שתף קטע נבחר

צילום: AFP

איראן: אם ארה"ב תתקוף באזור - הפתיל יידלק

יו"ר הפרלמנט האיראני הזהיר את ארצות-הברית, שצפויה לתקוף גם בסוריה במסגרת המאבק בדאעש, ואמר כי היא "משחקת באש" ושמדובר "בתירוץ ללחימה בדאעש". במקביל, מזכיר מועצת הביטחון העליונה בטהרן אמר כי ארצות-הברית "רוצה להפר את הריבונות של מדינות באזור"

ארצות-הברית הבהירה כי איראן לא תשתתף בקואליציה נגד דאעש , למרות פרסומים קודמים על שיתוף פעולה צפוי בין וושינגטון לטהרן במלחמה באויב המשותף - פרסומים שעוררו דאגה בישראל , ובאיראן זועמים: יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לריג'אני, הזהיר היום (שבת) את ארצות-הברית שתקיפות נגד סוריה, בעלת בריתה של איראן, כחלק מהמערכה נגד הג'יהאדיסטים של דאעש הוא "משחק באש". הוא אמר כי "ארצות-הברית משחקת באש באזור וחייבת לדעת שהיא לא יכולה לתקוף את סוריה כתירוץ ללחימה נגד דאעש".  במקביל מנסה ארצות-הברית להגדיל את התמיכה בקואליציה ומזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, נועד בקהיר עם הנשיא המצרי עבד אל-פתאח א-סיסי ואמר כי למצרים תפקיד חשוב במאבק נגד המדינה האיסלאמית.

 

המאבק בדאעש - כתבות אחרונות:

מדינות ערב: מצטרפים למבצע נגד דאעש

כנס התנועה האיסלאמית: "ישראל עוזרת לדאעש"

גנרל לשעבר: "תקיפות אוויר, כמו סקס מזדמן"

 

לריג'אני, שדבריו צוטטו בטלוויזיה האיראנית, אמר: "ארצות-הברית חייבת לדעת שאם היא תוקפת מדינות באזור, אף אחד לא יהיה מסוגל לשלוט בו. הפתיל יידלק".

 

 

במקביל, מזכיר מועצת הביטחון הלאומי העליונה של איראן האשים את ארה"ב בהפרת הריבונות של מדינות "כתירוץ למאבק בטרור" בעיראק ובסוריה. עלי שמחאני צוטט בסוכנות הידיעות הרשמית IRNA באומרו: "כתירוץ למאבק בטרור ארה"ב רוצה להתמיד במדיניות החד הצדדיות שלה ולהפר את הריבונות של המדינות". הוא הוסיף כי וושינגטון "מנסה להסיט את מבט העולם מהתפקיד המרכזי שלה בתמיכה ובציוד הטרוריסטים בסוריה, במטרה להפיל את המשטר הלגיטימי".

 

ארה"ב מרכיבה קואליציה בינלאומית נגד המדינה האיסלאמית והודיעה כי היא מתכננת תקיפות אוויריות נגד דאעש בשטח סוריה ללא הסכמתה של דמשק. סוריה ובעלת בריתה רוסיה הזהירו שכל פעולה צבאית חד צדדית של ארה"ב בסוריה תיחשב להפרת הריבונות.

 

שמחאני ולריג'אני הם הבכירים האיראנים האחרונים שמתחו ביקורת על מאמציה של ארה"ב לפתוח במלחמה נגד הג'יהאדיסטים. שלשום פקפקה דוברת משרד החוץ, מרזיה אפחאם , ב"כנות" של הקואליציה האמריקנית. בשבוע שעבר היה זה שר החוץ, מוחמד זריף, שהאשים את ארה"ב בכך שהיא לא לוקחת ברצינות את האיום של דאעש בעיראק ובסוריה.

 

 

זריף גם האשים את ארה"ב בכך שהיא סייעה בעבר לג'יהאדיסטים, רמז לתמיכה שהעניקה וושינגטון לכמה ארגוני מורדים בסוריה, שחלקם בהמשך התמזגו עם דאעש.

 איראן היא בעלת הברית האזורית המרכזית של נשיא סוריה, בשאר אסד, מאז תחילת מלחמת האזרחים במרס 2011. בנוסף היא מספקת ייעוץ צבאי לממשלה השיעית בעיראק, שמנסה להתמודד עם דאעש.

 

התבטאויותיו של שמחאני נאמרו לקראת ועידה שתכנס צרפת בפריז ביום שני, בנושא עיראק. איראן לא הוזמנה לוועידה. ביום שישי אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי ארצו מתנגד להשתתפותה של אריאן בגלל "המחויבות שלה לסוריה ולמקומות אחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
תומכי דאעש בסוריה
צילום: AP
מומלצים