שתף קטע נבחר

לא עומדים בביקוש: הגירעון בדירות יגדל בקרוב

בישראל יש מחסור של יותר מ-100 אלף דירות, אבל במקום לצמצם את הפערים, הגירעון עשוי לגדול - בשל היקף מכירת הקרקעות, האי ודאות מתוכנית מע"מ אפס והשפעות מבצע "צוק איתן"

בשש השנים האחרונות עלו מחירי הדירות בעשרות אחוזים. אחת הסיבות המרכזיות לזינוק במחירים היא היקף הבנייה הנמוך של דירות. כדי להגדיל את המלאי, ישנן יוזמות חקיקה ותוכניות שמטרתן להגדיל את היקף ההיצע. חלק מהתוכניות כבר יושמו ואילו יישומן של אחרות צפוי להימשך עוד זמן. בינתיים הפער בין הרצוי למצוי גדל, המחירים ממשיכים לטפס, ופתרון שישים קץ למחסור לא נראה בעתיד הקרוב.

 

למחשבון משכנתא - לחצו כאן

 

הכול על תכנון משכנתא - בעמוד מיוחד  

 

ברבעון השני של השנה החלה בנייתן של 9,694 יחידות דיור. נתון זה משקף ירידה של יותר מעשרה אחוזים בהיקף התחלות הבנייה בהשוואה לרבעון הראשון של השנה, והוא ממשיך את מגמת הירידה שהחלה בסוף השנה שעברה.

 

אף שהביקוש לדירות גבוה מההיצע, לא מדובר בהפתעה. בתחילת השנה הערכנו שהיקף התחלות הבנייה יירד במחצית הראשונה של השנה. הערכה זו התבססה על כמות העסקאות שאושרו על-ידי מינהל מקרקעי ישראל בשנים 2013-2012, תוך התחשבות בפרמטרים אחרים כמו משך זמן הבנייה.

 


להגדלה - לחצו על הגרף

 

היקף התחלות הבנייה מצוי עתה בפער שלילי ביחס לביקוש "הטבעי" בשוק - כלומר ביחס למספר הדירות המינימלי שיש להוסיף מדי שנה. ביקוש זה מוערך ב-45 אלף דירות בשנה, והוא מורכב, בעיקר, מהיקף הגידול במספר משקי הבית בישראל, שעולה מדי שנה בכ-40 אלף בממוצע, ממספר הבתים הישנים היוצאים משימוש וכן מהדירות הנרכשות על-ידי תושבי חוץ ושאינן מועברות לשימוש של תושבי המדינה.

 

מדריך משכנתא - כתבות קודמות:

לקראת קניית דירה? איך מתכננים משכנתא

תכנון תקציב לדירה: כמה כסף אנו צריכים באמת?

רכשתם דירה ראשונה? כך תקבלו משכנתא

משקיעים? הכול על משכנתא לדירה להשקעה

משדרגים דירה? כך תתנהלו עם המשכנתא

המשכנתא לוחצת? אולי זה הזמן למחזר 

 

העובדה שהיקף התחלות הבנייה כעת איננו מספק את הביקוש, משמעותה שהמחסור הקיים רק הולך וגדל. אחד האומדנים הממחישים מחסור זה הוא של משרד הבינוי והשיכון (המתבסס על הגידול במספר משקי הבית), המדבר על מחסור של יותר מ-100 אלף דירות.

 

במצב שבו חסרות עשרות אלפי דירות בשוק, הישראלים מחפשים פתרונות דיור חלופיים, כגון דירות מפוצלות, מגורים אצל ההורים וכמה משפחות המתגוררות בדירה אחת.

 

ומה צפוי בעתיד? שינויים ארוכי טווח בהיקף ההיצע בשוק המקומי כפופים לפרמטרים רבים, שקשה עתה להעריך כיצד הם ייראו.

 פרמטרים אלו כוללים, בין היתר, שינויים רגולטוריים בתחום הבנייה למגורים, זמינות אשראי למימונם של פרויקטים למגורים (או לצורך מימון רכישת מבני מגורים - כלומר, בתחום המשכנתאות), שיקולים עסקיים ועוד.

 

עם זאת, על-ידי שימוש באינדיקטורים שונים, ניתן לומר כי בטווח הקצר צפוי קיפאון או אף הרעה נוספת בהיקף הבנייה של דירות למכירה בשוק המקומי. אינדיקטורים אלו כוללים, בין היתר, את היקף העסקאות שאושרו על-ידי מינהל מקרקעי ישראל בשנים 2014-2013 (נתונים חלקיים), שהיו נמוכים מבחינה אבסולוטית, וכן בהשוואה לשנים עברו; את הקיפאון מצד היזמים נוכח האי-ודאות מתוכנית מע"מ אפס - שספק אם תאושר; את הירידה במחצית הראשונה של השנה בהיקף ההשקעה בבנייה למגורים; ואת ההשלכות, שטרם נחשפנו אליהן, של מבצע "צוק איתן".

 

שגיב מלכי, החטיבה לכספים וכלכלה, בנק לאומי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
רק 9,964 התחלות בנייה ברבעון השני השנה
צילום: shutterstock
מומלצים