שתף קטע נבחר

לונדון: נעצרו חרדים בפרשת זיוף תרופות

משטרת לונדון בשיתוף האינטרפול, פשטה הבוקר על מבנה השייך לפלג המשיחי בתנועת חב"ד שבשכונת סטנפורד היל, ומנהלי המקום - רב ובנו - נעצרו. חשוד נוסף נמלט ככל הנראה לישראל. במרכז הפרשה הנחקרת כבר שנתיים, מכירת תרופות מזויפות ומסכנות חיים ברחבי אירופה. החשד: המרכז שימש זרוע ביצועית להלבנת הרווחים

האם "בית משיח" בלונדון אחראי להלבנת רווחים מזיוף תרופות? משטרת לונדון, בשיתוף האינטרפול, פשטה הבוקר על מבנה השייך לפלג המשיחי בתנועת חב"ד שבשכונת סטנפורד היל. במהלך הפשיטה עוכבו לחקירה אחד ממנהלי המקום, הרב ח"י כהן ובנו.

 

תושבים המתגוררים בשכונה, מסרו ל-ynet כי במהלך הפשיטה הוחרמו מחשבים ומסמכים שהוחזקו בבית חב"ד, כמו גם בביתו הפרטי של הרב כהן. בקהילה סבורים כי החשוד המרכזי שבעתיו הוכרזה הפשיטה, נמלט ביממה האחרונה לישראל.

 

 

בהודעה שפרסמה משטרת לונדון בעקבות הפשיטה הבוקר (ב'), נמסר כי המעצר ברחוב הולדהיל שבשכונה והחרמת המסמכים, הם חלק מחקירה נרחבת שעורכות משטרת לונדון והאינטרפול, שבמרכזה ככל הנראה פרשייה רחבת זרועות של מכירת תרופות מזויפות ומסכנות חיים ברחבי אירופה.

 

מכירה ב-400 אתרים ברחבי הרשת

על פי הצהרת המשטרה, החסידים שנעצרו היום מהווים, כך על פי החשד, "זרוע ביצועית" אשר שימשה את חברי הכנופיה להלבנת הרווחים שהצטברו ממכירת התרופות המזוייפות. אלו כללו, בין היתר, תרופות לטיפול באין אונות, לגמילה מעישון וגלולות להרזיה.

 

לדברי המשטרה, הצוות חוקר את הפרשה כבר מאז שנת 2012, וכולל חוקרים במספר רב של מדינות - בין היתר באוסטריה, ספרד וצרפת. לדבריהם נתפסו עד כה 300 אלף כדורים שהוחזקו בידי חברי הכנופיה, שפעלה דרך למעלה מ-400 אתרי קניות ברחבי הרשת.

 

טים מנסון, חוקר המחלקה המיחודת מטעם משטרת לונדון לפשיעה מאורגנת, ציין כי מדובר בקבוצה מאורגנת מאוד "שהצליחה לשלשל לכיסה סכומים מדהימים של כסף, על ידי מכירת תרופות העלולות להזיק לנוטלים אותן". לדברי מנסון, חלק מהקורבנות הם תושבי בריטניה עצמה.

 

משטרת לונדון מסרה עוד כי החיפושים בוצעו בשבע כתובות ברחבי העיר, ונתפסה כמות רבה של ספרי חשבונות וכן 33 אלף ליש"ט - רווחים ממכירת התרופות המזויפות, כך על פי החשד.

 

הלם בקהילה המקומית

בפשיטה הבוקר השתתפו גם חרדים המשתייכים לארגון "השומרים" המקומי, העובד בשיתוף פעולה עם משטרת לונדון בשמירה ואבטחה

באזורים יהודיים בעיר.

 

הקהילה החרדית בלונדון הוכתה בהלם נוכח המעצרים. בחב"ד המקומית מיהרו להתנער מן העצורים ולהדגיש שוב ושוב, כי הם שייכים לפלג המשיחי בתנועה, ואינם מייצגים את חסידות חב"ד או דרכה. גורם בקהילת חב"ד המקומית מסר ל-ynet כי ההשערה הרווחת בקהילה היא שהרב ובנו התפתו דרך אדם שלישי, ששכנע אותם לעשות זאת.

 

"זו פשוט הדרך הכי קלה לאסוף תרומות", אומר גורם מתוך הקהילה החב"דית המקומית. "בטח יותר קלה מאשר ללכת ולקבץ תרומות, שכנראה לא היו רבות. וכשאין לך תורמים או אהדה ציבורית גדולה, זה כסף קל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש ארגון השומרים. סייעו בחקירה
מומלצים