שתף קטע נבחר

עתירה: "לפיד מקדם מקורבים בתוכנית 'נבחרת הדירקטורים'"

עו"ד שמועמדותו לרשימת הדירקטורים של החברות הממשלתיות נפסלה טוען כי 63 מועמדים בה - מתוך 500 - קשורים לשר האוצר, לאורי יוגב או לאורי שני

תוכנית "נבחרת הדירקטורים בחברות הממשלתיות" מקדמת מקורבים, כך עולה מעתירה לבג"ץ שהגיש בחודש אפריל עו"ד עוזי שוחט. הוא הציג רשימה ובה 63 מועמדים (מתוך 500 הנכללים בנבחרת) שלהם יש קשר, לטענתו לשר האוצר יאיר לפיד, ליועצו הכלכלי אורי שני או למנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב.

 

לטענת שוחט, בעצמו מועמד שנפסל מהרשימה, הוועדה עקפה ללא סמכות את מנגנון בדיקת המינויים. "הפעם לפיד הוא גומל החסדים של בעלי ההון", הסביר בעתירה. "הוא מעניק להם את השליטה בחברות הממשלתיות באמצעות קריטריוני סינון אפלים, שמעדיפים אותם על פני בעלי הכישורים המקצועיים לתפקיד".

 

בעתירה - שהוגשה, בין היתר, גם נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין - הוסיף

שוחט כי חלק מהמועמדים הם בעלי קשרים למפלגת יש עתיד וחלקם כשלו ניהולית בעבר - ממצאים שעומדם בסתירה להצהרת לפיד על "חיסול תופעת המינויים הפוליטיים בחברות הממשלתיות".

 

"למעלה מ-10% מתוך המינויים אותם הזדרז לפיד לאשר הם חברי מפלגתו ופעילים בולטים בה", נכתב. 16 רשומים נוספים הם עובדים לשעבר במשרד האוצר שעבדו לצד יוגב, על פי שוחט.

 

המדינה השיבה לאחרונה לעתירה וטענה כי הליך האיתור נעשה באופן מקצועי וענייני, שאינו מצדיק התערבות שיפוטית, אך הודתה כי ארבעה שרים הסתייגו מהתוכנית.

 

מרשות החברות נמסר בתגובה: "מתוך יותר מ-80 דירקטורים שמונו מתוך הנבחרת עד כה, רק שלושה הם מתוך הרשימה המוזכרת ולאף אחד מהם אין כל זיקה אישית פוליטית לשר האוצר ו/או למנהל רשות החברות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שר האוצר לפיד
צילום: ירון ברנר
מומלצים