שתף קטע נבחר

לפיד תוקף את סיפוח הקרקעות בגוש עציון: זה מחטף שגורם נזק לישראל

שר האוצר מתח בוועידת "כלכליסט" ביקורת חריפה על הכוונה לספח קרקעות ביהודה ושומרון: "אנחנו אחרי מבצע צבאי, החזית רגישה. מה היה דחוף לייצר עוד משבר עם האמריקנים והקהילה הבינלאומית?"

שר האוצר יאיר לפיד, שנאם הבוקר (יום ג') בוועידת "כלכליסט" בתל אביב, מתח ביקורת קשה על הכוונה לספח קרקעות ביהודה ושומרון: "החלטות כמו זו שפורסמה אתמול, על הלאמה של 4,000 דונם מאדמות גוש עציון לטובת בנייה, מעלות את השאלה בשביל מה זה היה טוב דווקא עכשיו? מדובר במחטף שלא הובא לקבינט ובעת הזו פשוט גורם נזק למדינת ישראל".

  

"אנחנו אחרי מבצע צבאי, עומדת בפנינו חזית בינלאומית רגישה, גם ככה היה לנו קשה לשמור על תמיכת העולם, מה היה דחוף כל כך דווקא עכשיו לייצר עוד משבר עם האמריקנים ועם העולם?", תהה לפיד והבהיר שתמך ויתמוך גם בעתיד בחיזוק גושי ההתיישבות ביהודה ושומרון, "אבל חלק מהתנהגות שקולה היא השאלה מתי ואיך עושים דברים".

 (צילום: Google maps) (צילום: Google maps)
(צילום: Google maps)
 

לפיד קרא שוב לאמץ את תוכניתו לכינון ועידה אזורית: "אם אנחנו לא רוצים לחזור אחורה, מבצע צוק איתן לא יכול להסתיים בהפסקת אש. אנחנו צריכים לצאת ממנו לוועידה אזורית שתכלול את מדינות ערב המתונות - שחוששות לא פחות מאיתנו מהאיסלאם הרדיקלי - ותוביל למשוואה האומרת שאין שיקום בלי פירוז. אם עזה רוצה להיבנות מחדש, היא תצטרך להתפרק מנשקה".

 

שר האוצר התייחס גם להגדלת תקציב הביטחון: "יש במערכת הביטחון מקומות שבהם אפשר לייעל ולחסוך אבל אנחנו לא נחסוך אגורה על חיי אזרחים או חיילים שלנו". הוא הבהיר שהוא דבק בתוכנית מע"מ 0, "שתביא להורדת מחירי הדירות וגם תסייע לצעירים שלחמו בעזה להגן על חיינו". הוא התייחס גם לקיצוצים הנדרשים בתקציב בעקבות המלחמה: "אחרי מלחמה ממושכת תקציב כזה עלול להיות הרסני ממש. כלכלה היא גם פסיכולוגיה. מעמד הביניים הישראלי מרגיש היום שהמדינה מתייחסת אליו כמו אל פרה חולבת. אין כבר מאיפה לחלוב. חוסן לאומי מורכב מעוצמה צבאית, חוסן אזרחי ואמון".

 

עוד אמר כי הוא מתנגד להעלאת מסים: "עברו הימים שבהם בכל פעם שיש בעיה באופן אוטומטי מטילים אותה על האזרחים. במקום זאת עלינו להרחיב את הגירעון, לתת מענה לצרכים הביטחוניים ההכרחיים ודווקא בעת הזו לשפר את השירותים החברתיים וליצור מנועי צמיחה חזקים למשק".

 

4,000 דונם הופקעו בגוש עציון

שלשום הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים על הכוונה להפקיע 4,000 דונמים באזור היישוב גבעות בגוש עציון. גבעות מוגדרת רשמית כשכונה של אלון שבות ונמצאת בחלקו המערבי של גוש עציון. בפועל מדובר ביישוב קהילתי נפרד הנמצא במרחק של כמה קילומטרים מאלון שבות. היישוב אינו מוכר מאחר שנבנה ללא תוכנית בניין עיר (תב"ע).

 

המהלך עורר ביקורת גם בארה"ב, וגורם במחלקת המדינה קרא לישראל לחזור בה. "הבהרנו לא אחת את ההתנגדות שלנו למפעל ההתנחלויות", הצהיר הגורם האמריקני, והדגיש כי וושינגטון רואה את המהלך האחרון ככזה שפוגע במאמצי השלום. "ההכרזה הזו, כמו אלו שקדמו לה, נוגדת את המטרה המוצהרת של ישראל והיא משא ומתן עם הפלסטינים להגשמת פתרון שתי המדינות", הוא הוסיף.

 

שר החוץ הבריטי, פיליפ האמונד, הצהיר שהוא מגנה את החלטתה של ממשלת ישראל להכריז על השטח בהתנחלות גבעות כאדמות מדינה: "זוהי החלטה לא מושכלת, שהתקבלה בתקופה שבה העדיפות צריכה להיות שמירה על הפסקת האש בעזה. ההחלטה תגרום לנזק לתדמיתה של ישראל בקהילה הבינלאומית".

 

גם צרפת גינתה את ההכרזה והפצירה בישראל "לשקול מחדש את ההחלטה". מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר אתמול כי הוא הופתע מההחלטה: "סיפוח אזור כל-כך גדול של אדמות סולל את הדרך לפעילות התיישבותית נוספת שאינה חוקית תחת החוק הבינלאומי ומנוגדת למאבק לפתרון שתי מדינות".

 

בצה"ל טוענים שאין אחיזה פלסטינית על השטח המדובר, אולם מתנגדים להכרזה יוכלו להגיש את השגותיהם ולנמק אותן תוך 45 יום. בתגובה להודעה מסר

סמנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני, כי "זאת תשובה ציונית הולמת להתקפות הטרור על ישראל".

 

מנגד, אש"ף פרסם הודעה שבה טען כי "ההחלטה מייצגת באופן ברור את רצונה של ישראל למחות את הנוכחות הפלסטינית מעל האדמה ולכפות פתרון של מדינה אחת". הארגון האשים עוד כי "תחת הכסות של התוקפנות האחרונה ברצועת עזה, ישראל ממשיכה בקמפיין של אלימות, הרחבת התנחלויות והריסת בתים".

  

גם ברשות הפלסטינית הביעו תרעומת, ולשכת הנשיא אבו מאזן פרסמה תגובה שבה הועלתה הדרישה לבטל את ההחלטה. בתגובה נאמר כי ההחלטה תגרום רק להידרדרות נוספת במצב.

 

 Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
לפיד ופלוג בוועידת כלכליסט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים