שתף קטע נבחר

צילום: EPA

סוטלוף כתב לחברו לפני שנחטף: "לא אכתוב על הג'יהאדיסטים, אלא אם הם יבואו אליי"

אורן קסלר היה חבר פייסבוק של סטיבן סוטלוף שנרצח על ידי אנשי דאעש. שלושה ימים לפני שנחטף בסוריה הם התכתבו לאחרונה: "סוטלוף אמר שהוא נכנס לסוריה כי שמע על בריגדת לוחמות נגד צבאו של אסד ורצה לבדוק אם זה נכון"

שלושה ימים לפני שנחטף בסוריה, התכתב סטיבן סוטלוף, שנרצח על ידי ארגון דאעש, עם חברו הישראלי אורן קסלר. "הוא כתב שהוא בדיוק יצא מסוריה לצד הטורקי של הגבול ושהוא הולך להיכנס שוב לסוריה ואמר שהוא נוסע לחלב", אמר היום (ד') קסלר בשיחה עם ynet. "כתבתי לו שחלב מלאה בג'יהדיסטים. הוא השיב שהוא לא מחפש את הג'יהדיסטים, אלא שמע שמועות על בריגדה של לוחמות נגד אסד ורצה לבדוק אם זה נכון. הוא כתב שהוא לא יחפש ג'יהדיסטים, אבל אם הם יגיעו אליו, רק אז יתעסק איתם".

 

ההתכתבות בין סוטלוף לקסלר ב-1/8 ()
ההתכתבות בין סוטלוף לקסלר ב-1/8

 

סוטלוף וקסלר (32) התכתבו רבות בנוגע לנושאי הסיקור המשותפים שלהם. הקשר ביניהם נוצר בספטמבר 2011, כשקסלר היה כתב לענייני ערבים בג'רוזלם פוסט. סוטלוף, שסיקר באותו זמן את השלבים האחרונים של ההפיכה בלוב. פנה לקסלר והציג את עצמו כעיתונאי וכבוגר אותה מכללה - שניהם למדו במרכז הבינתחומי בהרצליה, אם כי בתקופות שונות (כיום קסלר כבר לא עיתונאי, והוא עוסק בחקר המזרח התיכון במכון Henry Jackson Society בלונדון).

 

סוטלוף פרסם באותה תקופה במגזינים נחשבים, כגון טיים וה-Christian Science Monitor, ורצה להרחיב את היריעה. כך החל ביניהם קשר שנמשך ברשת החברתית. "אני כתבתי בג'רוזלם פוסט והוא כתב בג'רוזלם ריפורט - שני עיתונים באותה בעלות, והסתובבנו באותם מעגלים מקצועיים", אומר קסלר.

 


סוטלוף במהלך עבודתו (למעלה) ולפני הוצאותו להורג ()
סוטלוף במהלך עבודתו (למעלה) ולפני הוצאותו להורג
 

סוטלוף (מימין) בסוריה ()
סוטלוף (מימין) בסוריה

באחת השיחות שאל אותו קסלר מה בחור יהודי עושה בלוב, תימן ובחריין. סוטלוף השיב לו שהוא לא ממש משתף בערכיו ודעותיו, אלא מנסה להישאר בחיים. הוא חשב שהעמדת פנים כמי שהמיר דתו לאיסלאם תעניק לו חסינות, מפני שבתימן השאלה הראשונה ששואלים היא "מה הדת שלך?". סוטלוף כתב לקסלר: "אני 'המרתי' את דתי בשבוע הראשון כך שלא אצטרך להתמודד עם כל השטות הזו".

 

לדברי קסלר, "סוטלוף לא הרגיש בלב לבו שהוא רוצה להיות מוסלמי. הוא אמר זאת מסיבות ביטחוניות, מתוך מחשבה שיהיו לו סיכויים טובים יותר אם הוא יהיה חלק מהדת הנכונה. תהליך המרת הדת לאיסלאם הוא לא כמו הגיור ביהדות. צריך לומר משפט בנוכחות שלושה עדים ואתה מוסלמי. אני לא חושב שעניין המרת הדת היה רציני, הוא לא באמת חשב על עצמו כמוסלמי, שלא יתקבל המסר השגוי שסוטלוף החליט לעזוב את היהדות ולעבור לאיסלאם. לא קיבלתי את הרושם שהוא דתי, אבל בתקשורת ציינו שסוטלוף התפלל לכיוון ירושלים וצם ביום כיפור, לכן אין סיבה להאמין שסוטלוף הפך למוסלמי בלבו".

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

סוטלוף בבחריין ובסוריה. "הבנתי שיש לו סיכוי קטן לשרוד" (צילום: Getty Images ) (צילום: Getty Images )
סוטלוף בבחריין ובסוריה. "הבנתי שיש לו סיכוי קטן לשרוד"(צילום: Getty Images )
 

דגל דאעש שנתלה בחברון (צילום: סוכנות תצפית) (צילום: סוכנות תצפית)
דגל דאעש שנתלה בחברון(צילום: סוכנות תצפית)

על מותו של סוטלוף אמר קסלר: "הוא היה חבר לעט, מישהו שהתיידדתי איתו לפי המונחים הווירטואלים של ימינו. זה עצוב מאוד. ראיתי את הווידאו של ג'יימס פולי שסטיבן מופיע בסופו, והרוצח של פולי איים לרצוח את סטיבן בפעם הבאה, הבנתי שיש לו סיכוי קטן מאוד לשרוד. זה פחות הפתיע אותי לשמוע

על הוצאתו להורג, ועם זאת לא עשה את זה יותר קל לעיכול".

 

"הייתי לגמרי בהלם"

ד"ר יאיר מקלנהן, מומחה לממשל בינלאומי שלימד את סטיבן סוטלוף במרכז הבינתחומי בהרצליה, אמר היום ל-ynet: "לימדתי אותו במסגרת קורס של האיחוד האירופאי, בשנים 2007-2006 בערך. ידוע לי שסוטלוף עשה עלייה אבל לא ידוע לי אם זה היה לפני או אחרי הלימודים".

 

מקלנהן אומר שהוא מייד נזכר בסוטלוף כאשר ראה את הכתבה בטלוויזיה על הוצאתו להורג. "ידעתי שהוא היה פעם תלמיד שלי, השם שלו נשמע לי ממש מוכר. חיפשתי אותו, ראיתי את פניו וזיהיתי אותו. אני עדיין זוכר אותו מהימים שהיה בכיתה, למרות שעברו כשמונה שנים מאז. הייתי לגמרי בהלם. ההרגשה הזו שמדובר באדם שהיה לך קשר איתו וזה מה שקרה לו - פשוט בלתי ייאמן שזה יכול להיות מציאותי".

 

ליד ביתו הישן של סטולוף בהרצליה פועלת פיצוצייה, והבעלים רותם זיהה אותו: "הוא לא היה דברן גדול. הוא היה צנוע ושקט. קונה מה שצריך והולך הביתה. היה גר פה ליד בדירת סטודנטים. זה מטורף, לא העליתי על דעתי שהוא שם". 

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים