שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  תופסים את ניו-יורק בשיניים
  ד"ר אליעז קאופמן הגיע לעיר כדי להתמחות. היום הוא מומחה לשיניים של הניו-יורקרים

  את השיחה עם ד"ר קאופמן אני פותחת בגילוי נאות על החרדות שלי מרופאי שיניים. "אם כך, את הלקוחה האהובה עליי", הוא מגיב להפתעתי בשמחה. "חרדות זה עניין של גישה ואני שמח לנפץ את החשש והסלידה שיש לרבים מטיפולי שיניים".

   

  את הגישה המיוחדת שפיתח קאופמן למטופלים הוא זוקף לזכות לימודי הרפואה באוניברסיטת באר שבע, אחת מתחנות רבות בהן עבר בשנות האקדמיה הרבות שצבר. "את הקריירה שלי התחלתי בבית ספר לרפואה בבאר שבע, ושם עשו משהו שעד אז לא היה מקובל בשום מקום אחר. כבר בשנה ראשונה נתנו לסטודנטים הטריים להיחשף לחולים בבית החולים, בכל המחלקות. המגמה הייתה להתחיל את החיבור שלנו לרפואה דווקא דרך החיבור שלנו לחולים, בני אדם, לא לספרים. זו שיטה ייחודית שהתחילה שם. רוב בתי הספר לרפואה לא מתחילים מזה. בדרך כלל אתה לומד ממחשב ומספרים ולא מתחיל ברפואה אמיתית. לפני שידענו מה המחלות של אותם חולים למדנו לדבר איתם, להקשיב להם, להכיר אותם ולהבין מה עובר עליהם. אני מאמין שרופא שמקשיב לחולה ומבין את מצוקתו וצרכיו הנפשיים יצליח ברוב המקרים לרפא יותר טוב גם את בעיותיו הגופניות".

   

  איך זה משרת אותך היום כרופא שיניים?

  "רפואת שיניים היא קודם כל רפואה. במקרים רבים מחלות רבות כמו סוכרת, לחץ דם גבוה, סרטן ומחלות אחרות מאובחנות לראשונה על ידי רופא השיניים. ההתמחות שלי היא בכירורגיה, שלה השלכות בריאותיות משמעותיות. הידע והניסיון שרכשתי בבית הספר לרפואה מאפשרים לי לאבחן ולטפל ברמה הרבה יותר גבוהה. בנוסף, כולנו מודעים לדימוי המפחיד שיש לרפואת שיניים ולחששות שהיא מעוררת. קודם כל זה לימד אותי לתקשר עם בני אדם באופן כללי. אתה לומד לראות ולהבין אנשים בסיטואציות הכי קשות. ההקשבה למי שעומד מולך היא מאוד חשובה, ובעיקר בכירורגיה ורפואת שיניים. לכל מטופל יש דרישות ורצונות וכל אחד מגיע עם פחדים וחששות מסוימים. אני, כמטפל, קודם כל רוצה להבין מה גורם לפחדים האלו, ולאט לאט ננפץ אותם ביחד כדי שהטיפול יהפוך לחוויה אחרת".

   

   

  אז טיפול שיניים מתחיל בשיחה?

  "כל טיפול מתחיל בשיחה. משם אנחנו ממשיכים לבדיקה. השילוב של השיחה המקיפה עם הבדיקות המתקדמות שנעשות במרפאה מאפשרת לנו להגיע לאבחנה כמה שיותר מדויקת. הודות למגוון האפשרויות שעומדות לרשותנו במרפאה אנחנו יכולים לעשות בחירה בטיפול הכי מתאים לכל בעיה. בשיחות, אני לעיתים קרובות רואה שמטופלים מגיעים עם מחשבה על מצבם או על הטיפול שהיא מאוד שונה ממה שאנחנו מראים להם במרפאה. יש לנו כל מיני טכניקות להפחתת חרדה, מהיפנוזה, גז צחוק ואפילו הרדמה מלאה, אבל זה משהו שמי שבאמת זקוק לו הוא אחוז מאוד קטן של אנשים".

   

  ד"ר קאופמן לא תיכנן להגיע לאמריקה, אבל הכל בסופו של דבר הוביל אותו לכאן. "אחרי שסיימתי בבאר שבע, המשכתי ללימודי רפואת שיניים באוניברסיטת

  תל אביב והתמחות בכירורגית פה ולסת בתל השומר", הוא מספר. "גם כשפתח בהמשך את הקליניקה שלו במיקום מרכזי בתל אביב, הוא עדיין עבד ללא הפסקה. "המרפאה הייתה מאוד מצליחה. הרבה מטופלים, הרבה מפורסמים". על אף ההגשמה בלב בעיר הגדולה בישראל, הרצון להמשיך ללמוד לא פסק. בנוסף לכירורגית פה ולסת החליט ד״ר קאופמן להתמחות גם בניתוחי חניכיים והשתלות (פריודונטיה). "התקבלתי ללימודים באוניברסיטת קולומביה, בין השאר, ובחרתי בה בעיקר כי משפחתה של אשתי התגוררה בניו-יורק וזה היה בהחלט שיקול, כמו גם זה שניו-יורק היא מרכז יהודי וזה היה מאוד חשוב לנו".

   

  עם המשפחה הגאה ()
  עם המשפחה הגאה

   

  במהלך שנותיו באוניברסיטת קולומביה הוא לקח חלק במגוון פרויקטים מחקריים, עליהם זכה בשני פרסים יוקרתיים, וכשקיבל הצעה ללמד במרכז הגדול של האוניברסיטה להשתלות שיניים, החליט עם משפחתו לקבל את ההצעה ולהישאר בארה״ב.

   

  מה הניע אותך לפתוח מרפאה בשיאה של קריירה אקדמית?

  "הייתי פרופסור במשרה מלאה בקולומביה ורציתי להביא את כל מה שלמדתי וידעתי לכדי יישום עם מטופלים. ירדתי למשרה חלקית באוניברסיטה ופתחתי את הקליניקה עם השותף שלי, ישראלי גם הוא. אני מאוד נהנה מהעבודה עם אנשים, ואנחנו מצליחים להביא שירותים מיוחדים ומתקדמים, ועם זאת להראות שאפשר גם אחרת, גם בחוויה של הטיפול וגם במחיר. חשוב לנו הקשר האישי עם כל מטופל. יש לנו פציינטים שמגיעים לאורך שנים והמשפחות שלהם מגיעות גם הן בהמשך. זה חלק מהחיבור שלנו איתם. אנחנו מקבלים פציינטים מגיל 6 ועד 96".

   

  מה השירותים המיוחדים שאתם מציעים במרפאה?

  "כל הטיפולים שלנו הם הכי חדשניים ומתקדמים שיש. מה שמיוחד זה, שלהבדיל ממקומות אחרים, בהם לכל שירות ובעיה ישלחו אתכם לרופאים ומרפאות אחרות, אצלנו יש את כל השירותים וכל הטיפולים אצלנו במרפאה, הכל עם מומחים: שיקום הפה, שתלים דנטליים, רפואת שיניים אסתטית, ניתוחי פה ולסת וניתוחי חניכיים, יישור שיניים בעזרת גשרים שקופים, ציפויי שיניים אסתטיים, עקירות, כתרים. לכתרים אגב יש לנו שיטה חדשנית ביותר. עד לאחרונה כתרים היו משהו שמצריך לקיחת מידות מדויקות עם חומרים מסורבלים, שליחה למעבדה, ומספר פגישות להתאמת ואיזון הכתרים. אצלנו, בעזרת טכנולוגיה מתקדמת וחדשנית, יוצרים תמונה תלת-ממדית של השן באמצעות סורק ממוחשב, והמחשב, בתיכנונו של הרופא, מייצר במקום תוך דקות את הכתרים מחרסינה אסתטית מיוחדת. תודות לסריקה הממוחשבת, הדיוק ביצירת הכתרים הוא מוחלט והכל מתבצע במקום ובפגישה אחת קצרה. מיכשור משוכלל זה קיים רק באחוז קטן מאוד מהמרפאות במנהטן. גם ניתוחי ההשתלות שלנו", הוא מציין, "הם מהפכניים. אנחנו מבצעים השתלות בעזרת מיכשור ממוחשב שמאפשר לנו למקם את השתלים בדיוק רב. בעזרת הסורק הממוחשב שלנו, אנחנו ראשית עושים הדמייה של הניתוח על מודל תלת-ממדי ממוחשב של לסת המתרפא ורק לאחר מכן מבוצע הניתוח האמיתי. הדבר מונע פגיעה בעצבים וכלי דם ומונע טעויות, שלצערנו לפעמים רואים בטיפולים כאלו. כאן זה מושלם, אין מקום לטעויות".

   

  ד"ר קאופמן חושף בפנינו עובדה מדהימה, לגבי מספר המקרים הגובר של גידולי הסרטן בחלל הפה אשר מוחמצים במהלך טיפולי שיניים. עובדה מרשימה לא פחות היא שב"286 מדיסון דנטל" גילו השנה לא פחות מעשרה מקרים של גידולים, ובכך בעצם, הצילו את חיי המטופלים. "רוב הגידולים בחלל הפה אינם בולטים למראה ולא גורמים לכאב ולכן החולה, ולעיתים גם הרופא, נוטים להתעלם מהם. "לטכנולגיה האבחנתית שיש לנו במרפאה ישנה חשיבות רבה בגילוי המוקדם אבל בסופו של דבר אין תחליף לניסיון ולמקצועיות של הרופא המאבחן. בהרבה מקרים, גידול בחלל הפה יכול להיות גרורה של גידול אחר כמו סרטן ריאה או שד, שמעולם לא אובחן קודם לכך. בסוג כזה של גידול מרגישים רק בשלבים מאוחרים, לפעמים מאוחר מדי. אצלנו הבדיקה לגילוי מוקדם של סרטן מבוצעת אצל כל מטופל שמגיע אלינו. הבדיקה, שנקראת Cancer Screening, לא כואבת ויכולה להציל חיים. גילוי מוקדם הוא הדבר החשוב ביותר. למדתי זאת במידה רבה במהלך ההתמחות בכירורגית פה ולסת בתל השומר, שם ביצענו שיחזורי פנים ולסתות של חולי סרטן שהתגלו למרבה הצער בשלבים יותר מאוחרים".

   

  מעבר לחשש מכאב, רובנו חוששים גם לכיס כשמדובר בטיפולי שיניים, האם גם זה חשש שתוכל לנפץ?

  "כשפתחנו את המרפאה הגיעו ישראלים רבים. הרבה עובדים ממשרדים ממשלתיים של ישראל, אירגונים, גופים שמייצגים את המדינה, ישראלים שאינם בהכרח אזרחים אמריקאים ולא לכולם יש ביטוח. מעבר לכך שאנחנו מכבדים את כל הביטוחים, החלטנו אני והשותף שלי, ד״ר אבירם שמואלי, לעשות גם מחירים מיוחדים לישראלים. אנחנו, למרות רמת הטיפולים, לא מרפאה יקרה ושמנו לעצמנו מטרה לשמור על מחירים שווים לכל נפש. אנחנו עושים גם הרבה צדקה ואנחנו בהחלט מאמינים בשלח לחמך. אנחנו אף פעם לא שוכחים מאיפה באנו. גם אנחנו היינו כאן בהתחלה בלי עזרה".

   

  ישראלים מעדיפים בדרך כלל רופא ישראלי, זה מובן, למה לדעתך אמריקאים מקומיים יעדיפו רופא ישראלי?

  "זה נכון שיש המון ריספקט לרופאים מישראל. אני למדתי בשלוש אוניברסיטאות, ומבחינת הרמה, למרבה ההפתעה בישראל הרמה הייתה גבוהה יותר. כשהגעתי לכאן, הרגשתי שהלימודים בארץ נתנו לי בסיס מצויין. בבחינה הארצית של סיום ההתמחות הגעתי לאחוזון ה-98 מכל המתמחים בארה"ב. לעומת זאת, ההתמחויות באמריקה הן ברמה גבוהה יותר מבארץ ורמת האירגון וההוראה כאן גבוהה יותר. דרך אגב, רופאים ישראלים בניו-יורק מוערכים לא רק על ידי יהודים. יש לנו מתרפאים רבים שהם דיפלומטים של מדינות זרות. בעבר הגיעו אלינו אפילו מתרפאים רבים מהשגרירות הלובית שרצו לקבל את הטיפול הכי טוב".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים