שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המלחמה נגמרה, פסטיבל המסרחיד חוזר

  פסטיבל המסרחיד להצגות תיאטרון בערבית ייפתח ב-20 בספטמבר בעכו, ויארח השנה גם הפקות קאמריות. "היום יותר מתמיד ישנה חשיבות לקיים שיתופי פעולה בין יוצרים יהודים לערבים"

  פסטיבל המסרחיד להצגות בשפה הערבית ייפתח ב-20 בספטמבר זאת לאחר שנדחה בעקבות המלחמה בעזה. בשנתו ה-13 מתמקד הפסטיבל, שנערך במרכז לתיאטרון עכו, בקומדיות שחורות שמייצגות את מציאות החיים בארץ. "היום יותר מתמיד רואה המרכז לתיאטרון בעכו חשיבות מרובה להמשיך ולקיים מסורת של שיתופי פעולה בין יוצרים יהודים לערבים שבאה לידי ביטוי באופן מובהק גם בפסטיבל המסרחיד", אומרים מנהליו האמנותיים של הפסטיבל אוסמה מסרי וחאלד אבו עלי.

   

  הפסטיבל, שהחל את דרכו כבית להצגות יחיד, מרחיב את פעילותו ויארח השנה גם הפקות קאמריות בהן משתתפים מספר שחקנים. במקביל ייערך במסגרתו סימפוזיון בנושא תיאטרון ותוצג תערוכת צילומים של מוניר קזמוז. כמו כן יוקרן במסגרתו "משפטי חיים", זוכה פרס הסרט התיעודי בפסטיבל ירושלים. הסרט, שיצרו במשותף נורית קידר וירון שני, מגולל את סיפורה של משפחה מעורבת. כשמתגלה כי אבי המשפחה, ערבי מוסלמי, עומד מאחורי סדרת פיגועים שהסעירה את המדינה בסוף שנות הששים, מוצאת האם מפלט עם ילדיה בקהילה החרדית במונטריאול.

   

  "דחינו את הפסטיבל כיוון שלא יכולנו להתעלם ממה שקורה סביבנו. אזעקות בכל הארץ מדי יום ואווירה קשה הן לא זמן מתאים לפסטיבלים. אנחנו רוצים שאנשים יבואו וייהנו, לא יתחבאו מאזעקות", אומר מנהל הפסטיבל, חאלד אבו עלי. הפסטיבל השנה לדברי אבו עלי ומנהלו האמנותי השותף, אוסמה מסרי, מתמקד בקומדיות. "לאנשים נמאס מהבלגן, די להם והם רוצים להשתחרר. זו אולי הסיבה שרבות מההצגות הן קומדיות שחורות. אנחנו לא בורחים מהמציאות או מתעלמים ממנה, ההיפך, מאפשרים לקהל לצחוק על מה שקורה פה, על הבעיות ובאופן כללי על החיים שהם קומדיה טראגית", הם אומרים ומדגישים: "זו לא ליצנות שמטרתה להצחיק כדי להצחיק".

   

  הפסטיבל המשמש חממה ליוצרים בראשית דרכם, נועד לטיפוח יצירות חדשות וליצירת גשר להידברות ולהיכרות בין תרבויות ומלווה זו השנה הרביעית בתרגום לעברית. רשימת ההצגות המשתתפות בתחרות כוללת את: אשתי הנכבדה" מאת רועי רשקס ובבימויו של שאדי סרור; "ירח בשערי דמשק" מעת המחזאי הסורי ממוצא פלסטיני, מועתז אבו סאלח והבמאית אמאל קייס; "אקדמיה לצחוק" של המחזאי קוקי מיטאני והבמאי סמיון קולגו; "זום" מאת חנא שמאס ובבימויו; "אביר בעת התבוסה" מאת המחזאי הסורי מוחמד אל-מארוט בעיבוד ובבימויו מחמוד קדח; "משחקי מלחמה" מאת נהד בשיר בבימויה של פניה גרינשפן; "השכן" מאת המחזאי נביל עזר ובבימויו.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוחמד שינאווי
  פסטיבל המסרחיד. האקדמיה לצחוק
  צילום: מוחמד שינאווי
  לאתר ההטבות
  מומלצים