שתף קטע נבחר

הישג לאובמה: מנהיג א-שבאב חוסל בסומליה

אחרי ימים של חוסר ודאות הפנטגון מאשר: חיסלנו את מנהיג השלוחה החזקה ביותר של אל-קאעידה באפריקה. אובמה בכינוס נאט"ו: נחסל את דאעש, מדינות ערב צריכות להצטרף

הפנטגון אישר הערב (יום ו') כי ארה"ב חיסלה את מנהיג ארגון הטרור "א-שבאב", אחמד עבדי גואדן, שהותקף בהפצצה אמריקנית בסומליה ביום שני השבוע. במשך ימים ארוכים לא היה ידוע מה עלה בגורלו, אולם הערב אישר דובר הפנטגון, ג'ון קירבי, כי הוא נהרג.

 

הבית הלבן מיהר להכריז על הישג גדול במלחמה בטרור. "הסתלקותו של גודנה היא הפסד סימלי ומבצעי גדול לשלוחה הגדולה ביותר של אל-קאעידה ביבשת אפריקה, והיא משקפת שנים של עבודה קשה מצד המודיעין שלנו והמומחים שלנו לענייני צבא ואכיפת חוק", נמסר בהודעת הבית הלבן.

תמונתו המטושטשת של אחמד גואדן, מנהיג "א-שבאב" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תמונתו המטושטשת של אחמד גואדן, מנהיג "א-שבאב"(צילום: AFP)

גורמים אמריקנים רשמיים מסרו אחרי ההפצצה השבוע כי כוחות מיוחדים אמריקניים השתמשו במל"ט כדי להרוס מחנה וכלי רכב תוך שימוש בכמה טילים ותחמושת מונחית לייזר.

 

ארגון "א-שבאב" הקיצוני פועל זה שנים בשמו של ארגון הטרור העולמי אל-קאעידה בסומליה, ושואף להקים במדינה, שבה אין שלטון יציב מאז תחילת שנות ה-90, מדינת הלכה איסלאמית. המטרה היא להקים מדינה בדמות זו שאליה שואף הטליבאן בפקיסטן, תוך הרג "כופרים" וכפיית החוקים האיסלאמיים הנוקשים ביותר. הוא נוקט שיטות אלימות הכוללות קטיעת איברים, רציחות מזוויעות והגבלות תנועה על נשים.

 

ארגון "א-שבאב" היה אחראי גם לשורה ארוכה של פיגועי טרור, כולל זה שאירע אשתקד בקניון בניירובי, ושבו נרצחו לפחות 62 בני אדם ועוד מאות נפצעו.

אובמה הערב בפסגת נאט"ו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אובמה הערב בפסגת נאט"ו(צילום: EPA)

דובר הפנטגון, ג'ון קירבי, שהודיע על חיסול מנהיג א-שבאב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דובר הפנטגון, ג'ון קירבי, שהודיע על חיסול מנהיג א-שבאב(צילום: AFP)

ממש במקביל להודעת הפנטגון, נשא נשיא ארה"ב ברק אובמה נאום בכינוס נאט"ו בוויילס, והודיע כי חברות הברית הצפון-אטלנטית סיכמו על הצורך לפעול מיד נגד ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) משום שהוא מהווה סכנה לחברות הברית. אובמה אמר כי מדינות נאט"ו הסכימו כי

דאעש הוא "ארגון ברברי" שיש להורסו מיד.

לוחמי ארגון הטרור א-שבאב בסומליה (צילום: AP) (צילום: AP)
לוחמי ארגון הטרור א-שבאב בסומליה(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

אובמה בא לכינוס נאט"ו כדי לדחוק בשותפיו לברית להצטרף לקואליציה בינלאומית שתפגע בדאעש תוך שימוש בכוח צבאי, דיפלומטי וכלכלי. הוא אמר כי הקואליציה הבינלאומית צריכה לכלול לא רק את מדינות המערב, אלא גם מדינות ערביות ומוסלמיות שיש בהן רוב לסונים,

ושמתנגדות למעשי דאעש, שהוא ארגון סוני בעצמו.

 

על חיסול דאעש אמר אובמה: "זה לא הולך לקרות בין לילה, אבל אנחנו נעים בעקביות בכיוון הנכון, ואנחנו הולכים להשיג את מטרתנו. אנחנו הולכים לצמצם ובסופו של דבר להביס את דאעש באותה הדרך שבה פעלנו מול אל-קאעידה, באותה דרך שבה הלכנו אחרי השלוחה של אל-קאעידה בסומליה. היינו שיטתיים ויסודיים מאוד בהליכה אחרי ארגונים כאלה שעלולים לפגוע באמריקנים ולתקוף על אדמת ארה"ב. אעשה את כל הדרוש כדי להגן על העם האמריקני, ודאעש מהווה איום ממשי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אחמד גואדן. הפנטגון חוגג הישג אדיר
צילום: AFP
מומלצים