שתף קטע נבחר

אובמה וקמרון נגד דאעש: לא נפחד מהרוצחים

מנהיגי ארה"ב ובריטניה הבהירו במאמר ב"טיימס" שלא ייכנעו ל"רוצחים הברבריים" והסבירו שנאט"ו חייב להתערב: "זה מאיים גם על ביטחוננו בבית". גם בישראל הוכרז דאעש "התאגדות בלתי מותרת" בדרך לנקיטת צעדים נגדו

"אם טרוריסטים סבורים שנעמוד חלשים אל מול איומיהם, הם לא יכולים לטעות יותר. לא ניתן לרוצחים ברבריים להפחיד אותנו" - כך כותבים היום (ה') נשיא ארצות-הברית ברק אובמה וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון במאמר למגזין הבריטי "הטיימס". הם מסבירים כי נאט"ו חיוני מתמיד נוכח התחזקות טרוריסטים במזרח התיכון, בפרט לאחר הוצאתם להורג של שני עיתונאים בידי ארגון דאעש.

 

עוד בחדשות:

 

המאמר המשותף נכתב לקראת פתיחת ועידת נאט"ו, ונועד לפי הערכות להכין את דעת הקהל להרחבת הפעילות הצבאית נגד דאעש, "המדינה האיסלאמית". הם קוראים ליצור שיתופי פעולה עם גורמים בעלי אינטרסים משותפים, וכחלק מכך לתמוך באלה הלוחמים נגד דאעש בשטח כפי שעשינו באמצעות הגברת התמיכה בכוחות הביטחון העיראקים והכורדים. "עלינו לסייע באימונים לאותם כוחות כדי לחזקם במאבקם באיומים מקומיים", כתבו.

 

קמרון ואובמה. חזית אחידה     (צילום: רויטרס, AFP) (צילום: רויטרס, AFP)
קמרון ואובמה. חזית אחידה (צילום: רויטרס, AFP)

ההוצאה להורג של שני העיתונאים בידי דאעש, ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף      ()
ההוצאה להורג של שני העיתונאים בידי דאעש, ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף

השניים מסבירים כי לוחמים זרים עלולים לחזור מעיראק ומסוריה למדינותיהם והם איום ביטחוני על האזרחים. "חשוב מאוד שנדאג שאנשים היום יגדלו בעולם שבו תלמידות לא נחטפות, נשים לא נאנסות ומשפחות לא נשחטות בגלל אמונה או דעה פוליטית", הם מסבירים. "על כן השמדנו את ליבת אל-קאעידה ועל כן לא נהסס בנחישותנו להתעמת עם דאעש".

 

אובמה וקמרון פונים לגורמים הסבורים שעדיף לא להתערב ושנאט"ו חלש מדי ומסבירים להם מדוע הם טועים. "אלה הדוגלים בהתבודדות אינם מבינים את טבעו של הביטחון במאה ה-21. התפתחויות באזורים שונים בעולם, בפרט בעיראק ובסוריה, מאיימים על ביטחון המולדת", הם מסבירים.

 

בנוסף, הם כותבים, נאט"ו יכול להסתגל לעמוד באתגרים הללו. הם אף מבהירים כי לכוחות אוויר, ים ויבשה וכן כוחות מיוחדים של כמה מדינות חייבת להיות אפשרות להגיב מיידית בכל מקום בעולם בהתראה קצרה ביותר, "וזה ידרוש השקעה ביכולות הנחוצות מצד מדינות נאט"ו".

 

אובמה וקמרון קראו בהקשר זה לכל חברות נאט"ו להקצות סכומי כסף גבוהים יותר לצורך כך. "זה ישלח מסר ברור לגורמים המאיימים עלינו". עם זאת, הם מבהירים שלא ניתן להסתמך רק על כוח, אלא יש להיעזר גם באמצעים פוליטיים וכלכליים. לכן, הם מסבירים, יש להקים ממשלת אחדות בעיראק שייוצגו בה כל העדות.

 

הם מסכמים: "שיתוף הפעולה מחזק אותנו בעמידה מול רוסיה ובעימות עם דאעש. 60 המדינות המשתתפות בוועידת נאט"ו בהובלת ארה"ב ובריטניה יכולות להפוך את הברית הטרנס-אטלנטית לרשת ביטחון יעילה יותר המקדמת יציבות ברחבי העולם".

 

הלילה העריך שר ההגנה של ארה"ב צ'אק הייגל כי יותר מ-100 אזרחים אמריקנים לוחמים בשורות דאעש. "הם שולטים בחצי משטח עיראק כיום. מוטב שניקח אותם ברצינות", אמר בריאיון לרשת CNN. סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התחייב כי ירדפו את הטרוריסטים שרצחו את שני העיתונאים האמריקנים "עד לשערי הגיהינום". עם זאת, גורמים מערביים מסרו לעיתון כי לא צפויה פעולה צבאית מיידית. לטענתם, אובמה וקמרון חבולים מהניסיון הכושל להשיג הסכמה לתקיפה בסוריה, ולכן הם נחושים לגבש תמיכה מבית לצד קואליציה אזורית. בשיחה אמש בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עלתה אפשרות שישראל תשתתף ביוזמה בינלאומית כזו.

 

אמש הנחה משרד הביטחון בהתאם להמלצת שירות הביטחון הכללי להכריז על ארגון דאעש כ"התאגדות בלתי מותרת". הכרזה זו תאפשר בין השאר לנקוט צעדים משפטיים נגד הארגון והחברים בו.

 

במקביל דווח הבוקר בעיתון "א-שרק אל-אווסט" שבמסגרת גל המעצרים בירדן נעצרו 71 סלפים המזוהים עם דאעש ועם ג'בהת א-נוסרה בכל רחבי ירדן. עוד נכתב כי השלטונות בירדן הגבירו את הפעילות הביטחונית והמודיעינית בייחוד בצפון, באזור הגבול עם סוריה.

 

רועי קייס השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים