שתף קטע נבחר

יעלון: עלות מבצע צוק איתן - 9 מיליארד שקל

משיב אש למבקרים. שר הביטחון נאם בוועידת "כלכליסט" והצדיק את הגדלת תקציב הביטחון כשמנה את ההוצאות במערכה האחרונה בעזה ואת האיומים באזור. "יש צורך במודיעין מדויק ומודיעין עולה כסף", אמר יעלון, וטען כי "החימוש המדויק מאפשר לפגוע במטרה ולמנוע פגיעה בילדים"

אחרי הביקורת של בנט על תקציב הביטחון, מגיע תורו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון להגיב להאשמות. לאחר התייחסותו למצב הביטחוני במזרח התיכון, הדף שר הביטחון את הביקורות וטען כי עלות מבצע "צוק איתן" מסתכמת ביותר מתשעה מיליארד שקל.

 

יעלון אמר בהתייחסותו לנושא התקציב כי "שמענו מהשרים שהאיומים פחתו. אין כבר איומים של צבאות קונבנציונליים וזה נכון במידה רבה. יש שלום עם מצרים, יש שלום עם ירדן, הסורים עסוקים במלחמה פנימית, ואין מה לדבר על הגיס העיראקי. אבל לעומת זאת, דווקא ההתפרקות והצורך להתמודד עם ארגוני טרור שיש להם יכולות מדינתיות - ההתמודדות של צבא עם אתגר כזה היא התמודדות יקרה".

 

יעלון אמר עוד כי "כדי לתקוף את המטרות שתקפנו בעזה יש צורך במודיעין מדויק ומודיעין עולה כסף. לאמ"ן הנוכחי יש תקציב כפול ממה שהיה לי כראש אמ"ן לפני 16 שנה, ואם אני אשלש את התקציב שלו לא אבזבז אפילו שקל אחד. מה שמגביל אותו לתת מודיעין עוד יותר טוב זה כסף. גם האויב יודע להשתמש בטכנולוגיה ואתה חייב להתמודד עם זה וגם להגן על עצמך. השקענו משמעותית במודיעין והיד עוד נטויה, אבל זה עולה כסף. החימוש המדויק מאפשר לפגוע במטרה ולמנוע פגיעה בילדים".

"מודיעין מדויק עולה כסף". השר יעלון בוועידת "כלכליסט" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"מודיעין מדויק עולה כסף". השר יעלון בוועידת "כלכליסט"(צילום: מוטי קמחי)

מוקדם יותר התייחס שר הכלכלה נפתלי בנט להגדלת תקציב הביטחון, והבהיר בדבריו בוועידת "כלכליסט": "יתייעלו, יקבלו. לא יתייעלו - לא יקבלו". "מידת ההקרבה צריכה לקבוע את שכר אנשי מערכת הביטחון", אמר בנט. "האם חייל שנפצע בתאונת דרכים יכול להיכנס לאותה הקטגוריה של לוחם שנפצע בסג'עיה? האם חייל שנפצע בזמן ביצוע פשע שווה לחייל שנפגע בבינת ג'בייל? חיילים עורפיים לא צריכים להיות זכאים להטבות של חיילים קרביים. מבחן ההקרבה הוא שצריך לקבוע".

 

גם שר האוצר יאיר לפיד נאם מוקדם יותר בוועידת "כלכליסט" ומתח ביקורת על הכוונה לספח קרקעות ביהודה ושומרון. "החלטות כמו זו שפורסמה אתמול, על הלאמה

של 4,000 דונם מאדמות גוש עציון לטובת בנייה, מעלות את השאלה בשביל מה זה היה טוב דווקא עכשיו? מדובר במחטף שלא הובא לקבינט ובעת הזו פשוט גורם נזק למדינת ישראל", אמר.

 

"אנחנו אחרי מבצע צבאי, עומדת בפנינו חזית בינלאומית רגישה, גם ככה היה לנו קשה לשמור על תמיכת העולם, מה היה דחוף כל כך דווקא עכשיו לייצר עוד משבר עם האמריקנים ועם העולם?", תהה לפיד והבהיר שתמך ויתמוך גם בעתיד בחיזוק גושי ההתיישבות ביהודה ושומרון, "אבל חלק מהתנהגות שקולה היא השאלה מתי ואיך עושים דברים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
השר יעלון
צילום: עמית שאבי
צילום: מוטי קמחי
השר בנט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים