שתף קטע נבחר

אחת מנשותיו של גואל רצון פרצה בבכי: בית המשפט נתן רישיון לגברים לסחור בנשים

מעיין התקוממה לאחר שבית המשפט בתל אביב זיכה את גואל רצון מעבירת העבדות. "כשאדם ששלל רצון חופשי מזוכה, מבינים שאין חוק ושופט בישראל". היא תקפה את ראש הרכב השופטים: "הזיכוי - משיקולי אגו"

זעקת האישה שעברה התעללות קשה: מעיין, אחת מנשותיו לשעבר של גואל רצון, פרצה בבכי לאחר ששמעה את החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב הבוקר (ב') לזכות את האיש שכלא אותה בביתו מעבירת העבדות. "כשפסיקה מכוננת בעבדות מסתיימת בזיכוי אדם ששלל רצון חופשי, הנשכרים הם השרלטנים והפטרונים שמחככים את ידיהם ומבינים שאין חוק ואין שופט בישראל", אמרה מעיין. גואל רצון הורשע ברוב סעיפי האישום שכללו עבירות מין קשות, למעט אחד מהם.

 

 

מעיין נסערת לאחר הכרעת הדין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מעיין נסערת לאחר הכרעת הדין(צילום: מוטי קמחי)

"לצערי השופטים לא יושבים בינינו. הם כמה מושבים מעלינו ואת מחירי הפסיקה שלהם אנחנו משלמים כחברה", תקפה מעיין את הרכב השופטים. "אני הרווחתי את החיים, אבל במלחמה כולנו יצאנו מופסדים וזה המראה שנתנו למדינות אחרות. טוב היה אם השופטים לא היו מפקירים אותנו פצועים עם כזו החלטה".

 

היא המשיכה ותקפה את השופטים שלדבריה "נפלו בפח" של גואל. "אלוהים נותן אגוזים למי שאין שיניים ואלו השופטים. הוא נתן בידם את הכול ולא יכלו לעשות דבר. גואל תמיד אמר 'אף אחד לא יאמין לכן כי כולם מטומטמים'. השופטים לא יכולים לצאת מהקופסה שלהם ולראות ראייה מרחבית. לכן הפרשנות והזיכוי מעידים בעיניי על צרות אופקים".

 

לגבי ראש הרכב השופטים, השופטת אחיטוב, אמרה מעיין: "ברגע האחרון היא צמצמה את הכרעת הדין ליום אחד. ודאי שההחלטה נלקחה בכובד ראש, אך מה הוביל לזיגזוג הזה? לדעתי רק חישובי אגו, שביום פרישתה יונצח זיכויו של גואל רצון מעבירת העבדות. את הכישלון הזה אי אפשר לחבר ליום פרישה אלא זה יהפוך לסוג של אמירה". 

רצון בבית המשפט, הבוקר (צילום: דרור עינב) (צילום: דרור עינב)
רצון בבית המשפט, הבוקר(צילום: דרור עינב)

ספגה ביקורת חריפה. השופטת נורית אחיטוב (צילום: דרור עינב) (צילום: דרור עינב)
ספגה ביקורת חריפה. השופטת נורית אחיטוב(צילום: דרור עינב)

"ירדה לי אבן מהלב". בנו של גואל רצון, יגאל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"ירדה לי אבן מהלב". בנו של גואל רצון, יגאל(צילום: מוטי קמחי)

לסיכום אמרה כי פסיקתם של השופטים הביאה לדבריה "לתוצאה עגומה וגורלית שבה נפגעי כתות ימשיכו להיות אסירי עולם בידי פטרונים כמו גואל". מעיין קראה להביא את עבירת העבדות לפתחו של בית המשפט העליון להכרעה שתפסוק בסוגיית הכתות ההרסניות. "צריך שמדינת ישראל לא תאפשר עוד את החזקתם של שבויים, בני ערובה ועבדים בחסות דיקטטור", קראה.

 

לאחר מכן התפנתה מעיין להביע את דעתה כלפי האיש שהחזיק אותה בבית. "גואל חצה קווים אדומים. הוא היה מניפולטיבי ומצויד ביכולת ריפוי. גואל אמר שהוא ישחית את החברה וילמד גברים לזלזל בנשים ולהשפיל אותן. הוא אויב מדינת ישראל, שעשק אותה מכל כיוון". היא סיימה את דבריה בקול חנוק בבקשה שלא לשכוח את מה שאירע כאן. "הסיפור הזה יטויח ועוד כמה שבועות ישכחו, אבל אל תשכחו שהילדים שלכם עומדים בפני סכנת נפשות". 

 

רצון, שחי עם 21 נשים והוליד איתן 49 ילדים, הובא לבית המשפט תחת אבטחה כבדה. זמן קצר לאחר תחילת הדיון קרא הרכב השופטים את החלטתו והרשיע את רצון בעבירות של אונס, מעשים מגונים, מעשי סדום, עבירות מין במשפחה ובעילה אסורה בהסכמה.

 

מיד לאחר מתן הכרעת הדין, הביע בנו של גואל רצון, יגאל, שביעות רצון מהזיכוי בסעיף ההחזקה בעבדות. לדבריו, "הסעיף הזה ירד, שמשמעתו הרבה שנים. זו אבן אחת מאחת האבנים שירדו מעליי. אני טענתי שלא הייתה שם עבדות. אלו היו חיים, והנה ההוכחה. יהיה עוד ערעור ובירור ונלמד את החומר. הדרך ארוכה ואני אמשיך לתמוך ולהילחם".

 

עו"ד רוני אלוני סדובניק, לשעבר ראש המטה למאבק בסחר בנשים וחברת הקואליציה למאבק בסחר בנשים, אמרה כי "עבירת שעבוד לעבדות או סחר בבני אדם נמדדת כל פי מספר מבחנים כגון שליטת המשעבד על גורלו של המשועבד, כליאתו, כלכלתו, מגוריו והסנקציה שיפעיל מול המשועבד אם ינסה להשתחרר. מלבד סוחרי נשים הייתה כאן הזדמנות פז למערכת המשפט לקבוע תקדים שבו גם בעל המשעבד מינית פיזית כלכלית ורוחנית את אשתו הוא עבריין בעבירת השעבוד לעבדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מעיין בבית המשפט, הבוקר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים