שתף קטע נבחר

אחרי 30 שנה בכלא: זוכו מרצח ואונס ילדה

הנרי מקולום וליאון בראון היו רק בני 19 ו-15 כשהודו מפחד בפשע שלא ביצעו. השבוע, לאחר שלושה עשורים בכלא בצפון קרוליינה, השניים שאובחנו כמאותגרים שכלית ישוחררו בעקבות ראיה חדשה ששללה את נוכחותם בזירה

נידון למוות שריצה את אחת מתקופות המאסר הארוכות שנרשמו בצפון-קרוליינה ואחיו למחצה שנידון למאסר עולם ישוחררו השבוע לאחר כשלושה עשורים בכלא משום שהתגלה DNA של אדם אחר בזירת הרצח שבגינו הורשעו.

 

עוד חדשות בעולם :

קרואטיה: התרנגולים צווחו והתיירים ברחו

בטעם רע: נסגרה מסעדת בשר הכלבים

שוב: דאעש הוציא להורג עיתונאי אמריקני

 

אתמול (יום ג') זיכה שופט בית משפט עליון את הנרי מקולום, בן 50, וליאון בראון, בן 46, מהרצח והאונס של סברינה בוּאי בת 11 בשנת 1983 משום שהתגלתה ראיה חדשה שמוכיחה כי הם לא ביצעו את הפשע. הפסיקה היא המפנה האחרון בתיק המשפטי הידוע לשמצה שהחל בהודאות של שני נערים, מקולום היה אז בן 19 ובראון בן 15, מפוחדים בעלי IQ נמוך.


ליאון בראון מחכה בקוצר רוח לשמוע את פסק דינו (צילום: AP) (צילום: AP)
ליאון בראון מחכה בקוצר רוח לשמוע את פסק דינו(צילום: AP)

הנרי מקולום ריצה את עונשו באגף לנידונים למוות (צילום: AP) (צילום: AP)
הנרי מקולום ריצה את עונשו באגף לנידונים למוות(צילום: AP)

השופט דאגלס סאסר אמר כי תוצאות ה-DNA החדשות עומדות בניגוד לטיעוני התביעה שקידמו את הרשעתם של שני הגברים. הוא הוסיף כי רוקן מתוכן את הודאותיהם והורה על שחרורם "בהתבסס על ראיה חדשה שגילתה למעשה שהם חפים מפשע".

 

בעת ההכרזה על החלטת השופט, השתנקו ובכו קרובי המשפחה של שני האסירים. בראון חייך ולחץ את ידו של עורך דינו ומקולום היה נראה מרוצה ומסופק. "חיכינו לזה שנים על גבי שנים", אמר ג'יימס מקולום, אביו של הנרי, "ולא הפסקנו להאמין שזה יקרה".

 

עורכי הדין של השניים הגישו בקשה לשחרור השניים לאחר שנעשה ניתוח פורנזי לבדל סיגריה שהצביע על אדם נוסף שהתגורר בסמוך לשדה פולי הסויה במחוז רובסון, שם נמצאה גופתה של בואי. אותו אדם מרצה כבר מאסר עולם על מקרה של אונס ורצח דומה שאירע פחות מחודש לאחר מכן.


"הראיה ששמענו היום שוללת לדעתי את הראיות שהוצגו בזמן המשפט", אמר ג'ונסון בריט, ממשרד התובע המחוזי. גם אם יפתחו מחדש את המשפט, אמר בריט, "אין למדינה שום בסיס ראייתי לתביעה נגדם".

 

אסיר אחר חשוד ברצח הילדה

בדיון הארוך שנערך אתמול העידה גם שרון סטלטו מהנציבות לחקר חפים מפשע בצפון קרוליינה. היא סיפרה על שלושה ראיונות שערכה עם אסיר בן 74, שהורשע בתקיפה של שלוש נשים נוספות וכעת חשוד ברצח בואי.

קרובי המשפחה של האסירים  (צילום: MCT) (צילום: MCT)
קרובי המשפחה של האסירים (צילום: MCT)

לפי סטלטו, האסיר טען תחילה כי לא הכיר את בואי. אולם לאחר מכן סיפר כי היא הייתה מגיעה לביתו וקונה עבורו סיגריות. הוא סיפר עוד כי באותו הלילה שבו היא נעלמה הוא פגש אותה ונתן לה את מעילו משום שירד גשם. הוא סיפר לנציגת הנציבות מדוע ה-DNA שלו נמצא בזירה. עם זאת, סטלטו ציינה כי לפי רישומי מזג האוויר מאותה תקופה לא ירד גשם באותו היום שבו נעלמה בואי או ביום אחריו.

 

לדבריה, הוא אמר לה שוב ושוב כי מקולום ובראון חפים מפשע אך עדיין טען כי לא רצח את הילדה. האיש סיפר כי הילדה הייתה עדיין בחיים כשעזבה את ביתו ושהוא לא ראה אותה שוב. בואי נמצאה בשדה פולי סויה, ערומה כמעט לגמרי, מלבד חזייה שנכרכה סביב צווארה. במרחק קצר משם מצאה המשטרה שני מקלות עם דם עליהם ובדלי סיגריות.

 

ה-DNA מהסיגריות לא תאמו את ה-DNA של בראון או של מקולום, וגם טביעות האצבעות

שנלקחו מפחית בירה בזירה לא תאמו גם כן. לא הייתה שום ראיה פיזית שקשרה ביניהם לפשע. בתחילה ניתנו לשניהם עונשי מוות. במשפט שני שנערך בתיק נשלח מקולום שוב לאגף הנידונים למוות ובראון הורשע רק באונס ונשלח למאסר עולם.

 

קן רוז, עורך הדין שייצג את מקולום במשך 20 שנה, אמר כי "זה מפחיד איך מערכת המשפט שלנו אפשרה לשני ילדים שהיו מוגבלים שכלית להיכנס לכלא למשך 30 שנה על פשע שלא היה להם שום קשר אליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הנרי מקולום (מימין) וליאון בראון
צילום: AP
מומלצים