאותם כבש הארגון, כמו למשל באוניברסיטת מוסול בעיראק או בעיר רקה בסוריה. אותם אנשים יוכלו להוציא אל הפועל את השאיפות הקטלניות של דאעש, כפי שבאו לידי ביטוי במידע שהתגלה במחשב הנייד שנמצא בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים