שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

מחיזבאללה לבית המדרש

הוא היה מוסלמי שיעי שחי בלבנון, עונה בידי חיזבאללה לאחר ששיתף פעולה עם ישראל - וראה כיצד שורפים את בנו למוות. אבל איברהים יאסין הצליח להמלט לישראל, והתגייר עם אשתו וילדיו. הכירו את הרב אברהם סיני

"לאחר שלושה חודשי עינויים בחדרי החקירות של חיזבאללה, הושיבו אותי מול עימאד מורנייה, שניסה לדבר אלי בלשון רכה. כמעט נשברתי, אבל אז, אחד המחבלים הביא את התינוק שלי, שהיה בן שמונה-תשעה חודשים והניח אותו מולי, שפך עליו נפט, הצית גפרור - ושרף אותו למוות".

 

הסיפור הזה לא נלקח מסרט מדע בדיוני, או לחילופין מתוך חלום רע. זהו סיפורו של איברהים יאסין, ששיתף פעולה עם המודיעין הישראלי בלבנון, הצליח להימלט מידיי חיזבאללה, התגייר והפך לרב אברהם סיני.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"מספר חודשים לפני מלחמת לבנון הראשונה, הפלסטינים ששלטו כאן עשו בלגן, הפריעו לתושבים, אנסו את הבנות, הפעילו תאי טרור והשליטו אימה באזור", הוא מספר לערוץ 20. "בשנת 82 נפתחה מלחמת שלום הגליל, ולנו היה ברור שצה"ל פועל לטובת הלבנונים". כך החל איברהים להעביר מידע לצה"ל על מחבלים שפעלו באזור, בעיקר כדי לעזור לעצמו ולמשפחתו ששאפה לחיי שלווה ושקט.

 

"הישראלים גירשו את הפלסטינים, ולכן עזרנו להם. אך שנתיים לאחר מכן החל חיזבאללה להילחם בתושבים הלבנוניים בשל קשריהם עם הצבא הישראלי". לילה אחד פרצו לביתו לוחמי חיזבאללה וחטפו אותו. הרב סיני - אז יאסין - הושם בבונקר מתחת לאדמה, והתבקש למסור מידע על שיתוף הפעולה עם ישראל.

 

"תוך כדי החקירות חשבתי לעצמי: 'אם אני מדבר ומספר את האמת - אני מת'. העברתי הרבה מידע לישראלים, וידעתי שהמשפחה שלי תקבל תווית של 'בוגדת', לכן החלטתי לא לדבר. כמה שסבלתי, הוכחתי שאין יותר חזק מהרצון של האדם. הם הוציאו אותי לחקירות, קשרו אותי בחבל, משכו אותי ברכב, חתכו לי את הגוף - והביאו כלבים שהתנפלו עליי".  

 

 

מי שהשתתף באותן חקירות מלוות בעינויים, היה לא אחר מאשר מפקד חיזבאללה, עימאד מורנייה, שחוסל בסוריה ב-2008. "כבר הבנתי שאני לקראת המוות, ושבכל מקרה אני הולך למות, אבל הייתי עקשן. אחרי כל התעללות כזאת היו מחזירים אותי לבונקר בבעיטה, כמו בלון מנופח מלא בדם, מהמכות".

 

"דאעש זה חינוך ומסורת"

חמישה חודשים חלפו, ויאסין שוחרר בעקבות סולחה משפחתית שתיווך בן-דודו של אביו - מבכירי חיזבאללה. כשהגיע הביתה, סיפרה לו אשתו כי אנשי חיזבאללה היכו את בנם הבכור, בן שנה ועשרה חודשים, ושברו לו את כל העצמות בגוף. את הבן הקטן ששרפו חי, הביאו לה בשקית של אפר.

 

"הבנתי שבכל מקרה אני הולך למות, אבל הייתי עקשן". הרב סיני מתוך "מסע לילי" (צילום: ערוץ 20) (צילום: ערוץ 20)
"הבנתי שבכל מקרה אני הולך למות, אבל הייתי עקשן". הרב סיני מתוך "מסע לילי"(צילום: ערוץ 20)
 

 

יאסין נישא לדיוה כשהיה בן 17 בלבד. לאחר שהתגיירו בני הזוג הפך הוא לאברהם, והיא לזיוה. לזוג נולדו תשעה ילדים – "שניים מתוכם קבורים בחצר הבית שבו התגוררנו בדרום לבנון", הוא אומר. לדבריו, האכזריות המאפיינת את ארגוני הטרור המרימים ראש - ובהם דאעש, חמאס, חיזבאללה ואחרים - היא החינוך שעליו הם גדלים.

 

"הילדים גדלים על המסורת הזו. מספרים להם בבתי הספר שמוחמד נלחם באותו אופן נגד מי שאיננו מאמין בדת המוסלמית. גם מוחמד נלחם באכזריות", הוא מבהיר. "בסיפורים שעליהם גדל הנוער, הסוסים של מוחמד וצבאו שקעו באדמה מרוב שהייתה ספוגה בדם, וארגוני הטרור אכן רוצחים אנשים באכזריות בשם האסלאם. אבל אני מכיר את הקוראן בעל-פה, ואין שום סורה כזאת. זה נוגד את האסלאם, מה גם, שהיום מוסלמים רוצחים מוסלמים. באיזו מלחמת דת מדובר? אני לא יודע".

 

מחונכים לטרור (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מחונכים לטרור(צילום: רויטרס)
 

 

להתפלל ביום כיפור בבית הכנסת כמוסלמי

בסוף שנות התשעים הוברחו יאסין ומשפחתו לישראל, ועברו להתגורר בצפון הארץ, אך המפנה אירע שנתיים לאחר מכן, במהלך יום כיפור.

"לא היה לי פה מסגד ורציתי להתפלל", הוא אומר. "אמרתי לאשתי שאני רוצה ללכת לבית הכנסת, כי הרי זה הבית של הקב"ה.

"הרב קיבל אותי בבית הכנסת, שם לי כיפה על הראש, נתן לי טלית. חשבתי לי שהוא בטח מאמין שאני יהודי המגיע פעם בשנה ביום כיפור, אבל בסיום התפילה הבנתי שהוא ידע שאני ערבי, והוא כיבד אותי".

 

לאחר התפילה ניגש ליאסין אחד המתפללים, והבהיר לו שאם הוא מעוניין להתפלל כיהודי עליו לעבור גיור. "נסעתי קריית שמונה, לרב צפניה דרורי, ואמרתי לו שאני רוצה להשלים את התהליך ולהתקבל לעם היהודי", הרב סיני מספר. "הוא נענה בשמחה. שלחו לאשתי רבנית, והיא התחילה ללמד אותה יהדות. בינתיים, שכן שלי נפגש עם הרב שמואל אליהו שפתח בפני את דלתות הישיבה שלו".

 

כך במשך ארבע שנים למד הרב סיני בקביעות בישיבת "אור יקר" שבצפת, ושם בנה את עצמו מבחינה תורנית עד להשלמת הגיור, בשנת 2004.

 

כיום מתגורר הרב אברהם סיני בצפת עם אשתו וילדיו, ואת זמנו הוא מחלק בין ספסלי בית המדרש, לבין הרצאות שהוא מעביר בכל הארץ עם המבטא הערבי הכבד שלו - הסממן היחידי שמסגיר את העובדה שהוא גדל כל חייו כמוסלמי שיעי בלבנון.

 

מהי המצווה שאתה הכי מתחבר אליה?

 

"כשאני מניח תפילין ומתעטף בטלית, אני מתרגש. יש משהו במצווה הזו שמצליחה לרגש אותי עד דמעות. אילו יכולתי, לא הייתי מוריד את התפילין.

הייתי מסתובב כל היום עטוף בטלית ותפילין. אבל אני לא רוצה שיצחקו עלי, זה לא נהוג בימינו", הוא אומר בגילוי לב. אך הרב לא מוותר, הוא מתעטף בטלית ותפילין כבר בבית, פוסע לבית הכנסת - וחוזר לביתו לאחר התפילה, עטוף כשיצא. "ככה אני מנצל כמה שיותר זמן עם המצווה הזו".

 

 

עוד בערוץ 20, כנסו לעמוד ה-VOD

אותיות מתוקות מדבש - שלום כיתה א' בתלמוד תורה

ממנפור לכפר חסידים -השבט המסתורי עולה לארץ

א-שיינע אפליקאציע - האפליקציות החמות בציבור החרדי

עמוד הפייסבוק של ערוץ 20 

  

 הרב אברהם סיני יתארח הערב (22:00) בתכניתו החדשה של צבי יחזקאלי, "מסע לילי", בערוץ 20.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 20
הרב אברהם סיני - רק המבטא נשאר
צילום: ערוץ 20