שתף קטע נבחר

10 מיליון דולר עבור מידע על הרוצחים מדאעש

הממשל האמריקני אישר חוק מיוחד בניסיון להביא לדין את האחראים למותם של העיתונאים האמריקנים: מידע שיביא ללכידת אנשי דאעש הרלוונטיים יזכה את המוסר במיליוני דולרים. גם אזרחים זרים יכולים לדרוש את דמי הפרס

הסנאט האמריקני אישר אתמול (יום ו') הענקת פרס של עד עשרה מיליון דולר למוסרי מידע שיביא למעצר האחראים לעריפת ראשם של שני העיתונאים האמריקנים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף. השניים נפלו בשבי אנשי דאעש בסוריה והוצאו להורג לעיני המצלמות כנראה על-ידי פעיל ממוצא בריטי.

 

את הצעת החוק הגיש הסנאטור טד קרוז, אבל למעשה היא מבוססת על חוק שכבר קיים להענקת פרסים לחושפי זהותם של רוצחי אמריקנים. מאחר לסוגיה כבר יש בסיס חקיקתי, היוזמה לא מצריכה אישור של בית הנבחרים, שיצא לפגרה עד לאחר בחירות אמצע קדנציה שיתקיימו ב-4 בנובמבר.

 

סטיבן סוטלוף (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סטיבן סוטלוף(צילום: EPA)

ג'יימס פולי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ג'יימס פולי(צילום: רויטרס)
 

החוק הקיים נמצא בתוקף מ-1984 ועל בסיסו פועלת תחת משרד המשפטים האמריקני תוכנית מיוחדת למאבק בטרור. במסגרתה שולמו עד היום פרסים בסך 125 מיליון דולר ל-80 אנשים שסיפקו מידע מהותי. עתה, לפי החוק החדש, תוכל ארה"ב להעניק עד חמישה מיליון דולר למידע שיביא ללכידת רוצחיו של פולי ועוד חמישה מיליון דולר עבור מידע על רוצחיו של סוטלוף.

 

"דרך אחת לכבד את זכרם של ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף היא להביא לדין את רוצחיהם השטניים", הצהיר הסנאטור הרפובליקני מרקו רוביו, שהיה בין יוזמי החוק. את כספי הפרס האמריקנים מוכנים לשלם לאזרח כל מדינה שהיא, בתנאי שהמידע שהוא יספק יניב תוצאות.

 

בתוך כך, מתכוון ארגון אמריקני לגייס את פולי המנוח למסע פרסום שיוצא נגד רדיקליות איסלאמית. בשבוע הבא יפורסמו על מאות אוטובוסים בניו יורק ובשתי תחנות

של הרכבת התחתית מודעות שמציגות את העיתונאי האמריקני עומד לצד המוציא להורג של דאעש, רגע לפני שזה ערף את ראשו.

 

מדובר בסדרה של שש מודעות, שיזם ארגון המכונה "היוזמה האמריקנית להגנת החירות", שמנוהל על-ידי גורמים אנטי-איסלאמיים. לטענתם, הקמפיין חושף אמיתות לגבי האיסלאם והג'יהאד שממשלת ארה"ב והתקשורת הפופולרית מסרבות לחלוק עם הציבור הרחב.

 

בעבר כבר פרסם הארגון בתחנות התחבורה הציבורית בעיר שקראו לכל אויבי ישראל "פראים". בכל המודעות מצוינת תמיד ההערה כי העמדות שהן משקפות אינן העמדות של הגוף האחראי על התחבורה הציבורית בניו יורק.

פורסם לראשונה 20/09/2014 00:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העיתונאים האמריקנים מוצאים להורג
מומלצים