שתף קטע נבחר

ראש המוסד לשעבר יצחק חופי הלך לעולמו

האלוף במיל' יצחק חופי (חקה) הלך לעולמו בגיל 87. הוא שירת כאלוף פיקוד הצפון ותחת פיקודו נהדפה המתקפה הסורית במלחמת יום כיפור. ב-1974 מונה לראש המוסד

ראש המוסד לשעבר ואלוף פיקוד הצפון בזמן מלחמת יום כיפור יצחק חופי (חקה) הלך לעולמו היום (ב'). בן 87 היה במותו.

 

חופי נולד בתל-אביב בינואר 1927. כשהיה בן 17 התגייס לפלמ"ח ולאחר ארבע שנים, במלחמת העצמאות, היה מפקד פלוגה בגדוד הראשון של הפלמ"ח בחטיבת יפתח. חופי שימש קצין מבצעים בפיקוד הדרום, תחת מפקד חזית הדרום יגאל אלון ואלוף הפיקוד משה דיין. לאחר מכן היה מג"ד בחטיבת גבעתי.

חופי במלחמת יום כיפור (צילום: משרד הבטחון) (צילום: משרד הבטחון)
חופי במלחמת יום כיפור(צילום: משרד הבטחון)

חופי ב-2003 (צילום: דוד רובינגר) (צילום: דוד רובינגר)
חופי ב-2003(צילום: דוד רובינגר)

עוד בחדשות:

לפני החג: אזהרה לישראלים מטרור באירופה

שר הרווחה: "יאיר הציל את כלכלת ישראל"

 

כשאריאל שרון פיקד על יחידת הצנחנים היה חופי סגנו ופיקד על כוח בקרב על המיתלה. בתחילת שנות ה-60 היה חופי מפקד חטיבת הצנחנים הסדירה בימיה הגדולים ביותר. במלחמת ששת הימים היה ראש מחלקת מבצעים באג"ם. מפקדו באותם ימים, האלוף עזר ויצמן, קבע כי תרומתו לניצחון הייתה מכרעת.

 

חופי היה עוזר ראש אג"ם וראש מחלקת הדרכה במטכ"ל עד שמונה בשנת 1972 לאלוף פיקוד הצפון. עוד לפני מלחמת יום כיפור הוא צפה בעיות ותבע את תגבור הכוחות ברמת הגולן. תחת פיקודו נהדפה במהלך המלחמה ההתקפה הסורית ונכבשה מובלעת בשטח סוריה עד פרברי דמשק.

 

ביולי 1974 כשמוטה גור מונה לרמטכ"ל פרש חופי מצה"ל ומונה לתפקיד ראש המוסד. היו שאמרו כי היה זה גמולו על הערנות שגילה, בניגוד לאלופים אחרים בצה"ל, ערב מלחמת יום כיפור. לאחר שפרש מהמוסד הוא מונה לשמש מנכ"ל חברת חשמל.

 

בחברת החשמל הוא כיהן בתפקידו עד 1990 ולאחר מכן היה יו"ר מועצת המנהלים בתדיראן. בתקופת כהונתו כראש המוסד חוסלו חלק מראשי ספטמבר השחור, שוחררו החטופים שנחטפו במטוס אייר פראנס לאנטבה, חוסל עלי סלאמה בביירות וישראל תקפה את הכור האטומי בעיראק.

 

חופי בוועדת אגרנט: "קצינים הפגינו שחצנות"

בעדותו בוועדת אגרנט, שחקרה את כשלי מלחמת יום כיפור, טען חופי כי שורש הבעיה היה ריבוי בעלי הדרגות בצה"ל מאז מלחמת ששת הימים וקצינים בכירים שהפגינו שחצנות ונהנתנות, ושהתעסקו עם חיילות בפיקודן בניגוד מוחלט לנהלים. "הצבא הסדיר גדל מאוד, הוסיפו דרגה של תת-אלוף, זה משך מערכת שלמה של דרגות. התחרות הייתה הרבה יותר חריפה, האיש התחיל להיות חסר סבלנות לחכות לדרגות", אמר.

 

ב-2 באוקטובר לפנות בוקר, העיד חופי, צלצל הטלפון. על הקו קצין

המודיעין של הפיקוד: "קיבלתי התרעה שקיימת אפשרות למתקפה סורית, ניסינו לברר את זה במטה הכללי גם במבצעים במטכ"ל ושם לא ידעו שום דבר על הנושא הזה. הוא עצמו ניסה למצוא את אנשי אמ"ן, התברר שהם נמצאים בבית. לאחר מכן הייתה הערכה שזה שום דבר".

 

יו"ר הוועדה אגרנט הקשה: "הערכה ממי?" וחופי השיב שאיננו יודע מה המקור, אך נודע לו מקצין המודיעין כי האינפורמציה הגיעה מאמ"ן. אם כך, איך ייתכן שאמ"ן הוא זה שדחה בביטול את ההתרעה שהגיעה ממנו? "הייתה איזו תקלה בהעברת האינפורמציה בתוך אמ"ן וכתוצאה מזה באמ"ן לא ידעו וישנו בשקט ולא באג"ם מבצעים, איש לא ידע", הסביר חופי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד רובינגר
יצחק חופי
צילום: דוד רובינגר
מומלצים