שתף קטע נבחר

עודד שריג ימונה למנכ"ל חברת אליהו ביטוח

המפקח על הביטוח לשעבר ימונה למנכ"ל חברת הביטוח של שלמה אליהו, בעלת השליטה במגדל. ברקע: התנגדות האוצר לכך שיחליף את ענת לוין כיו"ר מגדל בשל היתר השליטה שנתן לאליהו במסגרת תפקידו כמפקח

פרופ' עודד שריג, עד לפני שנה המפקח על הביטוח, ימונה לתפקיד מנכ"ל אליהו חברה לביטוח דרכה שולט שלמה אליהו (70%) בקבוצת הביטוח מגדל. ברקע המינוי, הערכות בשוק ההון כי אליהו ביקש למנות את שריג להחליף את ענת לוין כיו"ר חברת הביטוח, לאחר שלוין הודיעה על פרישתה לפני חודש שתיכנס לתוקף באוקטובר הקרוב. 

 

 

בסביבת משרד האוצר ושר האוצר יאיר לפיד הביעו אז התנגדות נחרצת למינוי של שריג לתפקיד יו"ר מגדל, וזאת בשל העובדה כי במסגרת תפקידו כמפקח נתן את היתר השליטה לאליהו במגדל והנראות הבעייתית של המינוי. כעת, כאמור החליט אליהו למנות את שריג למנכ"ל החברה הפרטית שלו - אליהו שדרכה בעבר ניהל פעילות ביטוח שמוזגה בהמשך למגדל. כיום האחזקה היחידה של אליהו ביטוח היא מגדל. בניגוד למגדל, אליהו היא חברה פרטית ושכרו של שריג ישולם על ידי אליהו באופן פרטי.

 

במסגרת תפקידיו אמור שריג לפקח עבור אליהו, על ההתנהלות של קבוצת מגדל והוא גם עתיד לשבת כחבר בדירקטוריונים של חברות בקבוצה. למרות שאליהו היא חברה פרטית, המינוי של שריג עדיין כפוף לאישורה של המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, כיוון שאליהו עדיין מוגדרת כחברה בעלת רשיון מבטח למרות שהתלתה את הרשיון שלה. אם סלינגר תתנגד למינוי היא תצטרך לנמק מדוע. בחברת אליהו יהיה לה יותר קשה להתנגד כיוון שאליהו רחוקה יותר מהנכסים של מגדל ובדרך יש עוד שני דירקטוריונים - של חברת מגדל החזקות ושל חברת מגדל ביטוח.

 

אליהו, שמשמש יו"ר מגדל אחזקות, יצטרך למצוא לו מחליף עד אפריל 2015 בשל דרישה קודמת של המפקח. באוקטובר גם יידרש אליהו למצוא מחליף למנכל מגדל החזקות ויור מגדל ביטוח במקומה של לוין הפורשת. בניגוד ליור חברת מגדל ביטוח, חובת האמונים של שריג היא רק לאליהו באליהו ביטוח. יור מגדל ביטוח לעומת זאת מחזיק בחובות אמון לכלל בעלי מניות מגדל כולל בעלי מניות המיעוט, שכרו כפוף לאישורם והוא אמור לפקח על הנהלת מגדל ולהכתיב לה אסטרטגיה.

 

מנכ"ל מגדל ביטוח הוא בנו של שלמה אליהו, עופר אליהו. לוין עזבה פורמלית את תפקיד לאחר חמישה חודשים בלבד היור על רקע תחושה של חוסר מיצוי. על פי הערכות בפיקוח צפויים לדקדק בציציות של יור שיכנס במקומה כדי להבטיח תקינות ממשל תאגידי במגדל שבה בדירקטוריון יושב שלמה אליהו עצמו, בנו השני ישראל והדירקטוריון עצמו מםקח על התנהלות ההנהלה בראשות הבן השני, עופר אליהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עודד שריג
צילום: גיל יוחנן
מומלצים