שתף קטע נבחר

סטארט-אפ ללא משרד? סקירת מרכזי יזמות

ברחבי הארץ ניתן למצוא מרכזי יזמות המציעים חללי עבודה להשכרה, עם אינטרנט, שרותי פקס והדפסה, מטבח, פינת ישיבה ואף סיוע של מנטורים ליזמים המתחילים. לפניכם 5 מרכזים לדוגמה - מה מציעים בהם, מי יכול להצטרף ומה המחירים?

חברות סטארט-אפ רבות מתקשות למצוא בתחילת דרכן מקום לעבוד בו. פתרון אפשרי יכול להגיע מכיוונם של מרכזי יזמות - חללי עבודה להשכרה, שמציעים שולחן, אינטרנט, שרותי פקס והדפסה, חדר ישיבות, מטבח ופינת ישיבה, ואף סיוע ליזמים המתחילים.

 

 

מרכזי היזמות מוקמים על ידי עיריות או גופים פרטיים ומציעים הרצאות, סדנאות ומפגשי סיעור מוחות. במרביתם מלווים 'מנטורים' ואנשי מקצוע ותיקים את המיזם לתקופה של מספר חודשים ומייעצים להם מניסיונם. מאחר שהמרחב במרכזים אלו מוגבל, המיזמים נדרשים לעתים קרובות להופיע בפני וועדת קבלה או לעמוד בתנאי סף הנוגעים לתחום המיזם, גודל הצוות וכדומה.

 

במסגרת שבוע החדשנות שעורכת בימים אלו עיריית תל אביב-יפו, מצוין ארוע 'סטארטאפים מבפנים', במסגרתו מתחמי היזמות בעיר נפתחים לקהל הרחב ומארחים סטארטאפים. לרגל זאת גיבשנו סקירה של מספר מרכזי ימות ברחבי הארץ: היכן הם ממוקמים, מה הם מציעים ובאילו מחירים?

 

תל אביב – הספרייה

מיקום: מגדל שלום, לצד הספרייה הציבורית הוותיקה.

 

מה יש במקום? מרחב עבודה משותף ליזמים טכנולוגים, שולחן עבודה, שירותי הדפסה ופקס, מטבחון, פינת אתנחתא, כמו גם תשתית לאירוח אירועים מקצועיים הרצאות, סדנאות, תערוכות ודרכים נוספות להעברת תכנים רלוונטיים לקהילת היזמים כמו מיטאפים. תקופת העבודה במרחב מוגבלת לשלושה עד שישה חודשים.

מתחם "הספריה" בתל אביב (צילום: כפיר סיון) (צילום: כפיר סיון)
מתחם "הספריה" בתל אביב(צילום: כפיר סיון)

 

באילו קריטריונים על המיזם לעמוד? פיתוח טכנולוגי חוקי ומוסרי, מיזם בשלב מוקדם שטרם גייס השקעה ממשקיע מוסדי, צוות של שניים עד ארבעה אנשים וזמינות לעבוד במרחב לפחות ארבעה ימים מלאים בשבוע. תינתן עדיפות לתושבי תל אביב-יפו וליזמים שפיתוחם תורם לעיר תל אביב יפו. יזמים מתאימים יוזמנו לראיון בפני וועדה.

 

עלויות: דמי שימוש חודשיים - 250 שקל לאדם. 

 

תל אביב – מתחם עתידים

שם המרכז: עתידים 7.

 

מיקום: עתידים 7, תל אביב

.

מה יש במקום? מתחם העבודה פתוח 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, וכולל משרדים קטנים עם ריהוט משרדי, אינטרנט, שירותי הדפסה, חדרי דיונים, מטבח וסלון. המתחם מציע ליזמים ייעוץ עסקי ומשפטי ללא עלות באמצעות עורכי הדין, כלכלנים ו-100 החברות שיושבות בקריית עתידים. מיזמים יכולים להצטרף לתקופה של שישה חודשיםף עם אפשרות להארכה של לשנה בכפוף לאישור הועדה וחתימת חוזה. 


עתידים (צילום: כפיר בולוטין) (צילום: כפיר בולוטין)
עתידים(צילום: כפיר בולוטין)

באילו קריטריונים על מיזם לעמוד? פיתוח טכנולוגי חוקי ומוסרי ומיזם בשלב ראשוני לפני השקעה. מועמדים מתאימים יזומנו לראיון אישי מול ועדת ההשקעות של עתידים 7.

 

עלויות: שלום חד פעמי סמלי של 500 שקל. .

 

אשדוד - TheHive Ashdod by Gvahim

מיקום: מגדל K באשדוד, שדרות ירושלים 18 (פינת הרצל), קומה 6.

 

מה יש במקום? משרדים מרווחים וצבעוניים בבניין חדיש וגבוה שצופה אל הים הכוללים מרחב עבודה משותף, מנטורים עסקיים מנוסים ויועצים מקצועיים, סדנאות, הרצאות ואירועים. התוכנית נמשכת 6 חודשים ומתבצעת בשיתוף קרן JNF-UK ועיריית אשדוד. היזמים משתתפים גם בתכנית Google Launchpad.

 

טל קלם, מנהל המקום מטעם עמותת גבהים, מספר כי במסגרת התוכנית, מנהלים מלווים את היזמים ברמה יומיומית ומעורבים בכל שלבי ההקמה של המיזם, מהכנת שקפי מצגת ועד לסיוע בגיוס משקיעים. רוב היזמים מגיעים לדבריו מהאזור, אבל יש גם כאלה מתל אביב, פתח תקווה, קריית גת וירושלים.

 

קלם ציין כי "אנחנו מעוניינים לסייע קודם כל ליזמים שהם עולים חדשים (עד 10 שנים בישראל) ותושבי אשדוד והסביבה, אבל מקבלים לתכנית גם יזמים ילידי הארץ ובסופו של דבר בוחרים את היזמים לתכנית על פי איכות הרעיון והצוות". הוא מוסיף כי החממה פועלת שלא למטרות רווח ואינה לוקחת כלל Equity (הון מניות) מהיזמים. 

 

מתחם היזמות באשדוד (צילום: מיכאל אלבז פרירז) (צילום: מיכאל אלבז פרירז)
מתחם היזמות באשדוד(צילום: מיכאל אלבז פרירז)

 

באילו קריטריונים על מיזם לעמוד? צוות של לפחות 2 יזמים, כשלפחות אחד היזמים מחויב לעסוק במיזם ב-100% מזמנו. על היזמים להיות נוכחים בחממת היזמים לפחות 3 ימים בשבוע.

 

עלויות: 6000 שקל למיזם לתקופה של 6 חודשים, ללא תלות במספר המשתתפים.

תמונה: מצ"ב

 

קיבוץ עין שמר - "מקום בזמן".

מיקום: שדרת האומנים, קיבוץ עין שמר, המועצה האזורית מנשה.

 

מה יש במקום? עמדת עבודה, אינטרנט אלחוטי, פקס ומדפסת, מטבחון ושתייה חמה, חדר ישיבות, חצר מוצלת להפוגה ותנור עצים לימי החורף. המרכז מיועד לתושבי פרדס חנה, עין שמר ובאקה אל גרבייה. המרכז מאפשר עבודה בקבוצת חשיבה, מספק הרצאות וסדנאות וכן מציע ליווי אישי ליזמים בשיתוף עם מרכז "התמקדות בחיים", המאפשר להתגבר על מחסומים בתהליך בניית המיזם והפעלתו. פעילות: ימים א'-ה', בשעות 9:00-17:00 (אפשר לעבוד גם מעבר לשעות אלה - בתיאום מראש).


מתחם היזמות בעין שמר (צילום: סיגלית נאסר אלדין) (צילום: סיגלית נאסר אלדין)
מתחם היזמות בעין שמר(צילום: סיגלית נאסר אלדין)

 

באילו קריטריונים על המיזם לעמוד? אין תנאי קבלה מיוחדים. המקום מטפח יזמים בכלל ונותן ערך מוסף במיוחד ליזמים חברתיים.

 

עלויות: חודש - 600 שקל; יום עבודה בשבוע - 200 שקל; כניסה חד פעמית - 60 שקל ליום;

השכרת חדר ישיבות - 70 שקל לשעה.

 

ראשון לציון - RishonStartUp

מיקום: משה שרת 6, אזור התעשייה, ראשון לציון.

 

מה יש במקום? עמדות עבודה זמינות 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, מחשבים מתקדמים, אינטרנט מהיר, חדר ישיבות, אמצעי עזר למצגות ופגישות, ואפילו מטבחון, פינות מנוחה, לוקרים ועוד. ההצטרפות היא תקופה של שישה חודשים עם אפשרות להארכה של לשנה.

 

המרכז הוקם על ידי העיריה, שגייסה אליו מנטורים מתחום ההיי-טק, רובם תושבי העיר, המסייעים בהתנדבות ליזמים הצעירים להוביל את הרעיון לכדי הגשמה. בין המנטורים כלולים בני לוין - מייסד נייס, חלי בן נון - יזמת סדרתית וממייסדי "הראל תקשורת" ו"הראל-נט", חיים קופנס - שותף בחממה הטכנולוגית JVP וממייסדי חברת Precis, אלי ניר - ממייסדי AudioCodes, שותף בקרן הון סיכון "אמיתי וונצ'ורס", ועוד.

 

באילו קריטריונים על מיזם לעמוד? אישור ועדה ייעודית, לאחר הצגת המיזם בפניה.

 

עלויות: 150 שקל בחודש.

 

רעננה – Hubanana

מיקום: התעשייה 11, פארק מסחר תעשייה.

 

מה יש במקום? מרחב עבודה משותף, שולחנות עבודה, אינטרנט מהיר, שירותי הדפסה ופקס, מטבחון מאובזר, אירועים מקצועיים הרצאות, סדנאות, תערוכות, שעות משרד עם מומחים ומנטורים וכן דרכים נוספות לקבל תכנים מקצועיים לקהילת היזמים של המקום כמו למשל מפגשי מיטאפ שמתקיים בכל שבוע.

 

באילו קריטריונים על המיזם לעמוד? מיזם טכנולוגי המבוסס על Web / Mobile, נכונות להיות חלק מפרויקט ללא מטרות רווח. הדגש הוא על סטארטפים שנמצאים בשלבים ההתחלתיים אולם, ניתן למצוא במקום גם מיזמים שגייסו והתקדמו כמה צעדים קדימה. כדי להתקבל, יש צורך לעבור ראיון עם אחד ממנהלי הפרויקט.

 

עלויות: דמי שימוש חודשיים - 160 שקל לאדם. חנייה חינם.

 

ירושלים - פרויקט JNEXT

ברשות לפיתוח ירושלים מציעים סיוע לחברות סטארט-אפ בשלבים שונים באמצעות פרויקט JNEXT, שמציע מספר מתחמי יזמות ברחבי העיר, מספק מענקים כספים ומסייע מול גורמים עירונים וממשלתיים. בין מתחמי היזמות בעיר כלולים:

 

כפר ההיי-טק - מתחם משרדים בקמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם. כולל מטבח, חדר הסבה, חדר ישיבות, חניה ואפשרות להשתמש ללא תשלום במתקני ובמעבדות האוניברסיטה העברית. ניתן להשכיר יחידת שטח אחת בגודל שנע בין 12 מ"ר ל-500 מ"ר. קריטריונים: מיזם טכנולוגי ואישור מצד האוניברסיטה והרשות לקבלת היזמים למתחם. עלויות: כ-850 שקל לחדר או 58 שקל למ"ר (בשטחים גדולים יותר).

 

Pico - מתחם עבודה בשכונת תלפיות. קריטריונים: מיזם טכנולוגי וועדת קבלה. עלויות: 1,200 שקל בחודש.

 

ההאב של הסדנה לידע ציבורי - מרחב עבודה בספריה הלאומית, המיועד לפעילים חברתיים שעושים שימוש בטכנולוגיה. עליות: בחינם בשלב זה. 


פורסם לראשונה 14/09/2014 22:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כפיר בולוטין
"הספרייה" בתל אביב
צילום: כפיר בולוטין
מומלצים