שתף קטע נבחר

קריאה ללפיד: עזוב את המע"מ, טפל בדואר

ראשי רשויות בצפון ובדרום הארץ קוראים לשר האוצר להתערב אישית כדי להביא להפסקת העיצומים בדואר ישראל. "אל תבטיחו לנו מע"מ אפס על דירות - אנחנו צנועים. תנו לנו שירותים בסיסיים". טוענים: גם היישובים ליד עוטף עזה נפגעו. תושבת השומרון: "הדואר חיוני בעיקר לקראת החגים"

ראשי הרשויות המקומיות נגד השבתת פעילות הדואר הנע . ראשי רשויות בעמקים הצפוניים פנו היום (ד') במכתב לשר האוצר, יאיר לפיד, וקראו לו להתערב אישית כדי להביא להפסקת העיצומים בדואר, המתבטאים בהפסקת פעילות הדואר הנע הפועל ביישובים הכפריים.

 

 

במכתב ששיגרו ראשי המועצות האזוריות גלבוע, יזרעאל, מגידו, גליל תחתון ועמק המעיינות (עמק בית שאן), קראו לו בנוסף למנוע את פיטורי העובדים וקבלת עובדי קבלן במקומם. ראש מועצת גלבוע, דני עטר, אמר כי דרישותיהם של ראשי הרשויות צנועות.

 

"אל תבטיחו לנו מע"מ אפס על דירות", אמר עטר, "אנחנו צנועים הרבה יותר. תנו לנו שירותים בסיסיים ותעסוקה לתושבים. כרגיל, מי שמשלם את המחיר זו הפריפריה - תושבים לא מקבלים שירותי דואר, בשעה שחרב הפיטורים מונחת מעל ראשם; וכל העת משרד האוצר משקיף מהצד כמשה על הר נבו. אי אפשר לנהל מדינה מרחוק".

 

"המצב בדואר ישראל מהווה פגיע כפולה בתושבי הפריפריה", כתבו עטר, אייל בצר, מוטי דותן, יורם קרין ואיציק חולבסקי, לשר האוצר. "מחד, השיבושים מתמקדים בעיקר ביישובי הפריפריה; ומאידך, רוב המפוטרים צפויים להיות מקרב תושבי הפריפריה.

 

"אין הדעת סובלת כי אוכלוסייה זו - שרף הפתיחה בכל הנוגע לזכויותיהם במדינה נמוך מעצם קיומו הגיאוגרפי, אוכלוסייה המתמודדת תדיר עם מצוקות כלכליות, פערים חברתיים, קושי מהותי במוביליות חברתית, פגיעה בקצבאות וכאמור היעדר נגישות - תישא על גבה פגיעה נוספת בשירות בסיסי זה".

 

עוד כתבו ללפיד: "הוסף על כך את האיום המונח כחרב על צווארם של עובדים רבים בשירות הדואר, הצפויים לפיטורין במסגרת קיצוצים ותוכנית התייעלות, וקיבלת תצרף שאין הדעת סובלת. פיטורי העובדים והחלפתם בעובדי קבלן היא החלטה שערורייתית ובעלת השלכות חברתיות קשות. אנו קוראים לך להתערב אישית במשבר שנוצר, ולשים סוף לפגיעה הסדרתית בפריפריה ובמאות אלפי תושביה".

 

גם היישובים ליד עוטף עזה נפגעו

גם ראשי רשויות בדרום שלחו מכתב בנושא לשר התקשורת וליו"ר ההסתדרות. שמוליק ריפמן, ראש מועצת רמת נגב, פנה לשר גלעד ארדן ולאבי ניסנקורן כתב כי "תושבי המועצות האזוריות מוחזקים כבני ערובה. עובדי הדואר החליטו להשבית את שירותי דואר נע, אשר מאפשר קבלת ושליחת פרטי דואר ביישובים הקטנים בפריפריה - להם אין סניף דואר ביישוב".

 

עוד כתב כי "כעת, עשרות אלפי אנשים ממתינים למסמכים שנשלחו אליהם - מתשלום עבור שירותים, עבור בתשובות רפואיות ועד למוצרים שהוזמנו באינטרנט". ריפמן, המשמש כיו"ר מרכז המועצות האזוריות, תהה: "מדוע אין עובדי הדואר מעיזים להשבית את הדואר במרכזים העירוניים? התשובה ברורה ומקוממת".

 

ראש המועצה האזורית ערבה תיכונה, אייל בלום, טען כי "מסתבר שגם כאשר מתבצעת שביתה, קיימת אותה חלוקה מקוממת בין מדינת גדרה-חדרה לבין מדינת ישראל. המאבק שמקיימים עובדי רשות הדואר על גבם של תושבי הפריפריה, הופכים אותם לשבויים של מאבק שהם אינם צד בו. אני מצפה משר התקשורת להפסיק את הפגיעה הבלתי נסבלת באזרחים ולא להפקיר אותם במאבק זה".

 

הפגנה נגד השביתה של דואר ישראל בת"א (צילום: איתי בלומנטל ) (צילום: איתי בלומנטל )
הפגנה נגד השביתה של דואר ישראל בת"א(צילום: איתי בלומנטל )

 

לדברי סיגל מורן, ראש מועצת בני שמעון שבעוטף עזה, אמנם בדואר הודיעו כי לא יפגעו ביישובי העוטף, אולם בפועל היישובים שהיו תחת אימת הטילים נפגעים קשות. "לאחר חודשיים שלא פעלו עסקים בעקבות הלחימה, עלולה ההשבתה של הדואר להיות הקש ששבר את גב הגמל", אמרה מורן.

 

היא הוסיפה כי היא "דורשת מכל המעורבים לפתור את העניין מיידית, כדי לא להוסיף קושי על מצבם הבלתי אפשרי בלאו הכי של התושבים באזורנו". לדבריה, "במקום להצטרף לגל אהבה ששטף אותנו בתקופת צוק איתן ולאחריו, בחרה חברת דואר ישראל להפנות לנו עורף ולהוסיף קושי וסבל לרבים מהתושבים באזור".

 

תושבים בשומרון: "הרגשה לא נעימה"

לירון יפה, תושבת אלפי מנשה שבשומרון, נזקקת לשירותי הדואר הנע, ונוהגת להזמין מוצרים מחו"ל באמצעות הדואר. ניידת דואר מגיעה ליישוב 5 פעמים בשבוע, אבל כבר יותר משבוע שלא הגיעה. "התחושות לא פשוטות. מחכים לדברים שיגיעו אבל הם לא מגיעים, וזו הרגשה לא נעימה", היא מספרת ל-ynet.

 

לדבריה, "זה מכעיס במיוחד כשהפגיעה היא באנשים שמתגוררים באזורים מרוחקים. אני בטוחה שאם העיצומים היו באחת הערים המרכזיות, כבר היה נמצא פתרון. כרגע פשוט מתעלמים מזה". יפה מוסיפה כי אנשים פנו באמצעות עמוד הפייסבוק של רשות הדואר בבקשה להגיע למרכזי הדואר המרכזיים, ולאסוף משם את המכתבים והחבילות, אך נענו בשלילה.

 

בת עמי קדמון מהיישוב מעון בהר חברון, מספרת כי תחילה לא ידעה על העיצומים, עד שגילתה כי תיבת הדואר שלה ריקה. "זה כמעט לא זכה לסיקור", היא טוענת, "ניסיתי לברר, כתבנו לשר התקשורת בעמוד הפייסבוק שלו - ולא זכינו לתגובה".

 

לדברי קדמון, קבלת דברי דואר "זה צורך חיוני, בעיקר לקראת החגים. לחשבונות אנחנו פחות מחכים בקוצר רוח, אבל יש דברים חשובים - שליחת וקבלת ברכות לשנה החדשה, מתנה שקניתי לבעלי ולא הגיעה, דברים משמעותיים לנו. מה שיותר מתסכל הוא שזה כמעט לא זוכה לחשיפה ואף אחד לא מתייחס לזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים