שתף קטע נבחר

סוף לתעלומה? "התגלתה זהות ג'ק המרטש"

האם אחרי 126 שנה נפתרה החידה? סופר בריטי טוען שבדיקת DNA מצעיף של אחת הקורבנות מוכיחה בבירור כי מהגר יהודי מפולין הוא הרוצח

הרוצח הסדרתי "ג'ק המרטש" הטיל אימה על שכונת וייטצ'אפל בלונדון בסתיו של 1888. הוא שיסף את גרונותיהן של חמש נשים לפחות, ביתר אותן והשליך את הגופות בסמטאות האפלות של השכונה. למשטרה הלונדונית היו שישה חשודים מרכזיים, אך זהותו של הרוצח לא התגלתה מעולם.

 

עוד חדשות בעולם:

"המחבל מבריסל התגאה שערף ראש תינוק"

האונס שטלטל את קאבול: עונש מוות לאנסים

חצי שנה למטוס המלזי: קרובי הנוסעים - נטל

 

126 שנה מאוחר יותר ואחרי דיווחים רבים במרוצת השנים, נראה שהפעם זהותו של "ג'ק המרטש" נחשפה. הסופר ראסל אדוארדס, שמגדיר את עצמו "בלש כורסה", מאמין שגילה את זהותו של הרוצח מהתקופה הוויקטוריאנית.

 

לדבריו, מדובר בלי שמץ של ספק באהרון קוסמינסקי, מהגר יהודי-פולני שהיה אז בן 23. קוסמינסקי היה אחד מששת החשודים, אך למשטרה לא היו מספיק ראיות להעמידו למשפט. "הוא היה יהודי-פולני מהמעמד הנמוך שחי עם משפחתו בווייטצ'פאל", מספר אדוארדס.

 

 

אושפז כמה פעמים במוסדות לבריאות הנפש. קוסמינסקי ()
אושפז כמה פעמים במוסדות לבריאות הנפש. קוסמינסקי

הצעיף שהוביל לפריצת הדרך ()
הצעיף שהוביל לפריצת הדרך
 

קוסמינסקי הגיע עם משפחתו לאנגליה ב-1881 אחרי שנמלט מפולין, שהייתה אז בשליטה רוסית. לפי הדיווחים האחרונים על אודותיו בבריטניה, הוא אושפז בכמה מוסדות לבריאות הנפש, ומת ב-1899 אחרי סיבוכים כתוצאה מנמק ברגלו.

 

שנים רבות היה אדוארדס מרותק מתעלומת הרצח וחקר אותה בזמנו הפנוי, אך הניח שחידה זו לא תיפתר לעולם. עד שבשנת 2007 הוא קנה במכירה פומבית צעיף מוכתם בדם שנמצא באחת מזירות הרצח, ליד גופתה של קתרין אדווס, אחת הקורבנות.

 

אחרי שקנה את הצעיף גייס אדוארדס את שירותו של יארי לוהלינן, מומחה לביולוגיה מולקולרית. אדוארדס מספר שיארי השתמש בטכנולוגיה פורצת דרך שלא הייתה קיימת באותה תקופה. על הצעיף נמצאו שרידי ה-DNA של קוסמינסקי ואדווס, והשוואה בין השרידים לדגימות הצאצאים של השניים הובילו להתאמה. "כשגילינו את האמת זו הייתה התחושה הכי מדהימה בכל חיי", מספר ראסל.

 

אדוארדס מספר כי הצעיף נלקח בליל הרצח על ידי שוטר שרצה להביא את הצעיף לאשתו, אך בגלל כתמי הדם היא מעולם לא לבשה אותו. הצעיף נשאר במשפחתו של השוטר לאורך השנים, עד שהוצע למכירה פומבית. "תודה לאל שאף אחד לא כיבס את הצעיף הזה", אומר אדוארדס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מזל שאף אחד לא כיבס את הצעיף"
מומלצים