שתף קטע נבחר

אל-קאעידה נחלש: דאעש מנצח בקרב הטרור

בארה"ב טוענים כי הוא מאבד מכוחו, באלג'יריה חתכו המפקדים לשורות "המדינה האיסלאמית" ובהודו הוכרזה שלוחה חדשה שבפעילותה הראשונה כשלה כישלון מוחץ. ארגון הטרור הרצחני אל-קאעידה מאבד מכוחו ולא מוכן להודות כי דאעש צובר תאוצה והופך לאיום הגדול החדש על מדינות המערב

ארגון אל-קאעידה נמצא בדעיכה לנוכח התחזקותו הקטלנית והכלכלית של ארגון "המדינה האיסלאמית", כך מעריכים בארצות הברית. אולם בארגון הטרור הוותיק שוללים הערכה זו ובהודעה שפרסמו אתמול (יום א') אף נמנעו מלהזכיר את שמה של החליפות האיסלאמית המאיימת על תארם כארגון הטרור האימתני בעולם.

 

עוד חדשות בעולם :

המלכה פצתה פיה: סקוטים, חשבו על העתיד

האפיפיור השיא 20 זוגות ש"חיו בחטא"

נער הצית פנסיון לכלבים: תושבים גייסו כספים  

 

"לא משנה אילו טעויות נעשו בזרועות אזוריות כלשהן - הן מוגבלות במספרן בתוך הררי המעשים הטובים וההצלחות", אמר חוסאם עבדול ראוף, וטרן מצרי של אל-קאעידה. הוא ציין כי ניתנו התנצלויות ופיצויים לקורבנות בלתי מעורבים ולא הוסיף פרטים. ראוף, ששירת תחת המנהיג אוסמה בן לאדן, הוסיף כי הארגון מתרחב ברחבי העולם.

מנהיג אל-קאעידה. איימן א-זווהירי  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מנהיג אל-קאעידה. איימן א-זווהירי (צילום: EPA)

מנהיג דאעש. אבו בכר אל-בגדאדי ()
מנהיג דאעש. אבו בכר אל-בגדאדי

 

אל-קאעידה עומד בפני אתגר גדול למנהיגותו כחלק מהמאבק האיסלאמיסטי-קיצוני בשל נסיקתו המהירה של ארגון דאעש למקום הראשון ברשימת האיומים הבלתי-רשמית על ארצות הברית ומדינות המערב. נראה כי אל-קאעידה מנסה למתג עצמו מחדש בשעה ש"המדינה האיסלאמית", שהתפצלה ממנו בזמנו, מחפשת את הדרך הנכונה לשמור על השטחים שכבשה בעיראק ובסוריה.

 

ארה"ב ובעלות בריתה הערביות הבטיחו השבוע להילחם בדאעש, והמטוסים האמריקניים מפציצים יעדים של הארגון זה יותר מחודש. התכנון הוא שהתקיפות האוויריות יתפשטו גם לסוריה השכנה.

 

הכרזת דאעש על חליפות איסלאמית, או מדינה דתית בשטחים שנכבשו על ידי לוחמיה, טרם הוכרה על ידי אל-קאעידה, שפרסם כמה סרטונים בשבועות האחרונים ובהם פירט את פעולותיו ונמנע מלבקר את דאעש.

 

שלשום פרסם הארגון הקיצוני סרטון שלישי המתעד עריפת ראש של שבוי מערבי, הפעם זה היה דיוויד היינס, עובד סיוע בריטי. בסרטון נראה גם אזרח בריטי נוסף, אלן הנינג, שהוצג כשבוי הבא שיוצא להורג אם לא ימולאו דרישות הארגון.

 

מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה בחודש אפריל את דו"ח הטרור השנתי שלה. לפיו, "כתוצאה ממאמצים חובקי עולם נגד הארגון והמנהיגות הבכירה שלו, גרעין ההנהגה של אל-קאעידה קטן, ויכולתו לבצע מתקפות ולכוון את מאמיניו הוגבלה".

 

הפעולה הראשונה בהודו כשלה

לפני כשבועיים הכריז ארגון הטרור על כינון שלוחה נוספת בתת-היבשת ההודית, אולם המתקפה הראשונה שיצאה מזרוע זו בפקיסטן נגמרה בתקיפת היעד הלא נכון. לוחמי הארגון תכננו להשתלט על נושאת מטוסים אמריקנית בנמל קראצ'י, אך לפי ה"טלגרף" הבריטי, הם מצאו במקום ספינה של חיל הים הפקיסטני. החיילים הפקיסטנים סיכלו תוך זמן קצר את ניסיון ההשתלטות, הרגו שלושה לוחמי אל-קאעידה ועצרו שבעה.

  

ארה"ב חיסלה באופן שיטתי את המנהיגים שקמו לארגון, בהם בן לאדן, בגבול שבין אפגניסטן לפקיסטן, שם חיו המנהיגים תחת ההגנה שסיפקו להם לוחמים מקומיים שנשבעו אמונים לאל-קאעידה. מטוסי ארה"ב חיסלו לאחרונה גם את מנהיג א-שבאב, קבוצה נוספת המסונפת לאל-קאעידה שפעלה בסומליה.

אחמד עבדי גודאן, מנהיג א-שבאב שחוסל בסומליה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אחמד עבדי גודאן, מנהיג א-שבאב שחוסל בסומליה(צילום: AFP)

לוחמי אל-קאעידה באפריקה (צילום: AP) (צילום: AP)
לוחמי אל-קאעידה באפריקה(צילום: AP)

עם זאת, קבוצות המסונפות לארגון ברחבי העולם כבשו טריטוריות והטרידו ממשלות שנתמכות על ידי המערב כמו ממשלות סומליה, אלג'יריה ותימן. לוחמי קבוצות אלה תקפו חיילים, הפציצו מתקנים ממשלתיים ולעתים קרובות רצחו אזרחים. "איך יכול להיות שאל-קאעידה הצטמקה ואיבדה כל כך הרבה בכירים בזמן שהיא בעצם התרחבה ופתחה חזיתות חדשות?", אמר ראוף, אף שציין כי קבוצות אלה לעתים ביצעו טעויות.

 

אל-קאעידה איבדה מכוחה לעומת דאעש - שמקור שורשיו בעיראק - כשב-2013 פלש הארגון לסוריה. שם ביצעו לוחמיו את עריפות הראשים, הצליבות וההוצאות להורג ההמוניות שבזכותן התפרסם לשמצה. המנהיג העולמי של אל-קאעידה, איימן א-זווהירי, מינה את ג'בהת א-נוסרה לנציגו "הרשמי" בסוריה, שם לוחמיו פועלים נגד אנשי דאעש.

 

אל-קאעידה באלג'יריה הצטרף לדאעש

קבוצת לוחמים חמושה, המכנה עצמה "חיילי החליפות באלג'יריה", התפצלה מהזרוע הצפון-אפריקנית של אל-קאעידה ונשבעה אמונים לארגון "המדינה האיסלאמית". התפצלות המפקדים האלג'יראים מ"אל-קאעידה שבמגרב האיסלאמי", שנודע בשם AQIM, מצביעה על העמקת היריבות בין גרעין הפיקוד באל-קאעידה לבין דאעש על הנהגת המיליציות האיסלאמיסטיות הבינלאומיות.

 

בהודעה שפרסם מפקד אזור ב-AQIM, חאלד אבו סלימן, ששמו האמיתי הוא גאורי עבד אל-מלק, הוא תבע את בעלותו על הקבוצה החדשה, שאליה הצטרף מפקד נוסף במחוז מזרחי באלג'יריה, שם נמצא אחד מבסיסי זרוע אל-קאעידה באפריקה.

 

"ב'מגרב האיסלאמי' משרתים לוחמים שאם תורה להם הם יצייתו לך", אמר סולימן ופנה לאבו בכר אל-בגדאדי, מנהיג "המדינה האיסלאמית", "המגרב מצא את דרכו האמיתית". ההודעה פורסמה באתרים ג'יהאדיסטיים.  

 

דאעש - "ארגון הטרור העשיר בהיסטוריה"

ייתכן שהצלחת דאעש טמונה במקורות הכלכליים שלו. לוחמי ארגון "המדינה האיסלאמית", שבעבר הסתמכו על תורמים מהמפרץ הפרסי למימונם, הפכו לאחרונה לגוף יציב מבחינה כלכלית ובלתי ניתן לעצירה, המרוויח יותר משלושה מיליון דולרים ביום מהברחת נפט, סחר בבני אדם, גניבה וסחיטה. כך סבורים גורמי מודיעין אמריקניים ומומחים פרטיים.

מבריחים נפט בגבולות. לוחמי דאעש בסוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
מבריחים נפט בגבולות. לוחמי דאעש בסוריה(צילום: AP)

משאבי הארגון הקיצוני עולים על משאבי "כל ארגון טרור אחר בהיסטוריה", אומר גורם מודיעיני רשמי מארה"ב, שביקש לשמור על אנונימיותו. עושר זה הוא אחת הסיבות לכך שבכירים אמריקניים מודאגים כל כך לגבי דאעש, אף שאין כל הוכחה שיש לו תוכניות לביצוע מתקפות טרור בארה"ב.

 

לפי מומחים המעורים בנושא, לוחמי דאעש השתלטו על אזורים נרחבים בסוריה ובעיראק ומחזיקים ב-11 שדות נפט בשתי המדינות. הארגון מוכר נפט ומוצרים נוספים דרך רשתות הברחה ותיקות תחת אפיהן של כמה מהממשלות שבהן הוא נלחם: צפון עיראק הכורדית, טורקיה וירדן.

 

בעוד המודיעין האמריקני לא סבור כי ממשלות אלה מעורבות בהברחה, ממשל אובמה לוחץ עליהן לפעול יותר כדי לפשוט על רשתות אלו. המומחים ששוחחו עם רויטרס טוענים כי הנפט הבלתי חוקי מועבר בדרך כלל באמצעות מכליות.  

 

"יש הרבה כסף בזה", אומר דניס נטלי, שעבד בכורדיסטן כעובד סיוע אמריקני ומשמש כעת עמית מחקר באוניברסיטה הלאומית לביטחון. "הכורדים אומרים כי היה ניסיון לסגור את העסק, אבל אם אתה משלם לשומר גבול אחד ולעוד מישהו, בסוף

אתה מצליח להבריח".

 

המחיר שמצליחה להשיג "המדינה האיסלאמית" עבור הנפט המוברח נע בין 25 דולרים ל-60 דולרים לחבית, שבדרך כלל נמכרת בסביבות ה-100 דולרים. הרווח הסופי של דאעש מהנפט עובר את סף השלושה מיליון דולרים ביום, אמר לועיי אל-חאטיב, ממכון המחקר ברוקינגס שבדוחא.

 

הארגון מרוויח גם מאות מיליוני דולרים מהברחת עתיקות מעיראק לטורקיה, הוסיף אל-חאטיב, ומיליונים נוספים מסחר מיני בנשים ובילדים. הכנסות נוספות מגיעות מתשלומי סחיטה וכופר משבויים שחטפו וכן מגניבת רכוש מהעיירות שאותן כובשים לוחמי דאעש.


פורסם לראשונה 14/09/2014 22:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
דאעש אין, אל-קאעידה אאוט
צילום: AP
מומלצים