שתף קטע נבחר

לראשונה: ארה"ב הפציצה במערב עיראק

מרחיבים את הפעולה נגד דאעש: בפעם הראשונה מתחילת התקיפות האוויריות, הפציצו האמריקנים במחוז אנבאר. המטרה: למנוע מהג'יהאדיסטים להשתלט על סכר חדיתא. ד"ר בועז גנור: "לא יהיה מנוס משת"פ עם אסד"

ארצות הברית גיבשה קואליציה ראשונית נגד דאעש, ובינתיים היא מרחיבה את פעולותיה האוויריות בתוך עיראק: בפעם הראשונה מאז החלו בחודש שעבר ההפצצות האוויריות נגד הג'יהאדיסטים בצפון המדינה, הפציצו האמריקנים מטרות גם במחוז אנבאר שבמערב עיראק.

 

הבוקר נמסר כי האמריקנים תקפו ארבע מטרות של דאעש סמוך לסכר חדיתא שבמערב עיראק, כדי למנוע מהארגון להשתלט על הסכר. דובר הפנטגון מסר כי התקיפות נעשו "לבקשת הממשל בעיראק וכדי לשמור על ביטחונם של האמריקנים באזור. הפצצנו באזור כדי למנוע מטרוריסטים לאיים על הסכר, שנמצא בשליטת כוחות צבא עיראק".

 

בתוך כך, העיתון הכווייתי "א-ראי" דיווח הבוקר מפי גורמים המקורבים לאיסלאמיסטים הנלחמים בסוריה כי מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדאדי, נראה מסייר באזור א-רקה בצפון מזרח סוריה - ככל הנראה בתגובה על השמועות שנפוצו בעניין מותו.

 

פעילות לוחמי דאעש במזרח התיכון, הצלחותיהם ואכזריותם הובילו להקמה פוטנציאלית של קואליציה בינלאומית בהובלת ארצות הברית ובריטניה. השאיפה למגר את ארגון הטרור - והתמקדות המערב בסכנות שהוא מביא עמו - עוררו בריתות עתיקות ושיתופי פעולה שנראו דמיוניים קודם לכן.

 


מפת האיזורים שהאמריקנים הפציצו (למעלה) וסכר חדיתא (צילום: AP) (צילום: AP)
מפת האיזורים שהאמריקנים הפציצו (למעלה) וסכר חדיתא(צילום: AP)
 

כך, לדוגמה, על פי דיווח ב-BBC בשפה הערבית, עשויות ארצות הברית ואיראן לשתף פעולה באופן נקודתי, והשערות באשר ל"הלבנתו" של נשיא סוריה בשאר אסד ככוח צבאי לגיטימי בקרב כבר פורסמו. הצהרה תקיפה של ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון, ולפיה "אסד הוא חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון", הבהירה כי האפשרות קלושה, אך מומחים ששוחחו עם ynet טוענים אחרת.

  

ד"ר בועז גנור, מנכ"ל המכון למדיניות נגד טרור ודיקן בית הספר לממשל במרכז הבינתחומי הרצליה, העריך כי שיתוף פעולה צבאי בין המערב לאסד הוא בלתי נמנע. "בשורה התחתונה הצדדים נמצאים באותו צד ובאותה זירה. אסד לא 'יתנקה', אבל עם הזמן המערב יהיה חייב לשתף איתו פעולה, בדיוק כמו שארצות הברית תיאלץ לשתף פעולה עם איראן ושותפתה חיזבאללה".

 

ד"ר יהודה אודי בלנגה, מומחה לסוריה מהמחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בר-אילן, הצטרף להערכה והסביר כי אסד הוא הכוח היחיד שיכול להתמודד עם לוחמי דאעש. "עד לא מזמן האפשרות שהמערב יתמוך באסד נחשבה למשהו מטורף. בצורה אירונית, אסד הדיקטטור הוא היחיד שיכול להעמיד אמצעים מול דאעש". שיתוף הפעולה האמור, לדבריו, עשוי לההתבסס על "קשר שתיקה" באמצעות מדינה שלישית מתווכת.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

אנשי דאעש. האיראנים עלולים לנצל את המצב ולהשתלט על צפון עיראק (צילום: AP) (צילום: AP)
אנשי דאעש. האיראנים עלולים לנצל את המצב ולהשתלט על צפון עיראק(צילום: AP)
 

פרופ' איתמר רבינוביץ', מומחה להיסטוריה של המזרח התיכון ונשיא אוניברסיטת תל אביב לשעבר, הבהיר כי "ברור לכולם שאסד ירצה לשתף פעולה עם כל מי שרק יציע לו עזרה", אך שיתוף פעולה מעין זה, הסביר, "יהיה מינימלי משום שהמערב לא רוצה להיתפס למראית עין כמי שתומך באסד".

 

"לתת לאסד להכניס כוחות לקוניטרה"

האלוף במיל' ישראל זיו חושש כי מי שירוויח מהעימות עם דאעש הם האיראנים. "השאלה היא מה יקרה בשטח, עיראק לא מסוגלת לכבוש את השטח והצבא הסורי רק בנסיגה. מבחינת האמריקנים זו תגובה אימפולסיבית, ויש חשש מהכוחות שעלולים לעלות, זה הדבר המדאיג. מי יכול לצוץ? האיראנים. הם יהיו מוכנים ללכת לעשות את העבודה ולכבוש את אותם שטחים".

 

לדברי זיו, הדבר עלול לסכן את הפיקוח העולמי על תוכנית הגרעין האיראנית. "הם מקבלים לגיטימציה, הופכים לגורם חשוב, מרוויחים מההיבט של הלגיטימציה וגם מהמו"מ. הם אומרים למעשה לאמריקנים: 'אתם צריכים את העזרה שלנו? תרדו מהעץ הגרעיני'. הדבר השלישי שעוד יותר מדאיג, זה שלאיראנים יש את המומחיות להיכנס לאותם חללים שנוצרים. פה יש להם הזדמנות להיכנס לחלק המשמעותי והעשיר של צפון עיראק, ועם אור ירוק. אנחנו יכולים להיות עדים לתופעה חדשה של איראן שמשתרעת מטהרן ועד לביירות. הם יקבלו לגיטימציה להיכנס עם המיליציות לצפון עיראק

ונקבל מעצמה איראנית אזורית. ישראל יושבת ומתבוננת באירועים כאילו זו לא הבעיה שלה, אבל גם היא צריכה לקבל החלטה איך היא רוצה לראות את האזור, אם בסוף לא תהיה עיראק אלא איראן".

 

זיו אומר שישראל צריכה לחשוב על צעדיה ברמת הגולן. "אסד מבין היטב שמה שמתרחש עכשיו מלבין את הפשעים שעשה וזה נותן לו הזדמנות לחזק את כוחו ולכבוש מחדש שטחים בסוריה. לישראל יש פה שאלת מפתח: האם לא נכון לה במצב הזה, מתוך הטעמים האגואיסטיים שלה, שכוחות אסד יחזרו לקוניטרה? ישראל צריכה לאפשר לאסד בהסכמה שבשתיקה להכניס כוחות שעל פי הסכמי הפסקת הנשק אסור לו להכניס. כך יהיה גורם מוכר שיחזיק את השטח".

 

זיו אינו מזלזל בכוח של דאעש ולדבריו הארגון חזק יותר מאל קאעידה. "בדאעש למדו את הלקח והפכו מארגון טריטוריאלי לארגון אמופרמי, גם טריטוריאלי וגם רעיוני, פלוס נפט ותעשייה מאוד חזקה. הוא ארגון הרבה יותר חזק מאל קאעידה, הפעולה הצבאית נגדו לא מספקת, צריך קמפיין עולמי כדי למנוע מפגש נוסף עם אל קאעידה משודרג כזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הרע במיעוטו? בשאר אסד
צילום: AFP
צילום:AP
תומכי דאעש בסוריה
צילום:AP
מומלצים