שתף קטע נבחר

הבוס צורח עליכם? יש מה לעשות

אלימות מילולית, זריקת חפצים והודעות טקסט לנייד באמצע הלילה, היו חלק ממה שספגה א', סמנכ"לית לשעבר בארגון פרטי, מצד מעסיקה במשך שלוש שנים. והיא ממש לא לבד. "לפחות אחד מכל ארבעה אנשים יחווה התעמרות מרושעת ולפעמים אכזרית ומתמשכת במהלך הקריירה", מספר פסיכולוג תעסוקתי. צפו בשיחה שערכנו עימם באולפן ynet

במהלך שלוש השנים בהם א' (השם שמור במערכת) הועסקה כסמנכ"לית ארגון פרטי במימון ממשלתי, היא סבלה מהתעללות בלתי פוסקת מצד הממונה עליה - מנכ"ל הארגון. איך ניתן לזהות התעללות וכיצד ניתן להתמודד איתה? צפו בראיון באולפן ynet, בהשתתפות א' והפסיכולוג התעסוקתי איתן מאירי.  

 

 

בריונות בעבודה כוללת מנעד התנהגויות רחב של התעללויות מילוליות או רגשיות, הנתפסות בעיני העובדים עצמם כפוגעניות. מאירי מדגים כי בין היתר מדובר בהצקות מילוליות, רדיפות על רקע חברתי, השפלות פומביות, איומים, צעקות ועוד. "זה בטווח הכואב והפוגעני מאוד של להכפיש, להקטין, ולערער את הביטחון העצמי, ולבסוף גם לפלוט אותם ממקום העבודה - כפי שקורה למרבית האנשים שחווים את זה".

 

 

כך למשל, א' מספרת כיצד אלימות מילולית לצד טריקת דלתות, זריקת חפצים, מהלומות על השולחן, דרישה לעבוד בשעות מאוחרות והודעות טקסט לנייד באמצע הלילה - היו חלק משגרת יומה, עד שלבסוף פוטרה. והיא ממש לא לבד - על פי נתוני הלמ"ס, 55% מהעובדים העידו על חוויות פוגעניות או בריונות במקום העבודה מצד הממונים עליהם, עמיתים ואפילו לקוחות.
 
המאירי, שחיבר ספר בנושא בשם "המגיפה השקטה במקומות עבודה", טוען כי על אף שמדובר בתופעה רחבה - הרי שהיא לא מטופלת בארץ ברמה הארגונית או חקיקתית. "לפחות 1 מכל 4 אנשים יחווה התעמרות קשה, מרושעת ולפעמים אפילו אכזרית ומתמשכת במקום העבודה שלו במהלך הקריירה שלו", הוא מספר. "אנחנו בפיגור של 25 אחרי העולם המערבי ששמו קץ לתופעה הזאת".

 

הוא מוסיף, כי רוב הנפגעים, מגיבים באופנים דומים הכוללים מספר טעויות נפוצות מהן הוא ממליץ להימנע. בין אלו כלולים התעלמות מההתעמרות במחשבה שהדברים יסתדרו מעצמם, השלמה עם המצב והסבל הקשה הנלווה לו ושימוש באותם כלים שמשתמש האדם הפוגע בהתמודדות איתו.

 

ביום ראשון הקרוב תקיים "נעמת הצעירה" כנס בשם "מרחב לא מוגן - בריונות במקום העבודה", בהשתתפות מומחים, במטרה לחשוף את תופעת ההתעללות של עובדים בידי מעסיקיהם ואת דרכי הטיפול בה. הכנס יתקיים בשעה 17:30 בבניין ההסתדרות החדשה בתל אביב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים