שתף קטע נבחר

צילום: AFP

שוב: דאעש הוציא להורג עיתונאי אמריקני

שבועיים אחרי שהוצאתו להורג של ג'יימס פולי זעזעה את העולם פורסם סרטון בשם "מסר שני לאמריקה" שבו לכאורה נערף ראשו של סטיבן סוטלוף, יהודי-אמריקני שנחטף בסוריה. "חזרתי, אובמה, בגלל המדיניות היהירה שלך נגדנו", אומר רעול פנים במבטא בריטי. לפני שבוע התחננה אמו של סטיבן: "שחררו את הבן שלי"

ארגון דאעש פרסם הערב (יום ג') סרטון שבו לכאורה נערף ראשו של סטיבן סוטלוף, בן ערובה יהודי-אמריקני בן 31 שנחטף בסוריה בשנה שעברה. לפני שבוע פנתה אמו שירלי בהודעה מוקלטת לאנשי דאעש ולמנהיג הארגון, אבו באכר אל-בגדאדי, והתחננה שבנה ישוחרר. 

 

עוד חדשות בעולם:

"רק ללחוץ על כפתור". מחבל דאעש מדבר

מלזיה איירליינס: "מה תרצו לפני שתמותו?"

מלחמה במספרים: מיליון נעקרו, 2,600 נהרגו

 

סוכנות הידיעות "רויטרס" פרסמה קטע מהסרטון, שבו נראה סטיבן במדי אסיר כתומים מביט במצלמה על ברכיו - בדיוק כמו הסרטון הקודם שפרסם דאעש, שבו לכאורה נערף ראשו של העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי. בקטע הנוכחי מתבטא סוטלוף נגד מדיניות החוץ של ברק אובמה, ולידו גבר רעול פנים בלבוש שחור שאוחז סכין.

 

 

"אני סטיבן ג'ואל סוטלוף. אני בטוח שאתם יודעים בדיוק מי אני ולמה אני מופיע לפניכם. ועכשיו זה הזמן למסר שלי. אובמה, מדיניות החוץ שלך וההתערבות בעיראק נועדה לשמר את החיים של האמריקנים ואת האינטרסים שלהם. אז למה אני משלם את המחיר של ההתערבות שלך בחיים שלי? האם אני לא אזרח אמריקני? בזבזת מיליארדים של דולרים מכספי מסים ואיבדת אלפים מהכוחות שלנו בקרב הקודם שלנו נגד המדינה האיסלאמית, אז איפה האינטרס של העם האמריקני להצית מחדש מלחמה?"

 

"מהמעט שאני יודע על מדיניות חוץ אני זוכר תקופה שבה לא יכולת לזכות בבחירות מבלי להבטיח להחזיר את הכוחות שלנו מעיראק, מאפגניסטן, ולסגור את כלא גואנטנמו. עכשיו, אובמה, אתה לקראת סוף הכהונה שלך, ולא השגת אף אחד מהדברים האלה והובלת אותנו, העם האמריקני, לשריפה משתוללת", אומר סוטלוף.

  

לאחר מכן אומר איש דאעש במבטא בריטי: "חזרתי, אובמה, וחזרתי בגלל מדיניות החוץ היהירה שלך כלפי דאעש. בגלל ההתעקשות שלך להמשיך עם ההפצצות בסכר מוסול, למרות האזהרות החמורות. אתה, אובמה, הרגת שוב דרך מעשיך אזרח אמריקני. אז כל עוד הטילים שלך ימשיכו לתקוף את האנשים שלנו, הסכין שלנו תמשיך לתקוף את הצוואר של אנשיך". מדבריו עולה כי הוא מזדהה כ"ג'ון הג'יהאדיסט", שנחשד כמי שהוציא להורג את פולי.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

דיוויד הבריטי הוא הבא בתור?

הסרטון שבו הופיע ג'יימס פולי, תחת הכותרת "מסר לאמריקה", פורסם ברשתות החברתיות ועורר זעזוע רב ברחבי העולם. מהימנותו אינה ברורה. הערב פרסם דאעש את הסרטון תחת הכותרת "מסר שני לאמריקה". בסרטון המלא נראה רעול פנים מאיים כי יוציא להורג גם שבוי בריטי ששמו דיוויד היינס, ומזהיר את הממשלות להתרחק "מהברית המרושעת של אמריקה נגד דאעש".

 

דיוויד היינס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דיוויד היינס(צילום: רויטרס)
 

דיוויד קמרון, ראש הממשלה הבריטי, אמר בתגובה ראשונה כי מדובר בסרטון "מבחיל". דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, התייחס לדיווח על הסרטון החדש ואמר לעיתונאים בבית הלבן כי אם סרטון כזה אכן קיים, האמריקנים ינתחו אותו בזהירות רבה. הוא הוסיף כי התפילות

והמחשבות של ממשל אובמה נמצאות עם משפחתו של העיתונאי.

 

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי, אמרה כי המודיעין האמריקני "יעבוד מהר ככל האפשר כדי לבדוק את אמינות הסרטון". היא הוסיפה: "אם הסרטון הזה אמיתי אנחנו נגעלים מהברוטליות ומלקיחת חייו של אזרח אמריקני נוסף חף מפשע. הלב שלנו יוצא למשפחתו של סוטלוף". גורם אמריקני שמתמצא בנושא אמר כי נראה שהסרטון אמיתי.

 

ממשפחת סוטלוף נמסר כי הם מודעים לסרטון החדש שבו נטען כי ראשו נערף. ברק ברפי, דובר המשפחה, אמר: "הם מכירים את הטרגדיה המחרידה ומתאבלים בפרטיות", והוסיף כי המשפחה לא בטוחה לגבי מהימנותו של הסרטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נחטף בסוריה בשנה שעברה
צילום: AP
מומלצים