שתף קטע נבחר

"15 רעולי פנים קפצו עלינו". כך נחטף סוטלוף

הסורי שנחטף עם העיתונאי הישראלי-אמריקני, שהוצא להורג על ידי דאעש, סיפר ל-CNN על רגע החטיפה: "היינו ארבעה והם היו 15. לא היה לנו סיכוי". הוא מבקר את ארה"ב: "רציתי לעזור, אבל איש לא יצר איתי קשר"

כשבועיים לאחר שהוצא להורג נחשף סיפור חטיפתו של העיתונאי הישראלי-אמריקני סטיבן סוטלוף על ידי דאעש. בראיון ל-CNN מספר איש הקשר שלו בסוריה, שנחטף עמו, על הכניסה למדינה, החטיפה והניסיון לאתרו, ואיך איש בממשל האמריקני לא יצר עמו קשר והתעניין בפרטים.

 

"ב-4 באוגוסט נכנסנו לסוריה יחד עם שלושה מבני משפחתי, שומרים חמושים", סיפר הסייען הסורי, יוסף אבו באכר, וסיפר כי בן משפחתו של סוטלוף שוחח איתו. "אחרי שנכנסנו ברק ברפי התקשר לבדוק מה איתנו ואם עברנו את הגבול. 20 דקות אחרי זה תקפו אותנו 15 חמושים שיצאו משלושה כלי רכב", סיפר. "סטיבן נתן לי מצלמה מתנה ליום הולדת, הסתכלתי הצידה והם היו שם, חיכו לנו". הוא סיפר שניסה לשלוף את נשקו, אך מהר מאוד הבין שהם רבים מדי. "היינו ארבעה, הם היו 15. לא היה לנו סיכוי".

 

בניגוד למשפחתו של סוטלוף, שהטילה את האשמה על המורדים המתונים, אבו באכר האשים את השומרים בגבול טורקיה-סוריה בהסגרתם. "אני חושב שאחד השומרים נשאל ברשת הקשר ודיווח שסוטלוף עבר שם ופירט באיזה רכב", אמר. לדבריו, סטיבן היה זהיר והשתמש בכלי רכב ששאל.

 

אבו באכר תיאר בפני CNN את המשך האירועים וסיפר שאנשי דאעש לקחו אותם למפעל טקסטיל בפרברי חאלב, ושם ראה את סוטלוף בפעם האחרונה. החוטפים הורו לו ולשבויים האחרים לעצום את עיניהם, ואחד החמושים היכה את סוטלוף באקדחו. אז הפרידו אותם והעבירו אותם לחדרים נפרדים. הוא סיפר ששמע מבעד לקיר את אחד החמושים מבקש מסוטלוף את הדרכון שלו.

 

לדבריו, בהתחלה הוא לא ידע לאיזה ארגון משתייכים החוטפים כי לטענתו היה להם מבטא מרוקאי, לובי ואלג'יראי. "הם שאלו אותי אם אני יודע מי הם ואמרתי שכן, 'אני חושב שאתם מדאעש'. הם אישרו ואמרו שהם אמורים להרוג אותי, שאני מרגל, עובד עם אמריקה ועם ה-CIA וה-FBI, אבל הם משחררים אותי כי נלחמתי עם המורדים ובגלל שיש לי מסמכים. הם איימו שאם יידעו שעבדתי שוב עם עיתונאים יהרגו אותי".

יוסף אבו באכר: "עשיתי כמיטב יכלתי להציל את סטיבן" ()
יוסף אבו באכר: "עשיתי כמיטב יכלתי להציל את סטיבן"
 

לאחר 15 ימים בשבי שוחרר אבו באכר ונסע להיפגש עם בן משפחתו של סוטלוף, ברק ברפי, וסיפר לו את הפרטים. לאחר מכן חי בין טורקיה לסוריה וניסה לשאול אחרים ששוחררו משבי דאעש "אם הם יודעים משהו על העיתונאי". לדבריו, באחד מביקוריו שמע שסוטלוף הועבר ממפעל הטקסטיל לאזור תעשייה מחוץ לחאלב, ומאוחר יותר שמע דיווח אחר לפיו הוא הועבר למטה דאעש בא-רקה.

 

כמו למשפחת סוטלוף גם לאבו באכר ביקורת על הטיפול של הממשל האמריקני במצב. "אף אחד לא ניסה ליצור איתי קשר וניסיתי לעזור. אף אחד לא בא אליי לשאול שאלות על התנאים שלהם", אמר. "הם יכלו למצוא אותי. זה קל. אבל אף אחד לא ניסה". בני משפחתו של סוטלוף, שהיו בקשר עם אבו באכר לפני החטיפה ואחריה, טענו גם הם שאף אחד בממשל האמריקני לא ניסה לדבר איתו. "זו הייתה אחת מבין טעויות רבות", אמר דובר המשפחה.

 

ב-FBI סירבו להתייחס לטענות. "ה-FBI חוקר את הרצח המחריד של סטיבן סוטלוף על ידי טרוריסטים ולא ניתן לדון על פרטי החקירה בעת הזו. אנחנו מחוייבים להביא את רוצחיו לדין", אמר ל-CNN דובר הבולשת הפדרלית פול ברסון.

 

מאז הוצאתו להורג של סוטלוף מתייסר אבו באכר על גורלו של חברו אל מול מזלו שלו. "כעסתי מאוד, כשנרגעתי התעצבתי מאוד", אמר בראיון מטורקיה. "כתבתי בפייסבוק לאימא שלו שאני מצטער, עשיתי כמיטב יכולתי להציל אותו. אני מרגיש שאיבדתי אח. הוא היה איש טוב".

 

אבו באכר עבד עם עשרות עיתונאים בשנים האחרונות לאחר שפרש מלחימה עם המורדים המתונים. הוא פגש את סוטלוף שנה לפני החטיפה כשהוא ראיין את אביו על מלחמת האזרחים בסוריה. בסיום הראיון ביקש להעביר מסר לעולם: "דאעש הם לא מוסלמים. הם שקרנים. הם האויב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים