שתף קטע נבחר

צילום: AFP

72 שעות הפרידו בין כוח החילוץ לשבויי דאעש

"וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי עשרות לוחמים מכוח דלתא האמריקני המפורסם נשלחו לחלץ שבויים מדאעש בסוריה, בהם שני העיתונאים שנרצחו. הם נמלטו מהמקום 72 שעות לפני כן: "המודיעין היה רחוק מלהיות מושלם". חשד: מדינה איסלאמית סיפקה מידע לארגון

פעילי ארגון הטרור דאעש העבירו את שבוייהם, בהם העיתונאים שנרצחו בהמשך סטיבן סוטלוף וג'יימס פולי, 72 שעות לפני שנחת כוח דלתא בניסיון לחלצם מהכלא במדבר במזרח סוריה. ה"וול סטריט ג'ורנל" חשף אמש (שבת) כי ניסיון החילוץ נכשל בגלל מודיעין חסר. כשהגיעו הכוחות המיוחדים למקום, הכלא כבר היה ריק מאדם. האמריקנים אינם שוללים אפשרות שמדינה איסלאמית כלשהי סיפקה מידע לדאעש.

 

עוד בחדשות:

 

ב-3 ביולי נחתו בשעות ליל כמה עשרות לוחמים של כוח דלתא, מהיחידות המובחרות בעולם, במתקן לאחסנת נפט במזרח סוריה, ליד ראקה. התאריך נבחר כיוון שבאותן שעות אור הירח היה חלש במיוחד. הלוחמים התאמנו במשך כמה שבועות בבסיסם בצפון קרוליינה באישורו של הנשיא ברק אובמה. אחד המודלים לפעולה היה המבצע לחיסול אוסמה בן לאדן ב-2011 בפקיסטן.

 

העיתונאים שהוצאו להורג, פולי וסוטלוף      ()
העיתונאים שהוצאו להורג, פולי וסוטלוף
 
סוטלוף, מסומן בעיגול אדום     ()
סוטלוף, מסומן בעיגול אדום

 
אובמה ומזכיר המדינה ג'ון קרי בפגישה לפני כשבוע לקראת תקיפה בסוריה     (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה ומזכיר המדינה ג'ון קרי בפגישה לפני כשבוע לקראת תקיפה בסוריה (צילום: AP)

התוכנית הייתה לנטרל את השומרים, לחפש את הכלא הארעי ולחלץ את בני הערובה השבויים זה כמה חודשים. תוכנית החילוץ הוצגה לאובמה ולשר ההגנה צ'אק הייגל ב-1 ביולי. כוח גדול במיוחד נשלח ללוחמה בשטח למקרה שייתקלו בהתנגדות. החילוץ היה אמור להימשך עשרים דקות. תחילה הם הרגו כמה חמושים במקום. לאחר מכן החליטו לסרוק את המתחם כולו. הם מצאו ראיות בשטח לנוכחות השבויים במקום, אך לאחר שפעלו במשך כשעה, נאלצו הלוחמים לצאת מהמקום בידיים ריקות.

 

ביטחון המידע המוקפד בדאעש הקשה על ארה"ב לעקוב אחריהם ואחרי השבויים. ארה"ב הסתמכה בעיקר על לוויינים ועל סוכנים בשטח, ובהתאם הבעיה המרכזית הייתה היעדר מודיעין טוב. הפנטגון ביקש מהבית הלבן אישור לטיסות ביון בשמי סוריה טרם המשימה. הקושי בשיגור מל"טים נבע מהחשש שזה היה עלול לספק לדאעש רמז על מאמצי שחרור השבויים.

 

המודיעין שכן היה בידיהם, הצביע על כלא ארעי בין מכלי אחסון למגדלי קידוח ולמבנים אחרים במדבר. הלוחמים היו מוכנים לאפשרות של בניינים ממולכדים ולהתמודדות עם כוח גדול של שומרים, אך לדבר אחד הם לא היו מוכנים - לכך שהשבויים לא יהיו במקום.

 

הנשיא אובמה לקח על עצמו במקרה זה סיכון גדול יותר מאשר במבצע נגד בן לאדן, שהיה בטריטוריה שבה פועל הצבא האמריקני. היה עליו להחליט מהר על בסיס מודיעין חלקי וכשחיי השבויים נתונים בסכנה. גורמים רשמיים הגנו על ההחלטה, וגורם צבאי בכיר אמר: "המודיעין היה רחוק מלהיות מושלם". עוד אמרו שהסיכויים שהשבויים ישרדו נמוכים בין כה וכה, ועל כן פשיטה היא האופציה הטובה ביותר.

 

לאחר שנרצח העיתונאי פולי, נחשף המבצע הכושל ואובמה אישר להשתמש במל"טים ובמטוסי ביון U2 בשמי סוריה כדי לפתח בנק מטרות לתקיפה תוך אפשרות לאתר את השבויים האחרים שבידי דאעש.

 

חיל האוויר הסורי תוקף את דאעש בראקה

חיל האוויר הסורי תוקף באזור ראקה ביומיים האחרונים, והתמונות מהמקום מעידות על הרס רב. יחידות של הצבא השמידו מחסנים שבהם אמצעי לחימה ששימשו את הלוחמים באזור, ופגעו גם בלוחמים ששהו שם, חלקם נהרגו ואחרים נפצעו. ראקה היא המקום המרכזי שבו יש לארגון דריסת רגל, ופעיליו מנהלים שם את חיי האזרחים בהיבטים רבים לאחר שהשתלטו על מאפיות, בנקים, בתי ספר, בתי משפט ומסגדים.

 

מטוס של צבא סוריה תוקף בראקה     (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מטוס של צבא סוריה תוקף בראקה (צילום: רויטרס)

פעילי דאעש בעיר      (צילום:AP ) (צילום:AP )
פעילי דאעש בעיר (צילום:AP )

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

אתמול נהרגו לפחות 53 בני אדם במאפייה של ארגון דאעש בראקה, שהופצצה בידי מטוסי קרב של חיל האוויר הסורי.

בהרוגים כ-15 טרוריסטים, והשאר אזרחים - בהם ילדים. עוד הופצץ מחנה אימונים גדול של הארגון, משרד ובניין ששימש בית משפט עבור הפעילים באזור, כ-400 ק"מ צפון-מזרחית לדמשק.

 

שלשום דווח כי 18 לוחמים זרים בדאעש, בהם אמריקני, נהרגו בתקיפה אווירית של צבא סוריה בבניין בעיירה הסמוכה לראקה. מהארגון נמסר שמנהיגים בכירים שלו היו בבניין ונמנים עם ההרוגים. האזור היה במוקד הלחימה בין הארגון למשטר בסוף אוגוסט, אז השתלטו הפעילים על בסיס של חיל האוויר והוציאו להורג חיילים רבים.


פורסם לראשונה 06/09/2014 22:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העיתונאים שדאעש ערפו את ראשיהם
מומלצים