שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  טקס התיאטרון: "סיראנו דה ברז'ראק" זכתה בפרס הבימוי

  הטקס הסתיים השנה בהובלה של ההצגה "אדם לא מת סתם" של הבימה, שזכתה בשלוש קטגוריות שונות. הפרסים על תפקידים ראשיים הוענקו לשחקנים גיל פרנק ומירב שירום, ואת פרס הבימוי קיבל גלעד קמחי על "סיראנו דה ברז'ראק". בנאומיהם דיברו הזוכים על הקיץ הקשה ועל הרצון בשלום

  טקס חלוקת פרסי התיאטרון לשנת 2013 נערך היום (ו') באולם עינב בתל אביב. השנה לראשונה, באופן חריג, לא הוענקו פרסים בקטגוריית הצגת השנה, והטקס התמקד ביוצרים ובשחקנים. ועדת השופטים בראשותו של שמואל עומר העניקה פרסים ב-14 קטגוריות, וההצגה שקיבלה את מרב הזכיות היתה "אדם לא מת סתם" של תיאטרון הבימה, שגרפה פרסים למחזאית שחר פנקס, למלחין דניאל סלומון ולמעצבת התפאורה שני טור. באופן מפתיע למדי, תיאטרון בית ליסין לא זכה השנה בשום קטגוריה.

   

  פרס הבמאי, שנחשב למקביל בחשיבותו לפרס ההצגה הטובה ביותר, הוענק לגלעד קמחי על ההצגה "סיראנו דה ברז'ראק", שזכתה גם בפרס התרגום לדורי פרנס. קמחי הודה ליוצרים ולשחקן הראשי איתי טיראן - "אני גאה ומרגיש בר מזל לעבוד לצדו. אני לומד ממנו כל יום", אמר, והגדיר את העבודה על ההצגה כ"חוויה יוצאת מהכלל. תהליך חזרות ארוך עם רגעי עונג וחרדה".

  גיל פרנק עם הפרס (צילום: איציק בירן) (צילום: איציק בירן)
  גיל פרנק עם הפרס(צילום: איציק בירן)
   

  פרס השחקנית הראשית הוענק למירב שירום מתיאטרון באר שבע על תפקידה בהצגה "רק אתמול נולדה". בפרס השחקן זכה גיל פרנק על תפקידו בהצגה "מקבת" של תיאטרון הקאמרי. פרסים על תפקידי משנה הוענקו לשחקנית נינה קוטלר על תפקידה ב"לילה טוב, אמא", הפקה שהחלה את דרכה בתיאטרון הרצליה, ולאחר סגירתו אומצה על ידי תיאטרון חיפה, ולשחקן ח'ליפה נאטור על תפקידו בהצגה "רוח ים" של תיאטרון חיפה.

   

  דנה מיינרט אחרי הזכייה (צילום: איציק בירן) (צילום: איציק בירן)
  דנה מיינרט אחרי הזכייה(צילום: איציק בירן)
   

  פרסים לשחקנים מבטיחים הוענקו לשחקנית דנה מיינרט על תפקידה בהצגה "איש קטן - מה עכשיו" של הקאמרי ולשחקן תום חגי על תפקידו בהצגה "טירונות בלוז" של תיאטרון באר שבע. פרסים נוספים הוענקו לכוריאוגרף אביחי חכם ("גברתי הנאווה", הבימה) ולמעצב התלבושות מאור צבר ("קאלאנדרו", החאן). פרס מפעל חיים הוענק למוזיקאי דובי זלצר, שהודה לכל התיאטרונים שעבד עמם, ובהם גם לקאמרי וליידישפיל שמשתמשים גם בימים אלה ביצירותיו.

   

  תום חגי. השחקן המבטיח (צילום: איציק בירן) (צילום: איציק בירן)
  תום חגי. השחקן המבטיח(צילום: איציק בירן)
   

  נושאים שעלו שוש ושוב במהלך הנאומים היו הקמפיין שדורש להעלות את היקף התמיכה בתחום התרבות לאחוז מתקציב המדינה, הנזקים של מבצע "צוק איתן" והקריאה לשלום. מיינרט דיברה בנאומה על "אנשים קטנים, הקיץ האחרון ומה שעכשיו", ואמרה כי "היותו של אדם תלויה ביכולת להישאר בנאדם. צריך לשמור ולהיאחז בזה". גם פרנס אמר בנאומו דברים דומים: "בעקבות הזוועות של החודשיים האחרונים, אנחנו מבינים שהישועה לא תבוא מלמעלה, מהגדולים, וזה תפקידנו שלנו, האנשים הקטנים, לעשות צעדים לעולם טוב יותר". פרנס אף תרם את כספי הפרס לארגון שתומך בילדים פלסטינים - Pcrf.

   

  השנה עורר הטקס מחלוקת לא רק סביב צמצום הקטגוריות, אלא גם סביב ההחלטה לבטל את מועמדותו לפרס השחקן של איתי טיראן. הסיבה הרשמית להחלטה היתה דרישה להחזיר קריטריון מלפני 14 שנה, שקבע כי פרס לא יוענק יותר משלוש שנים ברציפות. מאחורי הקלעים טענו כי ההחלטה היתה קשורה בכך שמשרד התרבות העניק השנה לראשונה פרסים כספיים בטקס, וטיראן תקף בעבר את שרת התרבות לימור לבנת במהלך הטקס, כשעלה לקבל פרס

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דניאל קמינסקי
  "סיראנו דה ברז'ראק". פרס הבימוי
  צילום: דניאל קמינסקי
  לאתר ההטבות
  מומלצים