שתף קטע נבחר

צילום: AFP

'לא הפסקתי לרוץ'. הילדה שברחה משבי דאעש

אחרי 20 ימים בשבי הבחינה עדבה בת ה-14 בהזדמנות להימלט, והחלה במסע לזרועות הלוחמים הכורדים שהביאו אותה לחוף מבטחים. היא מספרת על מכירת הנשים הצעירות ועל הגעגועים לבני משפחתה שגורלם לא ידוע

כשעדבה שאקר הגיעה לבית בראעביה שבעיראק, אחרי שנחטפה על ידי ארגון דאעש בחודש שעבר, אחד מהשובים שלה קיבל שיחת טלפון. כמה רגעים אחר כך כל חמשת הגברים בדירה לקחו את האקדחים שלהם וברחו משם.

 

עוד חדשות בעולם:

הליגה הערבית: דאעש מבצע פשעי מלחמה

האונס שטלטל את קאבול: עונש מוות לאנסים

מהפך בסקרים בסקוטלנד: 51% בעד עצמאות

 

שאקר, נערה יזידית בת 14, שמעה משאיות עוזבות את המקום ולאחר מכן דממה. בפעם הראשונה זה 20 ימים היא, ונערה נוספת שהייתה איתה בשבי, נשארו ללא שומרים. הדלת לא הייתה נעולה.

 

פליטים יזידים שברחו מדאעש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פליטים יזידים שברחו מדאעש(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

"כשהם עזבו אותנו הייתי בפאניקה, אני לא ידעתי מה לעשות. ראיתי שק מלא בטלפונים סלולריים והתקשרתי לאח שלי", מספרת שאקר לסוכנות הידיעות רויטרס בשיחת טלפון ממחנה פליטים מקומיים. האח סמיר אמר ללכת לבית סמוך ולבקש עזרה להגיע לגבול, שם הלוחמים הכורדים (ה"פשמרגה") נאבקים באנשי דאעש. סמיר הבטיח לה שהלוחמים הכורדים יעזרו לה לעבור את הדרך בשלום.

 

"זה היה הימור, לא ידעתי מי חבר שלי ומי אויב", נזכרת עדבה. שאקר וחברתה החליטו לנסות את מזלן. הן התגנבו מחוץ לבית ודפקו על דלת השכנים. "הסברנו להם את המצב והם הראו לנו את הדרך לגבול". שתי הנערות התקדמו לקווי האש. "לא יכולתי ללכת ישר, הרגליים שלי רעדו והלב שלי דפק כל כך חזק. רצנו והלכנו ומעולם לא הסתכלנו אחורה", היא מספרת.

  

אחרי שעתיים בדרך הן שמעו יריות. כשהן התקרבו לגבול הן ראו קבוצה של לוחמים כורדים והתחילו לרוץ לכיוון שלהם. "צחקתי ובכיתי באותו הזמן. היינו חופשיות".

 

שאקר היא אחת מכמה יזידים בודדים שהצליחו לברוח משבי דאעש, שבחודשים האחרונים השתלטו על חלקים נרחבים בסוריה ובעיראק. עשרות אלפים מהם נמלטו מפני סכנת הארגון הסוני, שמתייחס אליהם כ"עובדי אלילים שטניים" שחייבים להמיר את דתם לאיסלאם או למות.

  

אנשי דאעש העבירו את שאקר מהכפר שלה בצפון מזרח עיראק לגבול סוריה, והעניקו אותה כ"מתנה" ללוחמים בחזית. הם הכריחו אותה להתאסלם ואילצו אותה להתחתן עם אחד מהם.  

 

בנוסף לשאקר, חטפו אנשי דאעש לפחות 73 נשים וילדים מהכפר שלה והעבירו אותם למקומות שונים בצפון עיראק. שאקר נזכרת איך הג'יהאדיסטים הפרידו בין הנשים המבוגרות לשאר הקבוצה. אחר כך לקחו את הילדים.

 

גורלן של הנשים הצעירות היה מבעית. כמה מהנערות נאנסו על ידי מפקד הכוח, לפני ש"חלק" אותן עם שאר הלוחמים. אחרי שעברו אונס קבוצתי, הן ככל הנראה נמכרו תמורת ההצעה הגבוהה ביותר. נשים ונערות נמכרו גם תמורת 10 דולר, לפי הדיווחים. אחרות, כמו שאקר, אולצו להתחתן עם הלוחמים.

 

 

פחד מהלא נודע

"הרגע המפחיד ביותר היה הלילה הראשון שבו הם חטפו אותנו", היא נזכרת. "הגענו לתחנת משטרה באחת העיירות באזור וכולם בכו וצרחו. לא ידענו מה הולך לקרות לנו", מספרת עדבה. היא חיה בכפר קטן עם 25 בני משפחתה, אהבה את בית הספר ורוצה להיות מורה. כשמשפחתה שמעה שלוחמי דאעש מגיעים, הם ברחו לכפר סמוך. אבל הג'יהאדיסטים מצאו אותם תוך זמן קצר.

 

"הם הבטיחו שהם לא יפגעו בנו אם ניכנע", שאקר מספרת. "הם הפרידו את הנשים ואת הילדים מהגברים, ואז לקחו את כל התכשיטים, הכסף וכלי הרכב שלנו". שעתיים אחר כך כל האסירים עלו על משאיות ונסעו ליעד לא ידוע.

 

"בהתחלה הם ניסו להיות נחמדים אלינו, וניסו להרגיע אותנו". תוך זמן קצר, הגישה השתנתה והם הפכו ל"מעליבים ותוקפניים", היא אומרת.

בסוף הגיעו שאקר ומשפחתה לעיירה באדוש שליד מוסול, שם הצטרפו לכאלף נשים וילדים יזידים. היא הופרדה מאמה ושאר המשפחה ונשלחה אחר כך לבית ברעאביה שממנו הצליחה לברוח.

 

כעת שאקר בטוחה במחנה לעיראקים שנעקרו מבתיהם בעיראק, שם פגשה שוב שניים מאחיה. היא עדיין לא יודעת מה גורלם של עוד 22 בני משפחה שעדיין בידי דאעש. "לפעמים אני לא מצליחה לישון בלילה, אני דואגת להם מאוד", היא אומרת. "השעות האלה הכי גרועות. כולם ישנים ואני עדיין חושבת על הבריחה שלי. אני יודעת שהיה לי מזל, אלוהים הציל אותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"זה היה הימור"
צילום: רויטרס
מומלצים