שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  תושבי הדרום התפרצו לדיון על חוק מע"מ אפס

  בעלי עסקים מדרום הארץ התפרצו הבוקר לדיון על חוק מע"מ אפס בוועדת הכספים של הכנסת, בדרישה לקבל סיוע מהממשלה: "אנחנו קורסים ואתם מדברים על אפס מע"מ - את מי זה מעניין? עזרו לנו", קראו לעבר הח"כים. סדרני הכנסת הוציאו אותם מהאולם. יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי, הסתגר בחדרו ולאחר מכן האשים: "האופוזיציה עושה שימוש ציני בתושבי הדרום"

  אירוע דרמטי וחריג בוועדת הכספים של הכנסת: בעלי עסקים תושבי דרום הארץ השתלטו הבוקר (ד') על דיון בוועדת הכספים - במטרה לפוצץ את המשך ההצבעות על חוק מע"מ אפס. נציגי היישובים נכנסו לחדר הוועדה בכנסת ישראל בירושלים, בתום כנס שערכו שעה קודם לכן בחדר סמוך בנושא "כן לעוטף עזה ולא למע"מ אפס". הם ביקשו להשמיע את קולם לגבי הבעיות שפקדו אותם בעקבות מבצע "צוק איתן" - שחשובות ודחופות יותר בעיניהם.

   

   

  צפו בדרמה בוועדת הכספים של הכנסת:

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  נציגי היישובים קראו לעבר הנוכחים בדיון: "אנחנו קורסים ואתם מדברים על אפס מע"מ - את מי זה מעניין? עזרו לנו". ח"כ אראל מרגלית (עבודה), יוזם הכנס שבו השתתפו נציגי היישובים קודם לכן, העביר את משתתפיו לחדר הוועדה ו"חימם" אותם. הוא דרש מיו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), "לא לסתום פיות ולתת לאנשים לדבר".

   

  ח"כ מרגלית הטיח בחברי הוועדה: "קודם ידעתם לחבק את הדרום ועכשיו תדאגו לשלם להם, במקום לגזול את הקופה של המדינה הזאת. הם לא קיבלו את המגיע להם". נציגי היישובים צעקו, מצדם: "מע"מ אפס עכשיו זו חלמאות, טמטום, בושה. קוניוקטורה פוליטית להישרדות הממשלה. מע"מ אפס מגיע לעסקים שקורסים. אנחנו לא עניים בפתח. 10 שנים אנחנו במלחמה. אנחנו הגב של המדינה, ולא מבקשים נדבות. רוצים רק את הזכויות שלנו. בסוף עוטפי עזה יעזבו".

   

  משתתפי הדיון הסוער בוועדת הכספים, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  משתתפי הדיון הסוער בוועדת הכספים, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

   

  גם ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) הצטרף למחאה והציע בציניות לחברי הוועדה "להכריז עליהם (על נציגי יישובי הדרום - צ.ל) כחברי מועצת יש"ע - אולי כך יקבלו את הפיצויים".

   

  מבצע ההשתלטות הצליח

  בשלב מסוים מבצע ההשתלטות של אראל ונציגי יישובי הדרום הצליח באופן חסר תקדים: ח"כ מרגלית ניסה לנהל את המחאה במקום יו"ר הוועדה סלומינסקי שנאלם דום. "באנו לעשות פה צדק לאזרחים. רק האזרחים יגידו לנו מה לעשות ולא הפקידים", צעק מרגלית. הוא חזר על סיכום הכנס שיזם, ודרש לפצות נפגעים מעבר לטווח 40 הק"מ, לשלם לנפגעים את מלוא הנזק על היעדרות העובדים ובעיקר להתחשב בעסקים שהתרחבו במקום לשלם להם את הפיצויים שניתנו לנפגעי מבצע "עמוד ענן".

   

  ח"כ סלומינסקי דחה את תחילת הישיבה על המע"מ לשעה 11:00 ונתקל בהמשך הקריאות לעברו: "אתה כלי משחק של שר האוצר. הוא הורה לך לקיים את הדיון ועכשיו מבקש לדחות אותו", צעק מרגלית, שתפס את כיסא היו"ר. "מי שרוצה הפסקה שייקח. אנחנו רוצים להמשיך בדיון".

   

  בסופו של דבר הוחלט שלא להמשיך בדיון בשלב זה, ויו"ר הוועדה סלומינסקי הסתגר בחדרו. סדרני הכנסת נקראו להרחיק את תושבי הדרום שמחו על הדיון ואשר התדפקו על דלתו של היו"ר. יו"ר הוועדה הקודם, משה גפני (יהדות התורה), האשים את סלומינסקי באובדן השליטה בדיון. "אני כיו"ר הייתי נותן לאנשים חצי שעה לדבר ומקיים הצבעת תמיכה של כל חברי הוועדה בעניין בעיותיהם ובכך מרגיע את הרוחות", טען.

   

  יצוין כי ח"כ מרגלית הגיע לסיכום עם סלומינסקי, לפיו יתקיים דיון נפרד על מצב העסקים בדרום לפני ראש השנה. הדיון בחוק המע"מ יחודש היום בשעה 13:30.

   

  סלומינסקי: "השתלטות בריונית"

  בעקבות התקרית יצא ח"כ סלומינסקי בהודעה חריגה ואמר כי "ועדת הכספים בראשותי עושה כל שביכולתה על מנת לסייע לתושבי הדרום, ולאחר שאישרה במהירות פיצויים, כולל מקדמות שכבר שולמו לעסקים ותושבים בעוטף עזה, בהיקף של כמיליארד וחצי שקלים, תמשיך ותקיים דיון רציני ומקיף בנושא, בהשתתפות כל נציגי הממשלה הרלוונטיים.

   

  "מצער שהאופוזיציה עושה שימוש ציני בתושבי הדרום, תוך השתלטות ביריונית על דיון הוועדה. הצורך לסייע לתושבי הדרום הוא מעל לוויכוח הפוליטי ודורש טיפול מעמיק. הזמנתם של תושבי הדרום לדיון סרק שנוהל על ידי אנשי אופוזיציה, ללא נציגים רשמיים של רשות המסים והממשלה, רק כדי שישמשו תפאורה לניגוח הקואליציה בנושאים אחרים, הוא ציני, מבזה את הכנסת, מדרדר את הדיון הציבורי ולא פותר דבר.

   

  "אני קורא לתושבי הדרום שלא יולכו שולל במסע פוליטי-תקשורתי מחושב ומתוזמר, ללא כל קשר לעניינם. ההשתלטות הביריונית של האופוזיציה על דיון בוועדת הכספים גורמת נזק לכלל האזרחים ולתושבי הדרום בפרט, ומונעת דיון רציני בנושאים שעל סדר היום. ועדת הכספים תמשיך לפעול כפי שנהגה גם בעבר על מנת לפתור בעיות של כלל הציבור ושל תושבי הדרום בפרט בצורה יעילה, מתוך דאגה אמיתית לרווחת התושבים".

   

  בפגישה עם תושבי הדרום הודיע להם סלומינסקי כי "בניגוד למה שאירע בבוקר, ועדת הכספים תתכנס בצורה רצינית ומכובדת על מנת למצוא מתווה רציני לסיוע לתושבים. המטרה שלנו היא לקיים דיון רציני ואמיתי שיסייע ולא רק להוציא קיטור. יש לקיים דיון בבעיות של תושבי הדרום בהשתתפות של אנשי רשות המסים והממשלה, תוך הודעה מראש על הדיון, ולא כפי שהדבר נעשה הבוקר בהובלת אנשי האופוזיציה. הוצאת קיטור לא תועיל לאיש. ועדת הכספים כבר הוכיחה שהיא יודעת לקדם מהלכים מסייעים בזמן קצר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  ניסן סלומינסקי, יו"ר הוועדה, הבוקר בטרם הסתגר בחדרו
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים