שתף קטע נבחר

חיל האוויר יירט מזל"ט באזור קוניטרה

החזית הצפונית ממשיכה להתחמם. טיל פטריוט יירט בצהריים מזל"ט באזור גבול סוריה. צה"ל: כנראה מדובר במזל"ט של צבא סוריה שנכנס לישראל בטעות. תושב צפת: "יש רעש מטורף של מטוסים באוויר"

חיל האוויר יירט בצהריים (יום א') מזל"ט באזור גבול סוריה. מדובר צה"ל נמסר כי כלי הטיס הבלתי מאויש יורט על ידי טיל מסוג פטריוט באזור קוניטרה. דובר צה"ל בשפה האנגלית, פיטר לרנר, אמר לסוכנות הידיעות AP כי כלי הטיס כנראה שייך לצבא הסורי ונכנס בטעות לשטח האווירי של ישראל. במקביל, רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה דיווחה כי הורגשה תנועה ערה של מטוסי חיל האוויר בדרום לבנון.


פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי מציין כי כנראה מדובר בכלי טיס איראני שהיה בשירות צבא סוריה, שנשלח לבדוק את היערכות המורדים באזור קוניטרה הישנה, ככל הנראה כדי לתכנן מתקפת נגד. כלי הטיס סטה מנתיבו וברגע שחצה את קו הגבול הוא יורט. המזל"ט הופל כאיתות למשטר אסד וצבאו שבשום מקרה ישראל לא תסבול חדירה למרחב האווירי, הקרקעי או הימי שלה גם אם ברור שזו הייתה טעות. כמו כן, ברור שהוא לא נשלח על ידי הסורים או האיראנים למשימת מודיעין או לפיגוע בישראל אלא מפעיליו הלא מוכשרים פשוט לא נזהרו.

 

מושיק שמתגורר בצפת סיפר כי "בחצי השעה האחרונה טסים כל הזמן מטוסים לכיוון רמת הגולן בגובה נמוך מעל צפת. הם טסים בכיוון אחד לעבר סוריה. בינתיים עברו שישה-שבעה מטוסים והרעש מטורף. התושבים באזור לא קיבלו כל הודעה רשמית על המתרחש". עזריאל צונג, תושב צפת, סיפר כי "נשמע פיצוץ אדיר בשכונת מרום כנען שליד פיקוד צפון. עכשיו יש הרבה גיחות של מטוסי חיל האוויר באזור".

 

סוללת פטריוט, היום בצפון (צילום: עזריאל צונג) (צילום: עזריאל צונג)
סוללת פטריוט, היום בצפון(צילום: עזריאל צונג)

עופרה, תושבת צפת, סיפרה כי בשעות הצהריים שמעה רעש חזק וכשיצאה מהבית הבחינה בשובל לבן. "חשבנו שמדובר במטוסים ובבום על קולי ורק אחר כך הבנו שזה היה השיגור", היא סיפרה.

 

ליירוט אחראית סוללת הפטריוט שמוצבת באזור הגליל, שלה זו הפלה מבצעית ראשונה לאחר שהגיעה ארצה יחד עם הסוללות הסדירות במהלך מלחמת המפרץ הראשונה בשנת 1991. לפני שהוצבה בגליל, הייתה פרוסה באתר סוללת טילי נ"מ מסוג הוק במשך קרוב ל-20 שנה.

 

בפעם האחרונה שחדר מזל"ט מהגזרה הצפונית היה זה באפריל אשתקד, אז מטוסי חיל האוויר יירטו מול חופי חיפה כלי טיס של חיזבאללה. המזל"ט הופל 8 עד 10 קילומטרים מחופי חיפה בשעת צהריים,10 דקות אחרי זיהויו. 

 

באוקטובר 2012 יירטו מטוסי קרב כלי טיס, כנראה מתוצרת איראנית, שחג באזור הדרום. שרידיו נפלו באזור בדרום הר חברון. במערכת הביטחון העריכו אז כי גם למקרה הזה היה אחראי מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שביקש לתעד את אזור המתקן הגרעיני בדימונה. באוגוסט 2006 יורט מזל"ט של חיזבאללה בחוף מול הקריות פחות מעשר דקות לאחר שזוהה על ידי מטוסי קרב מסוג F-16.

 

היירוט היום אירע לאחר שבחודש שעבר, שישה ימים לאחר פתיחת מבצע צוק איתן, תחנת הטלוויזיה של חמאס שידרה תמונות שצילם לכאורה מזל"ט של הארגון שיורט על ידי סוללת פטריוט באזור אשדוד. באותו יום דווח כי שלושה כלי טיס הצליחו לחדור לישראל למרחק של יותר מ-60 ק"מ מגבול עזה.

 

הטענה בעזה הייתה כי המזל"ט, מדגם אבאביל 1, הצליח לצלם גם את הקריה בתל אביב. בזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, טענו כי איבדו קשר עם אחד מכלי הטיס בגיחה השנייה ועם כלי טיס נוסף בגיחה השלישית, אך הבהירו כי המשימה בוצעה בהצלחה.

 

שלושה ימים לאחר מכן יורט עוד מזל"ט של חמאס שחדר מעזה, הפעם בשמי אשקלון. הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות לשיגור מזל"ט מסוג "אבאביל 1" למשימת תקיפה בעומקה של ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים