שתף קטע נבחר

לראשונה: גרמניה תפצה "ילדי שואה"

75 אלף ניצולים שהיו ילדים במחנות הריכוז ובגטאות או חיו במחבוא יהיו זכאים למענק חד-פעמי של 2,500 אירו לכל אחד, במסגרת קרן שיקימו ועידת התביעות וממשלת גרמניה. הערכה: מחצית מהזכאים חיים בישראל

70 שנה אחרי תום מלחמת העולם השנייה, 75 אלף ניצולי שואה מוכרים לראשונה. ועדת התביעות הגיעה להסכם עם משרד האוצר הגרמני, שלפיו יקימו הוועדה והממשלה הגרמנית קרן משותפת שתעביר סיוע כספי בסך 250 מיליון דולר לניצולי שואה שהיו ילדים בתקופת מלחמת העולם השנייה. כך הודיע היום (ה') נשיא ועידת התביעות יוליוס ברמן. ההחלטה עדיין ממתינה לאישור הפרלמנט הגרמני.

 

עוד בחדשות:

ראש העיר בית שמש: "ככה לא בונים חומה"

אזעקה נשמעה בגולן, פגז נפל בשטח פתוח

דיווח: "ארה"ב חיסלה מקורב למנהיג דאעש"

 

על פי ההסכם, הקרן המשותפת תכיר לראשונה בכ-75 אלף ניצולים שהיו ילדים בתקופת השואה ושהו במחנות ריכוז ובגטאות או שחיו במשך שישה חודשים לפחות במחבוא או תחת זהות בדויה. הניצולים יהיו זכאים לקבל תשלום חד-פעמי בסך 2,500 אירו (כ-12 אלף שקלים), מתוך הכרה בסבלם הפיזי והנפשי.

 

הקרן צפויה להתחיל לפעול בינואר 2015, וההערכה היא שיותר ממחצית מהניצולים הזכאים חיים בישראל. מנכ"ל ועדת התביעות גרג שניידר אמר לאחר ההחלטה כי "לנזקי השואה שנגרמו לילדים מתבגרים בהגיעם לגיל זקנה יש השפעה מצטברת שגרמה לבעיות שרק כעת מתגלות כתסמינים פיזיים ופסיכולוגיים בגילם המתקדם של הניצולים".

ילדים בגטו קוטנו בפולין (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
ילדים בגטו קוטנו בפולין(צילום: Gettyimages)

יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, חברת הכנסת לשעבר קולט אביטל, בירכה על ההחלטה. "זו החלטה נכונה מצד ממשלת גרמניה, שהושגה במאמץ רב ולאחר מאבק עיקש של ועדת התביעות וארגוני השואה בישראל. אני מודה להם על כך שלא הרימו ידיים והשקיעו מאמצים רבים למען מטרה חשובה זו".

 

לדברי אביטל, "ילדי השואה עברו סבל רב בזמן השואה ולעיתים נותרו יתומים. זו עובדה ברורה שמראות הזוועה הותירו צלקות עמוקות יותר אצל ילדים רכים וחסרי הגנה. אין ספק שהסבל והזיכרונות רודפים אותם עד היום בגילם המאוחר ומשפיעים על איכות חייהם. על כך שום סכום לא יפצה".

 

ישיבת המו"מ השנתית של ועדת התביעות וממשלת גרמניה התקיימה בתום הכנס הראשון בעולם, שנערך בברלין ב-27 באוגוסט, של ניצולי שואה יהודים שהיו ילדים בעת המלחמה. הכנס, בהשתתפות הארגונים היציגים של ילדי שואה "ילדות אבודה" ו"ילדים יהודים שורדי שואה", אורגן על ידי ועדת התביעות בשיתוף עם הארגון העולמי של ילדי השואה היהודים ובני משפחותיהם ומרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל.

 

בחודש יוני האחרון אישר הפרלמנט הגרמני להרחיב את תשלומי הפנסיה לאלפי יהודים שאולצו לעבוד בכפייה בגטאות בתקופת המלחמה. היקף התשלומים יסתכם בכחצי מיליארד דולרים. משמעות ההחלטה היא שכ-40,000 ניצולי שואה, שעבדו בגטאות של הנאצים בתמורה למזון או לכסף זעום, יקבלו הטבות נוספות מלבד הפיצויים מגרמניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים