שתף קטע נבחר

ראש צוות החקירה: "רצון ייכלא לשנים רבות"

ביחידה המרכזית של משטרת מחוז ת"א מסופקים מהרשעת גואל רצון בעבירות מין: "17 נשים ו-42 ילדים חוזרים לחברה, משטרות בחו"ל למדו מאיתנו", אמר ראש הצוות החוקר. על הזיכוי בעבירת העבדות: "זה לא כישלון"

"הצלחת התיק היא חזרתם של 17 נשים ו-42 ילדים לחברה", כך אמר בצהריים (יום ב') רב פקד אדוארד פלינר, ראש הצוות בימ"ר תל אביב שחקר את פרשת גואל רצון. אחרי שבית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע את רצון בשורה של עבירות מין וזיכה אותו מעבירת החזקה בתנאי עבדות, אמר רפ"ק פלינר כי "אני מאמין שהוא ייכנס לכלא לשנים רבות".

 

הרשעת גואל רצון - דיווחים נוספים:

גואל רצון הורשע ברוב עבירות המין

אחת הנשים לשעבר: "נתנו רישיון לסחור בנשים"

 

בנוגע לזיכוי בעבירת העבדות ציין ראש צוות החקירה כי "גם ללא הרשעה בעינינו זה לא כישלון. המשטרה הוכיחה שאנחנו כן מסוגלים לטפל בתופעה כל כך מוזרה. התיק הזה הוא לא פשוט, הוא משמש ללימוד משטרות בחו"ל איך מטפלים בדבר כזה כי כת בקטע פלילי זה פשוט, אבל כת שבה הקפידו ללכת לבית ספר וללא אלימות פיזית, זה נושא קשה מאוד. הקושי העיקרי היה להבין שאפשר לשלוט באדם ולהפחיד אותו מבלי שזה נראה לעין, עד שהוא מוחק את אישיותו".

 

על אופן החקירה סיפר רפ"ק פלינר כי "פעלנו באופן סמוי במשך חצי שנה. למדנו את נושא הכתות, איך נכנסים לשם ומושפעים ממנהיג אחד. היה כמעט בלתי-אפשרי לחדור לתוך ה'משפחה'. בשלב מסוים הגענו לשתי מתלוננות ומשם התקדמנו עד שהצלחנו לשכנע שמדובר בעבירות חמורות".

"יכולים לטפל בתופעה כל כך מוזרה". רפ"ק פלינר (צילום: דרור עינב) (צילום: דרור עינב)
"יכולים לטפל בתופעה כל כך מוזרה". רפ"ק פלינר(צילום: דרור עינב)

התובעות, עורכות הדין אברמוף ובר און (צילום: דרור עינב) (צילום: דרור עינב)
התובעות, עורכות הדין אברמוף ובר און(צילום: דרור עינב)

 

בנוגע לחומרי החקירה אמר ראש הצוות במשטרה כי "החוקרים נחשפו לחומר קשה מאוד ומצמרר. בימ"ר נחשפים בשגרה לחומרים קשים מאוד, אבל בכל זאת זה היה קשה. הנקודה בתיק הייתה הפחד של הנשים וזה שהוא שלט בהן ללא אלימות. אני שמח שהן חזרו למשפחות שלהן".

 

נציגות פרקליטות מחוז תל אביב הגיבו גם הן להכרעת הדין. עו"ד דליה אברמוף אמרה כי "היום בית המשפט הרשיע את גואל רצון בשלל עבירות מין חמורות, עבירות במשפחה וגם של גילוי עריות. הפרשה של גואל רצון היא לא רק התיק הפלילי שהתנהל פה במשך ארבע שנים, אלא הסיפור האנושי והחברתי. שיתוף הפעולה של הפרקליטות, המשטרה ורשויות הרווחה הוביל להגשת כתב אישום ומאסרו של רצון, ואת ההישג המשמעותי והחשוב של פירוק הקבוצה, הישג שהעניק לעשרות נשים וילדים אופק לחיים חדשים ואחרים".

 

עו"ד רנית בר און מהפרקליטות הגיבה להחלטת בית המשפט לזכות את רצון מעבירת ההחזקה בתנאי עבדות. לדבריה, "מעבר לעבירות המין, הפרקליטות סברה שהמעשים שרצון ביצע בנשים מהווים עבדות מודרנית כהגדרתה בחוק. רצון שלט בנשים שליטה מלאה מבלי שכבל אותן בשרשראות ברזל. הפרקליטות תלמד את הכרעת הדין ותכלכל צעדיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דרור עינב
גואל רצון בבית המשפט, היום
צילום: דרור עינב
מומלצים