שתף קטע נבחר

אני צולל אל הספינה של סבא

45 שנה אחרי המבצע ההיסטורי להוצאת ספינות הטילים מצרפת, נכדו של המפקד הדר קמחי יהיה ביום שישי אחד ממאות צוללים בהצדעה - במסגרת תחרות צילום תת-ימי באילת. בשידור חי ב-ynet הם ינסו לשבור שיא גינס

ביום שישי הקרוב אני ומשפחתי - הוריי, אחי ובן דודי - נצטרף ל-200 הצוללנים שישתתפו בצלילה לספינת הטילים אח"י סופה, השריד האחרון לספינות שרבורג ששקועה במצולות וכיום נחשבת לאתר צלילה במפרץ אילת. זו לא תהיה הצלילה הראשונה שלי לסטי"ל, אבל הפעם תהיה לה משמעות מיוחדת.

 

את סיפוריו של סבא שלי על ספינות שרבורג שמעתי בטפטופים וכדרך אגב מגיל צעיר, כי הוא נוטה להיות צנוע ולא מכביר במילים. רוב המורשת המשפחתית הנוגעת לחיל הים הונחלה על ידי סבתא לייקה ועסקה בסיפור היכרותם המיתולוגי של סבא וסבתא בבה"ד חיל הים.

הדר קמחי. תרומה ענקית למדינה (באדיבות משפחת קמחי) (באדיבות משפחת קמחי)
הדר קמחי. תרומה ענקית למדינה(באדיבות משפחת קמחי)

הדר קמחי והנכד נמרוד (באדיבות משפחת קמחי) (באדיבות משפחת קמחי)
הדר קמחי והנכד נמרוד(באדיבות משפחת קמחי)

 (באדיבות משפחת קמחי) (באדיבות משפחת קמחי)
(באדיבות משפחת קמחי)

רק בשנים האחרונות, כשסבא התחיל להעביר הרצאות לבני נוער לפני גיוס ולחוגים חברתיים נוספים, שמעתי את הסיפור במלואו וגיליתי שסבא שלי הוא שפיקד על מבצע המילוט הדרמטי של חמש ספינות הטילים שנרכשו בצרפת ויציאתם נאסרה בשל האמברגו. וכל זאת, בים סוער מאוד ותחת מעטה חשאיות כבד. בזכות המבצע הזה קיבל חיל הים עוד חמש ספינות טילים חדישות, שלחמו בהצלחה גדולה במלחמת יום הכיפורים והיו הכוח העיקרי של חיל הים הישראלי.

 

היום אני יודע שמעבר לזה שהוא הסבא הנהדר שלי הוא גם אדם בעל כושר מנהיגות יוצא דופן ושהייתה לו תרומה ענקית למדינה בתקופה לא פשוטה, שבה היה צורך לבנות את הבסיס לכוח הצבאי של צה"ל וחיל הים בפרט. כשסבא פיקד על המבצע הוא הפליג באח"י סופה. והיום, 45 שנה לאחר המבצע ההיסטורי, אני צולל אל הספינה באירוע הצדעה. אני משוכנע שבשישי הוא יתרגש לראות את נכדיו צוללים אל הספינה שאותה הוביל ולוקחים חלק באירוע שמטרתו לתת כבוד לאנשים מאחורי המבצע. עלה ים!

 

נמרוד קמחי, נכדו של תא"ל במיל' הדר קמחי, מפקד מבצע "נועה", הוא אחד ממאות הצוללים שיגיעו בשישי אל אתר הצלילה שמול חוף אלמוג שבאילת, כדי להשתתף בצלילת ההצדעה לספינה הטרופה אח"י סופה, שהוטבעה לפני שנים כשיצאה משימוש ומאז הפכה לאתר צלילה מפורסם 24 מטרים בעומק הים. במשך כ-20 שנה שירתה אח"י סופה את חיל הים, לקחה חלק מרכזי בקרבות הימיים במלחמת יום כיפור ובמבצעי צה"ל, בהם "אביב נעורים".

 

צלילת ההצדעה, 45 שנים לאחר המבצע, תיערך במסגרת תחרות צילום בינלאומית שתועבר כולה בשידור חי מתחת למים - גם ב-ynet. מטרתם של מארגני התחרות היא לשבור את שיא גינס לכמות הצופים בשידור חי מתחת למים והם שואפים להגיע ליותר מחצי מיליון צופים. צוות של גינס ילווה ויפקח על האירוע.

 

הביא לפרסום: רועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות משפחת קמחי
הדר ונמרוד קמחי
באדיבות משפחת קמחי
מומלצים