שתף קטע נבחר

לוחמות בחזית: הרוגה כורדית בקרב בדאעש

עולות על מדים ונאבקות בג'יהאדיסטים. כורדיות התגייסו למלחמה בדאעש, אחת מהן נהרגה השבוע: "מות קדושים הוא גאווה". מפקדת היחידה: "נאבקות למען כורדיסטן, אבל גם כדי להבהיר שאין הבדל בין נשים לגברים"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה בונה קואליציה והערב (יום ד') הוא ינסה לגייס את תמיכת מדינתו במאבק נגד דאעש - אבל בשטח בארגון הג'יהאדיסטי כבר נאבקים הכורדים. והכורדיות.

 

עול המאבק נגד הארגון האיסלאמיסטי, שכבש בעיראק ובסוריה שטח הדומה בגודלו לזה של בריטניה, נופל עד כה בעיקר על ארצות הברית (מהאוויר), ועל הכורדים, צבא עיראק ומיליציות שיעיות (בשטח). ועל הקרקע אפשר למצוא גם לא מעט לוחמות כורדיות, שהתגייסו כדי להגן על עריהן מפני הג'יהאדיסטים.

 

השבוע נהרגה אחת מהן. ניגאר מוחמד חוסייני, לוחמת כורדית ממזרח כורדיסטן שהתנדבה כדי

להילחם בדאעש לצד כוחות הפשמרגה, נפלה בקרב מול דאעש באזור כירכוכ. לפני מותה היא צילמה סרטון שבו היא אומרת בשירה כי מות הקדושים עבורה ועבור כוחות הפשמרגה הוא גאווה וכי אין מה לקונן על מותם. 

 

בחודש האחרון הנשים הלוחמות בשורות הפשמרגה (כוחות הביטחון הכורדים) וה-PKK (ארגון המורדים הטורקי) קיבלו לא מעט כותרות בעיתוני העולם. בכמה מהכתבות נטען כי אנשי דאעש חוששים מאותן לוחמות, וחלקם מאמינים כי מוות בידי אישה ימנע מהם להגיע לגן עדן.

"אל תקוננו על מותי". ההרוגה הכורדית ()
"אל תקוננו על מותי". ההרוגה הכורדית

מ-1996 פועלת יחידה כל-נשית בפשמרגה, אז הכורדים נלחמו בסדאם חוסיין. מפקדת היחידה, נהידה אחמד רשיד, אמרה כי יותר ויותר מתגייסות בעקבות המתקפות הרצחניות של דאעש. "הן עלו על מדים והתגייסו לקרב כדי להגן על כורדיסטן, אבל גם כדי להבהיר שאין הבדל בין נשים לגברים", סיפרה מפקדת היחידה, ואמרה כי החיילות לוחמות לצד כוחות מיוחדים.

 

הלוחמות מה-PKK, ארגון שמוגדר כארגון טרור במדינות רבות בעולם אך פועל לצד המערב במלחמתו בדאעש, אמרו כי יש להן רצון עצום להרוג את הטרוריסטים שאחראים לעריפת ראשיהם של נוצרים, לאונס נשים ולמכירת צעירות לעבדות. "בכל מקום שאליו הם הולכים הם הורגים, ועושים דברים רעים בשם האיסלאם", אמרה זכיה קרהאן, לוחמת גרילה בת 26 מטורקיה. "הם תפסו הרבה נשים ומוכרים אותן לסוריה תמורת 100 דולר. הם אונסים נשים ועורפים ראשים בשם האיסלאם".  

  

מוות בידי אישה ימנע הגעה לגן עדן?

חיילת אחרת מה-PKK, פליסה בודאק, בת 24, סיפרה לאתר "סטארס אנד סטרייפס" כי לחמה בעבר בטורקיה, באיראן ובסוריה, ואמרה כי לוחמי דאעש חוששים מאוד מנשים. היא התייחסה לדיווחים לפיהם הג'יהאדיסטים אמרו שאם ימותו בידי אישה לא יגיעו לגן עדן: "איש לא יודע אם יש גן עדן או גיהנום. איך הם יודעים שיקבלו 72 בתולות? עבורי כורדיסטן זה גן עדן והנשים הכורדיות הן מלאכיות. גן עדן הוא לא מקום לטרוריסטים".

 

הלוחמות הכורדיות נמצאות גם בסוריה. 30% מאנשי הזרוע הצבאית של המפלגה הכורדית המאוחדת, שנלחמת בין היתר נגד ג'בהת א-נוסרה, ארגון המורדים האיסלאמיסטי המסונף לאל-קאעידה - הם נשים. לדברי מפקדת אותה יחידה, הלוחמות מתגייסות לא רק כדי להגן על הערים שלהן, אלא גם כדי לצאת נגד הרעיונות של הקיצונים.

 

"אני מאמינה במטרה הנעלה יותר - להגן על המשפחות והערים שלנו מפני האכזריות והרעיונות האפלים של הקיצונים", סיפרה. "הם לא מקבלים נשים לתפקידי מנהיגות. הם רוצים שאנחנו נכסה את עצמנו ונהיה עקרות בית כדי למלא רק את צורכיהם. הם חושבים שאין לנו זכות לדבר ולשלוט על חיינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההרוגה, ניגאר מוחמד חוסייני
מומלצים