שתף קטע נבחר

אכזבה לקרי: מצרים עוד לא בקואליציה נגד דאעש

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ביקר היום בקהיר ונפגש עם הנשיא א-סיסי כדי לדון בקואליציה נגד דאעש. אחרי הפגישה אמר קרי כי "מצרים ממלאת תפקיד בחיזוק המאבק האידאולוגי נגד דאעש"

מזכיר המדינה, ג'ון קרי, המשיך היום (שבת) במסעו במזרח התיכון. המטרה היא לנסות ולשכנע את מדינות האזור להצטרף למבצע הצבאי האמריקני נגד דאעש, אך נראה שבקהיר, נכון לעכשיו, קרי לא קיבל את התשובה לה ציפה.

  

קרי נפגש היום עם נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, בפעם השנייה מאז בחירתו לנשיא ועם שר החוץ המצרי סאמח א-שוכרי. הפגישה עסקה בשלל הנושאים שעומדים על הפרק, וביניהם המאבק בדאעש. במסיבת העיתונאים שנערכה לאחר מכן לא הייתה הכרזה ברורה על כך שמצרים תצטרף לקואליציה נגד דאעש. קרי אמר כי "מצרים ממלאת תפקיד מכריע בחיזוק המאבק האידיאולוגי נגד דאעש, שמתיימרת לטעון כי היא נלחמת למען האיסלאם אולם אין לה קשר לאיסלאם".

 

קרי אמר כי למצרים יש תפקיד ניכר בזניחת האידיאולוגיות הקיצוניות. הוא גם ציין שוושינגטון מתכוונת להעביר למצרים 10 מסוקי אפאצ'י כדי לתמוך במאבק הצבא המצרי בטרור, על רקע האיומים מצד הקיצונים בחצי האי סיני. קרי הוסיף כי הליגה הערבית ומצרים תומכות בקואליציה נגד הטרור.

 

שוכרי אמר מצדו כי א-סיסי וקרי דנו בפגישתם בייחוד בסוגיית הטרור, לצד סוגיות אחרות כמו חידוש המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים. לדבריו, "מצרים קראה לאחד את הכוחות של הקהילה הבין לאומית כדי להיאבק בקיצוניות ובטרור, ותומכת בכל המאמצים של הקהילה במאבק בטרור". לדבריו, מצרים עומדת נגד כל ארגוני הטרור שמשתמשים באיסלאם ככיסוי לפעילותם.

 

קרי ומזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל ערבי, בקהיר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קרי ומזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל ערבי, בקהיר(צילום: EPA)
 

עוד לפני ביקורו של קרי במצרים, גורם דיפלומטי בכיר אמר לעיתון אל-חיאת כי קהיר הודיעה לבכירים האמריקנים שהיא מסרבת להקצות כוחות לקואליציה הנוכחית נגד דאעש, ולשימוש בשטח מצרים לשם המאבק בארגון. על פי אותו גורם, במצרים גם הסתייגו מהתוכנית האמריקנית "שאינה כוללת לוח זמנים ולא יעדים מוגדרים".

 

אותו גורם הסביר כי "ההתמודדות עם המצב בלוב עומדת בראש המחלוקות בין הצדדים. קהיר מפעילה לחץ שהמלחמה בטרור לא תתרכז רק בדאעש, אלא תהפוך למאבק כולל במוקדי הטרור ובראש ובראשונה בשינוי הגישה המערבית לארגון האחים המוסלמים, שקהיר רואה בו מסגרת שממנה יצאו הארגונים הרדיקליים שמאיימים על העולם".

 גורם מצרי אחר הביע בשיחה עם העיתון את הזעם ומורת הרוח במצרים מהמוסר הכפול של הממשל האמריקני והסתירות בעמדותיו: "ארצות הברית רוצה להילחם בדאעש, אבל היא לא עמדה בהתחייבויותה לסייע למצרים במאבק בטרור".

 

במקביל, הכותרת הבוקר בעיתון אל-מסרי אל-יום המקורב למשטר א-סיסי, הייתה כי "מצרים מסרבת להשתתף במלחמה נגד דאעש". גורמים יודעי דבר אמרו לעיתון כי שליחת כוחות מחוץ לגבולות המדינה מצריכה הליכים משפטיים וחוקתיים, וכי "מצרים משתמשת בכוחותיה במלחמה נגד הטרור בתוך המדינה וכדי לאבטח את הגבול בכל המקומות האסטרטגיים".

 

היום אמר שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי, שהודעת הסיום אחרי פסגת שרי החוץ הערבים והמערביים בג'דה, שהתקיימה ביום חמישי במטרה לצרף את מדינות ערב לקואליציה, לא מחייבת את מצרים בפעולה צבאית כלשהי. לדבריו, "כל המדינות ייאבקו בטרור בהתאם לאמצעים שלהם".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ג'ון קרי בקהיר, היום
צילום: AP
מומלצים