שתף קטע נבחר

אובמה הציג את תוכניתו בנאום לאומה: "דאעש זה כמו סרטן, אבל לא נפעל קרקעית"

נשיא ארה"ב פירט את אסטרטגיית המלחמה שלו, ציין כי האמריקנים יתקפו מהאוויר גם בסוריה, אך הבהיר כי כף רגלו של לוחם אמריקני לא תדרוך על אדמה זרה: "לא ניגרר לעוד מלחמה בעיראק". לדבריו, קואליציה רחבה בראשותו תפעל לחיסול דאעש: "ייקח זמן למגר את הסרטן"

לא יפעל כמו בוש הבן: נשיא ארצות-הברית ברק אובמה הציג הלילה (ה') בנאום לאומה את האסטרטגיה שלו למלחמה נגד ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש). הנקודה המרכזית מנאומו הייתה חד-משמעית: כוחות צבא אמריקניים לא ישובו לפעול קרקעית בשטח זר. ynet העביר בשידור חי את נאום נשיא ארה"ב.

 

"המטרה שלנו ברורה: אנחנו נחסל בסוף את דאעש", הבהיר אובמה בנאום, שארך רבע שעה, ופירט איך התוכנית שלו תפעל. "בהתחלה נמשיך לתקוף דרך האוויר. בשיתוף עם ממשלת עיראק נרחיב את הפעולות כדי להגן על אנשינו. נצוד את הטרוריסטים שמאיימים על מדינתנו. לא נהסס לפעול נגד מטרות דאעש בסוריה כמו גם בעיראק. מי שמאיים על ארה"ב לא ימצא מקלט".

 

"הדבר הראשון בסדר העדיפויות שלי הוא ביטחונם של אזרחי ארה"ב", פתח הנשיא את דבריו. "בשנים האחרונות פעלנו נגד טרוריסטים שאיימו על מדינתנו. חיסלנו את אוסמה בן לאדן ואת מרבית ההנהגה של אל-קאעידה באפגניסטן ובפקיסטן. פעלנו נגד מטרות אל-קאעידה בתימן וחיסלנו לאחרונה את ראש השלוחה של א-שבאב בסומליה. החזרנו יותר מ-140 אלף חיילים מעיראק ואנו מצמצמים את כוחותינו באפגניסטן לקראת נסיגה מוחלטת בהמשך השנה. בגלל הצבא שלנו אמריקה בטוחה יותר".

 

אובמה ציין כי יגביר את הסיוע לכוחות שנלחמים נגד אנשי דאעש על הקרקע. עם זאת, לא יהיו לוחמים אמריקניים על הקרקע. "שלחתי כמה מאות חיילים לעיראק כדי להעריך איך אנחנו יכולים לעזור לכוחות הביטחון העיראקיים. נשלח עוד 475 חיילים לשם, אך לא תהיה להם משימת לוחמה קרקעית. לא ניגרר לעוד מלחמה בעיראק. אנחנו צריכים לסייע לכוחות העיראקיים והכורדיים על הקרקע", אמר הנשיא האמריקני.

 

"ייקח זמן למגר סרטן כמו דאעש"

בהמשך נאומו הבהיר אובמה כי למרות התוכנית הסדורה, חיסול דאעש לא יהיה כה פשוט והוא עלול להימשך זמן רב. "ייקח זמן למגר סרטן כמו דאעש. בכל פעם שאנו נוקטים פעולה צבאית ישנם סיכונים. אבל אני רוצה להגיד לעם האמריקני שהמאמץ הזה יהיה שונה לעומת המלחמות שניהלנו בעיראק ובאפגניסטן. רגלו של חייל אמריקני לא תדרוך באדמה זרה בכל הנוגע ללוחמה קרקעית", כך הנשיא.

  

הנשיא ציין גם כי יתחולל מאבק חסר פשרות בארגון שמטיל טרור על כל מי שעומד מולו. אובמה אמר כי בכוונתו להוביל קואליציה רחבה שתנהל מלחמה ל"עקירתו מהשורש" של ארגון דאעש. "זו תהיה מלחמה נגד פעילי הארגון בעיראק, בסוריה והיכן שהם לא יהיו תוך שימוש בכוח האווירי שלנו ודרך תמיכה בשותפינו", הצהיר הנשיא בנאום.

אובמה בנאום: "לא ניגרר לעוד מלחמה בעיראק" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה בנאום: "לא ניגרר לעוד מלחמה בעיראק"(צילום: רויטרס)

"האסטרטגיה הזו היא לחסל טרוריסטים שמאיימים עלינו, כשאנחנו תומכים בשותפים בקו החזית. זהו דבר שביצענו בהצלחה בתימן וסומליה במשך שנים", ציין נשיא ארה"ב בנאום, והוסיף: "עם ממשלה עיראקית חדשה במקומה ולאחר התייעצויות עם בני ברית בחו"ל ועם הקונגרס בבית, אני יכול להודיע שאמריקה תוביל קואליציה רחבה כדי להדוף את איום הטרוריסטים הזה. אני מבטיח שאנחנו נפגע בדאעש ובסופו של דבר נהרוס אותו, באמצעות אסטרטגיה של מלחמה כוללת ועקבית בטרור".

 

"דאעש קוראים לעצמם מדינה איסלאמית, אבל בראש ובראשונה הם לא איסלאמיים", תקף הנשיא. "אין דת שמעלימה עין מרציחתם של חפים מפשע. הם רוצחים ילדים, הם אונסים נשים ומכריחים אותן להתחתן. הם איימו בטיהור אתני ורצחו בדם קר את העיתונאים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף. כמו כן, מרבית הקורבנות של דאעש הם מוסלמים", אמר הנשיא. "דאעש הוא בטח לא מדינה. הם התרחבו בפעולתם בעיראק ומעורבים במלחמת האזרחים בסוריה כדי לכבוש שטחים לאורך גבול עיראק-סוריה. דאעש הוא ארגון טרור. זו עובדה ברורה ופשוטה".

 

"אי-אפשר לסמוך על אסד"

לאחר מכן ציין אובמה כי ארה"ב הגבירה את הסיוע לאופוזיציה הסורית. בנאומו אמר כי הוא קרא לקונגרס לאשר סיוע נוסף כדי לאמן ולצייד את אותם לוחמים. עם זאת, הוא הבהיר מי לא יהיה שותף באותה קואליציה רחבה שתפעל למיגור דאעש. "אנחנו לא יכולים לסמוך על משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד, שמטיל טרור על אזרחיו. משטרו מעולם לא יזכה שוב בלגיטימיות. בגלל זה עלינו לחזק את האופוזיציה כדי שתחזיק בכמה שיותר כוח נגד דאעש ובמקביל תפעל למען פתרון פוליטי שיביא סוף למשבר בסוריה".  

 

צופים בנאום, במספרה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צופים בנאום, במספרה(צילום: AFP)

נשיא ארה"ב אמר כי הלחימה מול דאעש לא תהיה רק בפן הצבאי. "נשפר את המודיעין ונחזק את ההגנה, אבל נפעל גם כדי לעצור את מקורות המימון שלו ונעצור את הלוחמים שמגיעים מחו"ל לסוריה ולעיראק לפני שהם ממריאים ממדינותיהם", אמר אובמה, והוסיף כי בעוד שבועיים הוא ינהל ישיבה של מועצת הביטחון של האו"ם, ובה יעביר החלטה שתעניק תוקף חוקי בינלאומי לפעולה נגד ארגון "המדינה האיסלאמית".

 

"אנחנו עומדים לצד האנשים שנלחמים עבור חירותם", המשיך אובמה בנאומו וקרא לשיתוף פעולה טוב מבית כמו שהצליח ליצור בימים האחרונים עם העולם. "הדרך הטובה ביותר להיות אומה חזקה היא כשהנשיא והקונגרס עובדים ביחד. אני מברך על התמיכה של אנשי הקונגרס, שנועדה להראות לאמריקנים שאנחנו מאוחדים בעימות מול הסכנה הזו".

 

לסיום פנה אובמה לציבור האמריקני וביקש מהם להבין את החשיבות באחריות האמריקנית להוביל את העולם. "מאירופה לאסיה, מהמקומות הנידחים ביותר באפריקה ועד בירות מוכות אלימות במזרח התיכון, אנו פועלים למען חירות, צדק וכבוד. אלה ערכים שהובילו את האומה שלנו מאז הקמתה. אני מבקש את תמיכתכם בהנהגה שלי. אני לא יכול להיות גאה יותר בגברים ובנשים שלנו על מדים שמסכנים את נפשם. שאלוהים יברך את חיילינו ושיברך את ארצות הברית של אמריקה".

 

"לבקשת ארה"ב - סעודיה תאמן מורדים סורים בשטחה"

עוד לפני הנאום הספיק אובמה לשוחח בטלפון עם מלך סעודיה עבדאללה. הנאום בא על רקע התקיפות האוויריות שמבצע הצבא האמריקני בעיראק נגד מטרות הארגון הסוני הקיצוני ועל רקע הדיווחים שאובמה מתכוון להרחיב את הפעולות נגד דאעש גם לסוריה 

 

גורמים אמריקניים מסרו אמש נתונים על אודות התקיפות האמריקניות בעיראק. לפי הנתונים, מאז 8 באוגוסט בוצעו 154 תקיפות אוויריות בעיראק, 91 מתוכן כוונו נגד מטרות של ארגון דאעש סמוך לסכר מוסול. מוקד המטרות השני היה באירביל, בירת חבל כורדיסטן, עם 29 תקיפות. לדברי הגורמים, התקיפות באזורים אלה בוצעו כדי לסייע לכוחות צבא עיראק ולכוחות הכורדיים בניסיונם להדוף את פעילי דאעש ממוקדי השליטה.

 

בתוך כך, סעודיה רמזה כי תסכים לבקשה האמריקנית לאמן מורדים סורים מתונים בבסיסים בממלכה. כך מסרו בכירים במחלקת המדינה האמריקנית ל"ניו יורק טיימס". "אנחנו נמצאים בעמדה טובה ובטוחים שהסעודים יבואו לקראתנו", אמר אחד הבכירים, והוסיף כי הנושא יידון בפסגה שנערכה בג'דה, לשם יגיע גם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי.

 

הבכיר הוסיף כי על הפרק גם כמה יוזמות שנועדו להחליש את ארגון "המדינה האיסלאמית", כולל קטיעת צינור הכסף באמצעות עצירת הברחות נפט ותרומות מגורמים פרטיים. בנוסף, ציין הבכיר במחלקת המדינה כי בקרוב ייפגשו שרי ההגנה של מדינות האזור כדי לדון על הטיסות האמריקניות בשטח האווירי שלהן וכן על הרחבת התקיפות האוויריות נגד דאעש.

קרי בבגדד, אתמול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קרי בבגדד, אתמול(צילום: AFP)
 

קרי הגיע לביקור בבגדד והכין את הקרקע לקראת הנאום לאומה של אובמה. "הקהילה הבינלאומית לא תשב בחיבוק ידיים ותצפה בארגון דאעש הולך וגדל", אמר קרי.

 

"לכולנו יש אינטרס לתמוך בממשלה העיראקית החדשה בצומת הדרכים הזה", הוסיף מזכיר המדינה. "הקואליציה המתנגדת לארגון מצויה בלבה של המדיניות האסטרטגית שלנו, ואני מבטיח שהיא תוסיף לצמוח ולהכות שורש בימים הצפויים לנו".

 

ב"ניו יורק טיימס" דווח אתמול כי אובמה נפגש מוקדם יותר השבוע עם מנהיגים רפובליקנים ודמוקרטים בבית הנבחרים ובסנאט, ואמר להם שהוא מאמין שיש לו הסמכות להורות על הרחבת המבצע נגד דאעש. עם זאת, הוא אמר להם כי ישמח אם הקונגרס יפעל גם הוא מבחינה פוליטית ויסייע למאמץ שלו.

 

אחת מהבטחות הבחירות שהשמיע אובמה טרם בחירתו בקדנציה הראשונה הייתה להוציא את חיילי הצבא האמריקני מעיראק ומאפגניסטן. כך גם קרה, אך פריצתו של ארגון דאעש לתודעה העולמית שינתה את התוכניות. הציבור בארה"ב מאס במלחמה האמריקנית באזורים אלה, אך כעת נראה שחל מהפך. סקר של ה"וושינגטון פוסט" ורשת ABC שפורסם אתמול גילה כי 90 אחוזים מהאמריקנים מגדירים את דאעש כאיום רציני, בהם 59 אחוזים שהתייחסו לארגון הסוני כ"איום רציני מאוד". הסקר גם העלה נתון, שלפיו 52 אחוזים השיבו שאובמה זהיר מדי בכל הנוגע למצב בעיראק ובסוריה. לאחר הנאום נצטרך להמתין מה יחשבו האמריקנים כעת על הנשיא שלהם.


פורסם לראשונה 11/09/2014 01:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הנאום לאומה, הלילה
צילום: AFP
מומלצים